Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Pokud slyším o prostředí výbuch, vybaví se mi GENERI. Nejsem si jistý, zda je to portfóliem které poskytuje rozsáhlý přehled různých typů nevýbušných elektrických zařízení nebo způsobem prezentace této značky. Ale pokud hledám specifikace pro ...

Zásuvková rozbočka (adaptor) bez značky


Document Actions
Zásuvková rozbočka (adaptor) bez značky
Jedno hezké odpoledne jsem dostal na stůl zajímavé udělátko. Tato rozbočka uživatele přiláká především proto, že by mohli ušetřit. Z jedné zásuvky si totiž rázem stávají čtyři. Na první pohled bylo do očí bijící podivné natočení dírek a kolíků, tohle by udělal kterýkoli můj spolužák mnohem lépe. Uvnitř je naznačena zdířka s pracovním vodičem nad otvorem písmenem N. Celá rozbočka, která obsahuje čtyři zásuvky vypadá zajímavě, ale i trochu komicky. Pojďme se na tento výtvor podívat blíže.
Tým portálu Elektrika, ze dne: 20.05.2013
reklama

Pokud někdo z redakce narazí ve stavebním supermarketu na nějakou neobvyklost, neváhá a koupí ji, aby se prozkoumala detailně. Tato rozbočka uživatele přiláká především proto, že by mohl ušetřit. Z jedné zásuvky si totiž rázem udělá čtyři.
 
Ovšem díky svému tvaru je možné použití pouze v samostatné zásuvce. V té, která má kolem sebe další (dvojzásuvka, vícerámeček), zastíní ostatní. Na štítku je uvedeno maximální napětí, proud a výkon, avšak už neupozorňuje, jestli jsou tyto hodnoty pro každou zásuvku zvlášť nebo  dohromady. Uvádí se tyto údaje 16A AC, 250V AC a 3.700W. Což může u neznalého spotřebitele vyvolat pocit, že by mohl do každé zásuvky adaptoru připojit například čtyřkilowatový olejový radiátor.Z výpočtů

Pokud podle jednoduchých vzorců budeme brát zdánlivý výkon (S=U*I), zjistíme, že výkon přesahuje hodnotu o 300 Wattů (S=4000W), můžeme tedy uvažovat, že uvedený výkon je činný (P=3.700W) a v tomto případě jsme schopný zjistit i účiník (P/S), který je roven 0,925. Pokud tedy tam půjde již zmíněných 16A, díky ztrátám budeme mít (16*0,925) pouhých 14,8A, což jenom vyvolává spoustu dalších otázek. Maximální uvedené hodnoty jsou s nebo beze ztrát?Co najdeme uvnitř
Na obalu je uvedeno, že se nemá zasahovat do zapojení, což je v případě koncového spotřebitele výstraha na místě. Mne jako zvídavého elektrotechnika zajímalo jak vypadají vnitřnosti.  Proto jsem se rozhodl rozbočku zcela rozebrat. První problém- místo šroubků byly nýty. To je signalizace toho, že uvedený výrobek není určen výrobcem pro nějaké úpravy, či opravy. Pokud bych měl k dispozici stojanovou vrtačku, nebylo by co řešit. Vzal jsem tedy jediný nástroj po ruce, šroubovák a po chvilce páčení plastu se adaptor podal. Je pochopitelné, že tato destruktivní metoda uvedla toto zařízení do již nepoužitelného stavu.První, co mi přišlo dost zvláštní, byla barva vodičů za kolíky. Byla to žluto/zelená pro oba vodiče, kde jeden byl ve funkci fázového a druhý ve funkci pracovního středního. Zbytek bych řekl, že je asi OK, nikdy jsem nic podobného nerozebíral, nemám tedy porovnání. Konstrukce pro uchycení kontaktů je pravděpodobně mosazná, žluto/zelený vodič na ni vedoucí je měděný, uchycen konstrukcí samotnou. Uvnitř se nachází ještě jeden šroub, který drží ochranné kolíky (už s křížovou hlavou).
Závěr

Značku CE jsem nikde nenašel, skoro to tedy vypadá na pěkný garážový bastl. Doporučil bych podobné rozbočky kupovat ve specializovaných obchodech, kde je větší jistota, že zařízení bude bezpečné a vyrobené v souladu s ČSN. Do této kategorie v mnoha případech evidentně stavební supermarkety nespadají.
Také je nutno podotknout, že tento a podobné zásuvkové adaptory nejsou určeny pro trvalé. ale dočasné použití! Což odborník ví, protože je znalý, ovšem spotřebitel je této důležité informaci na "hony" vzdálen!

A co vy? Jak vidíte podobná zařízení?
Podělte se o své pocity v níže uvedené diskusi!
Jakub Jančík
student  www.sssebrno.cz
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 12)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
Vnější atmosférické vlivy působí na ocel a vytvářejí různě velké riziko koroze. Vhodně zvolená povrchová úprava kabelového systému je účinnou ochranou proti korozní agresivitě. Podle průměrného korozního úbytku tloušťky zinku v daném korozním prostředí je možné vybrat vhodnou povrchovou úpravu. Kopos Kolín nabízí ...
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933