Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Proč je vhodná revize nezávislým revizním technikem


Document Actions
Proč je vhodná revize nezávislým revizním technikem
Je určitě velice pohodlné převzít elektroinstalaci včetně revizní zprávy, ovšem zkušení provozovatelé dobře ví, že nezávislé ověření je možná méně komfortní, ovšem podstatně více efektivní. Nebo myslíte, že lepší převzít dílo i se skrytými závadami a řešit je až v případě, že "vyplavou ven"? Skutečnost, že je to zvykem u majitelů rodinných domů nemusí nutně znamenat totéž u provozovatele výrobního podniku, kde výluka stojí stonásobky ceny za revizi. Poslechněte si stručnou poznámku inspektora SUIP ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 15.01.2024
reklama


Proč vyžadovat revizi třetí stranou? Už to slycháme několik desetiletí. Miroslav Záloha zde vysvětluje, proč je to důležité. 
--- přepis mluveného slova ---

Miroslav Záloha SUIP
Požadavky na bezpečnost vyhrazeného elektrického zařízení, tady chci jenom říct, že to jsou zase požadavky na montážní organizaci, aby odběratel obdržel od dodavatele montáže spolu s vyhrazeným elektrickým zařízením dokumentaci, která odpovídá skutečnému provedení a součástí prováděcí dokumentace je posouzení vnějších vlivů.

To je jenom potvrzení toho, o čem jsem mluvil a zpráva o výchozí revizi vyhrazeného elektrického zařízení, pokud není sjednán jiný způsob revize. Tady znovu budu apelovat, zejména u fotovoltaik, co máme dělat? My jsme to podepsali, převzali a pak zjistili, že to je celé špatně. Doporučuji, než cokoliv převezmete, ale tady jsme na jiné půdě, to vždycky, když jsem mezi těma lidma, tak doporučuji, než cokoliv převezmete, máte možnost si najmout revizního technika z takzvaně třetí strany, nezávislého, a předejdete možná zbytečným potížím, pak to můžete využít v rámci třeba i nějakého reklamačního řízení a podobně. To doporučuji a to samé radím i velkým provozovatelům, kteří realizují velké investiční akce. Oni vždycky říkají: 'A my to zařadíme do té jedné investiční akce a to máme.' Já jim pak vždy odpovídám, že se tím vystavují riziku, že chyby nebudou odhaleny a pak, když přijdeme do provozu, stává se z provozovatele kontrolovaná osoba.

Stejně tak, když jsme na pozvání a nejsme bohužel neopominutelným účastníkem kolaudace, tak když tam jsme, provozovatelé jsou někdy naštvaní, že inspektor něco najde, ale to je naopak ochrana pro ně. Když to budou provozovat, pak to jde za nimi. Takto to mohou pořád ještě využít. I tohle je jednou z našich činností a myslím si, že to naopak má přispívat k tomu, aby byl provozovatel schopen klidně spát, protože zařízení a chyby jsou odladěny hned na samotném začátku." 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 7)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Solid Team s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933