Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Záblesk průchozí ...

WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

USA: Vidlice a zásuvka pohledem na rozbočku


Document Actions
USA: Vidlice a zásuvka pohledem na rozbočku
Rozbočka je sice drobná součást elektroinstalace ale hodně používaná. Podívejme se na jednu americkou rozbočku blíže. V čem je jiná? V čem lepší a v čem horší? A co je na ní stejného jako u našeho "francouzkého" systému vidlic?
Miroslav Minařík, ze dne: 25.06.2007
reklama

Neustálé diskuze o tom, který systém je na světě lepší stále neutichá. Každý má něco pro a něco proti. Podívejme se nyní jak vypadá rozbočka zásuvky Američanů. Vidíte plastový odlitek, vyrobený v Turecku. Koupený v Home Depot v kalifornském Silicon Valley za $3,5.   

Pohledem na kolíky je zřejmá možná polarizace pólů, o které se u nás stál vedou diskuze. I když se stále snažíme dodržovat fázový vodič na levé straně, vývoj následných konstrukcí spotřebičů připojovaných pohyblivým přívodem jakoby počítal s možným příchodem systému Schuko. (Konstrukce Schuko svou konstrukcí nezabraňuje opačného zapojení L a N).Dále si povšimněte stejné délky kolíků. U nás jsme zvyklí na delší ochranný kontakt, než ostatní pracovní. To proto aby se PE spojilo první a naopak rozpojilo poslední.

Z tohoto pohledu je nám tento americký systém bližší než německý. Ovšem tato rozbočka je určena pro nižší napětí 120V při 15A. Bez složitého počítání zjistíme, že přenese poloviční výkon proti těm, co se používají u nás.

I ochranný kolík rozhodně působí bezpečněji, než konkurenční dva kontakty Schuko. Co jsem zazlíval tomuto systému v praxi byla skutečnost, že váha připojené redukce vytvořila páku, která zatížila kontakty natolik, že celý systém adaptorů vypadával ze zásuvky. To francouzské i německé variantě nestane. Naše vidlice se zasouvá do jamky. Je tedy po svém obvodě opřena o hrany zásuvky. Samozřejmě se jednalo o cestovní extrém. V případě použití místních spotřebičů odpadá redukce, která způsobuje prodloužení páky o cca 3cm.

Pokud si všimnete tří "podbradků" (výlisků) na spodní straně. Tak ty jsou určeny právě pro zajištění vyšší stability. Na posledním pravém obrázku vidíme možnou sestavu (redukce-adapter) visící ze zásuvky, kterou jako turisti s velkou pravděpodobností použijeme. Pokud byste chtěli použít ještě naši rozbočku je to nemyslitelné.

Pro připojení všech svých spotřebičů jsem použil "pětipsa", kterého jsem připojil redikci do zdi a následné připojení všech dobíječek a adapterů se konalo až na zemi.

Váha US rozbočky 110 gramů.
Váha CZ rozbočky 108 gramů.
Váha GB rozbočky 118 gramů.
Váha IT rozbočky 42 gramů.
Cena velmi podobná, cca 80 Kč.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
Hledáte odolná svítidla pro žárovky nebo úsporné zdroje? Používáte na stavbách často pohyblivé prodlužovací přívody? Pak by vás mohla zajímat PUR, prakticky nezničitelná trojzásuvka!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933