Jaké známe druhy revizí?
Pokud člověk není zrovna sám revizním technikem, může si pod pojmem revize představit různé procesy. Rozeznáváme tři druhy revizí. Které to jsou? První druh se provádí již během výstavby nebo po dokončení stavby. Druhý typ revize se provádí během provozu, kdy její četnost určuje místní předpis nebo technické doporučení ČSN. A nakonec třetí varianta revize je prováděná na základě mimořádného požadavku např. právního předpisu, technické normy, orgánu státní správy nebo majitele zařízení. Pokud požadujete služby revizního technika nebo pokud s ním pouze spolupracujete, budou následující základní informace určitě užitečné ...
Autorský článek,
Tým portálu Elektrika,
ze dne:
17.05.2021
reklama
Revize elektrického zařízení se provádějí jako výchozí revize, pravidelné revize a mimořádné revize.
Výchozí revize
Každé elektrické zařízení musí být během výstavby a nebo po dokončení, předtím, než je uživatel uvede do provozu, prohlédnuto a přezkoušeno, aby se ověřilo, pokudje to prakticky možné, že jsou splněny základní požadavky (především z hlediska bezpečnosti) na ně kladené. Aby bylo toto ověření provedeno, tak v případech, kdy nebylo (obvykle jednoduché továrně vyrobené) elektrické zařízení ověřeno podle jiných předpisů (zákona č. 102/2001 Sb., zákona č. 22/1997 Sb. a navazujících nařízení vlády), se na elektrických zařízeních a instalacích provádí tzv. výchozí revize.
Výchozí revize je revize prováděná na novém nebo rekonstruovaném elektrickém zařízení před jeho uvedením do provozu.
Pracovníci provádějící výchozí revize musí mít k dispozici:
- dokumentaci elektrického zařízení odpovídající skutečnému provedení
- protokoly o určení druhu prostředí, pokud nejsou součástí dokumentace
- záznamy o kontrolách, zkouškách a měřeních provedených na elektrickém zařízení před jeho uvedením do provozu (písemné doklady o provedení výchozích revizí částí u elektrického zařízení sestavovaného po částech)
- doklady v souladu s požadavky stanovenými zvláštními právními předpisy (označení výrobku označením CE, schvalovací nebo certifikační značkou), písemné prohlášení výrobce o shodě, resp. ES prohlášení o shodě nebojiný rovnocenný doklad, protokol o kusové zkoušce výrobce)
- písemné záznamy o opatřeních a kontrolách pro zajištění bezpečnosti na částech elektrického zařízení, které byly ze závažných důvodů uvedeny pod napětí ještě před uvedením zařízení do provozu.
Pravidelné revize
Provozovaná elektrická zařízení musí být (až na výjimky, které podléhají jiným kontrolám) pravidelně revidována nejpozději ve lhůtách stanovených v ČSN 331500:1990 (popř. v jiných normách nebo právních předpisech nebo místním provozním bezpečnostním předpisu).
Pravidelná revize je revize provozovaného elektrického zařízení prováděná pravidelně ve stanovených lhůtách.
Pracovníci provádějící pravidelné revize musí mít k dispozici:
- dokumentaci elektrického zařízení odpovídající skutečnému provedení
- protokoly o určení vnějších vlivů
- zásady pro údržbu elektrického zařízení, tj. provádění kontrol, revizí, zkoušek a měření
- záznamy o výsledcích provedených kontrol podle řádu preventivní údržby s podpisem pověřeného pracovníka
- zprávu o předchozí (doporučujeme také o výchozí, případě mimořádné) revizi
- záznamy o provedených kontrolách po rozšíření některého obvodu, po přemístění zařízení nebo opravě
- doklady o dozorové činnosti orgánu odborného technického dozoru
Mimořádné revize
V případech, kdy je to vyžadováno právním předpisem nebo na základě mimořádného požadavku, např. technické normy, orgánu státní správy nebo majitele zařízení, se na elektrických zařízeních mohou nebo dokonce v případech, kdyje to vyžadováno právním předpisem, musí provádět i mimořádné revize.
Mimořádná revize je revize, která není ani výchozí ani pravidelná, která je však prováděná na základě mimořádného požadavku např. právního předpisu, technické normy, orgánu státní správy nebo majitele zařízení.
Příkladem takové mimořádné revize může být revize hromosvodu po úderu blesku, revize elektrického spotřebiče provedená po jeho opravě nebo oponentní revize provedená v případě, kdy orgán dozoru, majitel objektu apod. zpochybnil zprávu o původně provedené revizi.
Mimořádná revize se může vyžadovat v případě, kdy k elektrické instalaci není k dispozici žádná předchozí revize - pak se tato revize provede na úrovni výchozí revize nebo se vyžaduje z nějakých důvodů (viz výše) provedení revize mimo termín pravidelné revize. Pak se mimořádná revize provede tak, jako se provádí pravidelná revize, tj. s využitím všech podkladů potřebných pro provedení pravidelné revize.
Související ...
Otázky revizí elektrických spotřebičů, k nimž je přiřazeno i elektrické ruční nářadí jsou probrány v publikaci IN-EL Montáž, připojování, kontroly a revize elektrických spotřebičů, svazek 89 knižnice ELEKTRO.
Více se o Provádění revizí elektrických instalací do 1000V v prostorách bez nebezpečí výbuchu popisuje tato kniha Michala Kříže a Radka Roušara!
Související ...
Obecně o revizích elektrických zařízení pojednává ČSN 33 1500 z roku 1990. Revize elektrických zařízení, o revizích elektrických instalací ČSN 33 2000-6 ed. 2:2017. Elektrické instalace nízkého napětí - Část 6: Revize.
Jde o normu, která prostřednictvím evropského harmonizačního dokumentu zavedla do soustavy ČSN výše zmíněnou mezinárodní normu IEC 60364-6:2016, která pojednává nejen o výchozích revizích elektrických instalací, ale stanoví pravidla i pro jejich pravidelné revize. Pro revize elektrických spotřebičů platí ČSN 33 1600 ed. 2:2009 Revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání.
Více se o Provádění revizí elektrických instalací do 1000V v prostorách bez nebezpečí výbuchu popisuje tato kniha Michala Kříže a Radka Roušara!
TEXT Z OBLASTÍ | SOUVISEJÍCÍ KONTAKT |
---|---|
|