Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Záblesk průchozí ...

WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Zázračná rozbočka Hypernovy (4.)


Document Actions
polzas_19.jpg
Zázračná rozbočka uvnitř. Podívejte se jak jsme se dostali dovnitř a co jsme objevili. Skutečnost, že je vlastně rozbočka vzhůru nohama není v rozporu s našimi předpisy!
Miroslav Minařík, ze dne: 2.03.2004
reklama


Milan Piotrovský

Obdržel jsem rozbočku s přepěťovou ochranou, která ve mne vzbuzovala svými vlastnostmi uvedenými v letáku nedůvěru.

Do jisté míry jsem na takové reklamy zvyklý, ale pouze si pomyslím "zase si zajistí atraktivitu, návštěvnost, někdo jim to zbaští, no jo, no". Ovšem když jsem měl nyní úkol dostat se přes tři půlkulaté hlavy s třemi zářezy, s chutí jsem se pustil do odkrývání tajemství.

Z mé bohaté výbavy nářadí se opravdu nehodil žádný z nástrojů a tak jsem hlavy jednoduše odvrtal.

Můj osobní závěr

1 - Jedná se o nerozebíratelné provedení – při každé závadě či zapůsobení nutno vyhodit.

2 - Vnitřní konstrukce – pájené přípoje na udávanou zátěž nejsou vhodné, při udávané zátěži pravděpodobně dojde k natavení spoje a uvolnění vodičů.

3 - Umístění tištěného spoje v minimálním prostoru – při zapůsobení nutně musí dojít k tepelné deformaci plastového krytu.

4 - Vlastní přepěťová ochrana je realizována třemi varistory – To je v praxi v podstatě III. stupeň, který bez I a II stupně neochrání více než stupeň "D".

5 - Na obalu je sice značka CE ale nikde není značka jakékoliv zkušebny – to znamená, že výrobek možná žádná zkušebna neviděla a CE je tím pádem jen takový zastírací manévr. Dostal jsem totiž samotný výrobek bez prodejního obalu.

6 - Mám dojem, že se jedná o typický výrobek z asijských dílen prodávaných na tržnicích, ale jak se mohl dostat do prodeje v celkem renomovaném Hypermarketu je mi záhadou.
7 - Ale má to jedno pozitivní – Pojišťovny vyžadují při plnění za škodu způsobenou bleskem důkaz o přímém působení blesku a tato dvojzásuvka asi vždy shoří.


Miroslav Minařík
Na obranu prodejce (Hypernova) dodáváme, že:  

  • výrobek má vyznačeného výrobce alespoň na u návodu PPHU ELGOTECH Poland,
  • dovoz a distribuci zajišťuje FLIPOL spol. s r.o. Třinec IČO 47670703, Odvětvová klasifikace činnosti: 521000: Maloobchod v nespecializovaných prodejnách. Společnost Flipol 100% vlastní dva polští státní příslušníci.
  • na výrobek byl vydán platný certifikát naší zkušebny EZÚ Praha.

Čeho si možná nikdo nepovšimnul, je skutečnost, že při zasunutí do zásuvky je ochranný kolík směrem dolů. Po konzultaci s Josefem Kuncem jsem se dozvěděl, že s polaritou ochranného kolíku bohužel nenaděláme nic. Orientace ochranného kolíku vůči fázovému a střednímu je správná.

Tedy?
Nakonec se ukázalo, že je v tom Hypernova nevinně. Protože tu matoucí větu, která se dá označit jako "klamavá reklama" Hypernova pouze opsala. Hypernova není povinna zkoumat pravdivost deklarace. Hypernova vlastní certifikát zkušebny. Tedy "černý petr" zůstává na společnosti FLIPOL, která doslovně píše (překlepy jsme opravili):

Rozbočka s přepěťovou ochranou

Dvoumístná rozbočka 1 třídy s přepěťovým filtrem účinně chrání Vaše elektrické i elektronické zařízení před jakýmkoliv přetížení nacházející se v elektrické síti. Správnou činnost rozbočky signalizuje světlo dvou diod. Červená dioda signalizuje přítomnost napětí, zatímco zelená dioda signalizuje účinnost přepěťového filtru. Pokud zelená dioda nesvítí, znamená to, že přepěŤový modul byl uveden v činnost a byl poškozen, nicméně napětí i nadále prochází do zařízení což signalizuje červená dioda.

Parametry rozbočky s přepěťovou ochranou
Jmenovité napětí:
300V
Absorpce energie:
125J
Doba zpoždění:
<25ns
Max. proud:
2,5kA

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Příchod HVI vodiče se stal revolučním pro svou vysokonapěťovou izolaci, schopnosti snížit přechodový odpor, odolnosti vůči vnějším vlivům a zajištění spolehlivé ochrany blízkých osob při výboji. Od února letošního roku je v nabídce společnosti DEHN nový typ HVI vodiče s přídomkem light plus. Slouží jako náhrada stávajícího HVI light avšak s vylepšenými parametry. Tím se řadí mezi HVI light a HVI long. Jedná se o novou řadu na trhu vysokonapěťových izolovaných vodičů HVI spojující to nejlepší z nich, navíc za přijatelnou cenu.
DEHN nabízí řešení i pro stísněné prostory. Malý kompaktní svodič přepětí typ 2 + typ 3, označovaný také zkráceně DCOR pomůže v případech, kdy je pro instalaci malý prostor. Chrání elektrické a elektronické spotřebiče, citlivé na přepětí v síti. Umísťuje set do podružných rozvaděčů zejména pro technologie jako jsou tepelná čerpadla, fotovoltaické systémy. Oč jde přesně? To popisoval Josef Valíček na jednom ze seminářů ...
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Definice průmyslových svítidel. Průmyslové svítidlo je speciálně navržené a vyrobené pro použití v průmyslových prostředích, kde může být vystaveno náročnějším podmínkám, jako jsou vyšší nebo nižší teploty, vlhkost, prach, chemikálie, mechanické nárazy a vibrace. Je konstruováno tak, aby odolávalo těmto extrémním podmínkám, a často splňuje specifické bezpečnostní a výkonové normy relevantní pro daný ...
Pokud vaše pracovní náplň spadá do oblasti energetiky, nebo se jen zajímáte o přístroje či služby pro vn/vvn, mohl by vás zaujmout sortiment české společnosti IVEP, obzvláště pak nové kompaktní odpojovače určené právě pro vysoké a velmi vysoké napětí ...
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Jaká je správná vzdálenost elektrických zařízení od hromosvodu? Jak ji vypočítáme? Seznamte se s krátkým návodem jak správně navrhnout a aplikovat ochranu před bleskem ....
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933