Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Úvaha: Zásuvky ...

Elektrická zásuvka může vypadat jednoduše, ale skrývá v sobě mnoho ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Malé, krátké ohlednutí za tím, jak jsme nedávno uvažovali jištění. Jaký byl hlavní účel jistících přístrojů ve vztahu k elektrickým zařízením? Jaký princip byl užíván v tavných pojistkách pro přerušení proudového okruhu? Jaké byly hlavní výhody a ...

Revize na dálku: Když technika nahrazují fotografie


Document Actions
Článek
V dnešní době digitálních technologií a instantních komunikací je snadné na jedné straně obdivovat rychlost a efektivitu, s jakou se dají vyřešit různé situace. Což se od dnešních digitálních nástrojů vlastně vyžaduje. Na druhé straně se však naskýtá otázka, zda je v některých případech rychlost na úkor důkladnosti na místě. Takovým případem je provádění revize elektrických instalací na dálku. Co když se za podrobnou inspekcí a měřením skrývá jen několik fotografií pořízených někým jiným? Je možné důvěřovat elektroinstalaci, kterou nikdy nespatřil žádný revizní technik? Je možné, aby byl někdo tak odvážný, aby podepsal dokument o stavu zařízení, aniž by jej kdy viděl nebo testoval?
Reportér, ze dne: 24.09.2023
reklama


V sociálních médiích se objevují komentáře lidí, kteří jsou zděšeni praxí některých firem, které poskytují revize „od stolu“. Je to alarmující nejen z hlediska bezpečnosti, ale také z hlediska profesionální integrity a etiky.

Není to jen o tom, zda je zařízení v provozuschopném stavu. Je to o důvěře. Když si lidé najímají odborníka na revizi, důvěřují mu, že provede svou práci důkladně a svědomitě. Pokud je tato důvěra zrazena, může to mít fatální důsledky.

A jak na to reagují odborníci? Většina z nich zdůrazňuje, že by nikdy neprovedla revizi, aniž by byli fyzicky přítomni. Aby mohli provést správnou inspekci a měření, musí být na místě, vidět a dotýkat se zařízení. Je to základní princip jejich práce a odpovědnosti.

Zákon č. 250/2021 Sb. a nařízení vlády č. 190/2022 Sb. jasně stanovují, že revizní technik musí být přítomen při provádění revize. Ale jak to ve skutečnosti funguje v praxi?

Ačkoliv je zřejmé, že většina revizních techniků dělá svou práci poctivě a svědomitě, několik špatných výkonů může poškodit pověst celého odvětví. A je na nás všech, abychom se postavili proti takovým praktikám a chránili nejen své domovy a zařízení, ale také důvěru v profesionály, na které se spoléháme.

V konečném důsledku je důležité si uvědomit, že rychlost a pohodlí by nikdy neměly převážit nad bezpečností a důkladností. A je na nás všech, abychom se ujistili, že se tak děje.

 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 14)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933