Elektrika.cz, portál o silnoproudé elektrotechnice, elektroinstalace, vyhlášky, schémata zapojení.

ESP#1 Jak má ...

Elektronické nakupování ovládá spotřebitelský svět. E-shopů existují ...

Přístroje AFDD ...

Předpokládejme, že za dobu, co se u nás propagují ochrany proti ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
21.02.2019 TIP na reléové moduly s PUSH-IN technologií a magnetem proti opotřebení kontaktů při stejnosměrné zátěži až do 220V DC/10A. Speciálně navržené reléové moduly pro všestranné použití v široké řadě průmyslových aplikací. V mnohých průmyslových aplikacích se používá napětí mezi 110V a 220V k řízení akčních členů. Při zatěžovacím proudu přes 100 mA toto vysoké napětí vytváří jiskření, které ...
20.02.2019 Cube67 Hygienic Design určený do potravinářství. Cube67 je modulární sběrnicový systém společnosti Murrelektronik pro dokonalé decentralizované instalační koncepce. Jeho flexibilita umožňuje realizovat pro každou aplikaci nejvhodnější řešení, kompletně v krytí od IP20 až do IP69K. V potravinářství platí obzvláště vysoké nároky na odolnost a možnost čištění použitých komponent. Moduly Cube67 Hygienic Design ...
19.02.2019 Kryty popisovacích štítků pro připevnění vázacími pásky. Nepopsané konce kabelů se v průmyslových prostředích neodpouští. Označený kabel je nedílnou součástí každé seriózní instalace. Je ovšem otázkou, jak takový kabel označit, aby to vydrželo. Před mechanickým poškozením a hlavně čitelně. Další otázkou je jak to popsat v ...
18.02.2019 ČEZ a Unipetrol pracují na desítkách rychlonabíječek. Unipetrol již nyní rozšiřuje nabídku pohonných hmot ve své síti čerpacích stanic Benzina o elektrickou energii. Se Skupinou ČEZ se dohodl na zprovoznění desítek rychlodobíjecích stojanů po celé České republice. Staví je Elektromobilita Skupiny ČEZ, provozovatel nejrozsáhlejší tuzemské sítě veřejných dobíjecích stanic. Infrastruktura vzniká i díky ...
15.02.2019 Průmysl 4.0 stojí na snadné výměně dat. Globální propojení sítí v rámci projektu Průmysl 4.0 je realizovatelné, pokud bude výměna dat probíhat podél celého procesového řetězce přes standardizovaná rozhraní. Umati, nová značka Svazu německých výrobců obráběcích strojů VDW, pracuje na podobném standardu pro otevřené rozhraní k napojení obráběcích strojů přes nadřazené IT systémy, který ...
14.02.2019 Co dnes víte o revoluci v požárně bezpečnostních kabelech PRAFla+? V loňském roce se Pražská kabelovna zmiňovala o požárně bezpečnostních kabelech, které lze vyrobit ve dvou hlavních variantách. S funkční integritou při požáru a bez funkční integrity. Funkční integrita je zajištěna žilami opatřenými izolací ze silikonových polymerů, které vlivem tepla při požáru keramizují a vytvoří tak ...
Vybrané funkce zdarma
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma?
Celý záznam
Sestřih záznamu
Stopáž záznamu
Audioverze záznamu
Textový přepis záznamu
Souvislosti záznamu
Diskutovat k záznamu
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 1002
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

Aktuálně z 25. Valné hromady elektrotechniků z ECPR 2018


Document Actions
Aktuálně z 25. Valné hromady elektrotechniků z ECPR 2018
Jeden z největších doposud existujících odborných spolků uspořádal minulou sobotu již 25. Valnou hromadu. Ne každý elektrotechnický cech, spolek, se může pochlubit takovou délkou trvání, aktivní činností a vzestupným zájmem o členství. Co myslíte? Je v tom nějaké politické lobby? Nebo je příčina úspěchu spíše na nestálé mravenčí práci ve prospěch druhých? Víte, co se v Plzni přes rok děje? I když je to možná pro někoho málo, jiní činnost prokazatelně oceňují ...
Miroslav Minařík, ze dne: 1.02.2018
reklama


V minulosti jsem byl u zrodu několika odborných spolků v republice. Ale na valné hromady plzeňskéh cechu jsem začal  jezdit teprve před deseti lety. Tehdy mne zaujalo jejich skromné, ale velice praktické zaměření. Šlo o vzdělávání, výměnu komunikací a odborné zájezdy.
 

Václav Černý, Alexandr Horský

A v podstatě do dnes je tomu stejně. ECPR je však činný i jinak! Aktivně se zapojuje do připomínkování nově připravované vyhlášky 30/1978 Sb. prostřednictvím Odborného gremia. Toto společenství elektrotechniků si nikdy nedělalo nějaké ambice rozhodovat a ovlivňovat. Po dobu mého sledování si hledí především vlastní činnosti a nápomocnou ochotou druhým. Možná bych o nich mohl říct, že znají své hranice reálných možností a nepouští se do aktivit, které nejsou reálné.


A výsledek?
ECPR je tu! A každoročně mi stojí za to vydat se na tříhodinovou cestu do Plzně, abych se s nimi potkal. Valná hromada není o školení, ale o celoročním shrnutí všech aktivit a také finančního vyúčtování. Zde bych znovu připomněl, že i přes jejich dobré vztahy s německými cechy, žádný z nich se na financování ECPR nepodílí a nepodílel. Pokud nepočítáme symbolických 100 euro někdy před deseti lety. Financování, stejně jako samotné účetnictví je transparentní prakticky do posledního haléře a komentáře, se kterými jsme se mohli roky setkávat, jsou bezpředmětné.


Jakou má ECPR perspektivu?

Věčná polemika existence a funkce odborných občanských sdružení (dnes spolků) v tomto případě není na místě, za úspěšnost spolku hovoří výsledky a zájem členů samotných.

Co víme o ostatních spolcích?
Čím dál méně. Tak mi to charakterizují ti, kterých se ptám. Za velkou zmýlenou bych označil domněnku, že pokud cech není viditelný mediálně, tak není. Je, tedy možná je. Doba, kdy jsme referovali o mnohých cechovních událostech je prakticky pryč. A hezky potichu. Z mnohých uskupení se stala pouze tichá setkání hrstky pamětníků, což se k funkčnímu modelu ECPR nedá vůbec přirovnat.  A málokdo dokáže veřejně přiznat konec činnosti třeba jako to deklaroval zesnulý Jiří Hemerka se svým CERO (Cech elektrotechniků regionu Olomouc).


Radek Roušar

 
V čem tedy spočívá úspěch Plzeňáků?

Co dělají lépe? To může být častou otázkou. I když bych mohl vyslovit svůj pohled a srovnat činnosti jiných, neudělám to. Asi by to nebylo správné. Plzeň je jiný region s jinými zvyklostmi než další regiony. Pro všechny platí stejné zákony, nařízení, vyhlášky a navíc ČSN, ale jakou cestu zvolíme k naplnění našich cílů a povinností lze označit za směs tajných ingrediencí každého z nás. Zvenčí vidíme pouze některé skutečnosti. Úzká spolupráce s místním SOUE, odbornými úřady OIP, TIČR, ÚP, FÚ, Žú, ale také spolupráce s ESČ a přátelství s odborníky z Tachova.

Jaké parametry tedy u ECPR vnímat?
 • ECPR má 150 fyzických osob, z toho 9 právnických osob s počtem zaměstnanců do 24 lidí, celkem 159
 • ... tři čestné členy z cechu ze Spolkové republiky Německo. 
 • ... pět odborných seminářů a dva semináře jako příprava ke zkouškám dle vyhl. 50/78Sb.
 • pořádá kurzy a zkoušky dle vyhl. 50/78Sb. jak pro  učitele a žáky SOUE Plzeň, učitele gymnázií a základních škol, tak i pro další zájemce tohoto zaměření.
 • pořádá jednou ročně kurz revizních techniků.
 • k seminářům, kurzům a školením ECPR vydáná odborné příručky (jako trvalou pomůcku) související s přednášenými tématy.
 • dvoudenní tematický zájezd s odbornou prohlídku jednoho brněnského výrobního závodu ABB.
 • seminář o daních z příjmu s pracovnicí finančního úřadu pro Plzeňský kraj
 • seminář s názvem „Dodržování zásad seriózního podnikání v elektrotechnice“. Zástupce Oblastního inspektorátu práce pro Plzeňský a Karlovarský kraj.
 • o požadavcích legislativy živnostenského podnikání. Přednášel zástupce České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj. O platných standardech a legislativě přednášel zástupce Technické inspekce České republiky Praha, pobočka Plzeň.
 • zástupkyně Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje upozornila na rizika požární bezpečnosti při práci na elektrickém zařízení.  Účastníci semináře získali přehled o tom, jak kontrolní orgány postupují, při řešení problému, týkajících se našeho oboru.
 • seminář „Ochrana před bleskem a přepětím“. Poznatky při navrhování, stavbě a údržbě ochrany před bleskem a přepětím podle souboru norem ČSN EN 62305-1 až 4 (Jiří Kutáč DEHN + SÖHNE).
 • seminář „Vnitřní ochrana objektů proti přepětí“. (Daniel Anděl, Hakel-Trade).
 • seminář  s názvem „Normy jsou pro elektrikáře důležité jako noty pro muzikanty“. Jan Doležel o ČSN 33 2000-6 ed.2
 • odborné přednášky z okruhu platných standardů a legislativy nutných pro přípravu k přezkoušení a zkouškám podle požadavků vyhlášky č. 50/78Sb.
 • zkoušky a přezkoušení dle vyhl.50/78Sb. a vydání příslušných osvědčení. Na základě těchto přednášek a po úspěšném složení zkoušek bylo vydáno 79 osvědčení dle § 6 až 10 a 35 dle §11. Za celý rok bylo vydáno celkem 315 osvědčení.
 • kurz revizních techniků. K tomuto kurzu byla vydána příručka, která obsahuje všechny otázky vydané orgánem TIČR. A nejen otázky, ale i správné odpovědi s odkazy na příslušnou normu, zákon nebo vyhlášku.
  


Kam zmizí energie spolků?
Pokud někde spolek zmizí, energie se přesune do jiného právního uskupení. Odborníci tu budou, jen jiní a jejich rad budeme využívat za jiných podmínek. Nikdy jsem se netajil názorem, že za každým cechem je důležité hledat konkrétní lidi. Tedy ty, kteří dělají něco navíc, přičemž výsledkem je kladná zpětná vazba příjemců (v tomto případě členů cechu). Ovšem ne každé sdružení má vytvořenou strukturu tak, aby při odchodu cechmistra byl i nadále funkční, úspěšný a rozvíjel se.

Proto pokud máte ve svém okolí ty, kteří prokazatelně dávají víc než je nutné, pochvalte je. Třeba i jen dobrým slovem. V mnohých případech je takové ocenění strašně moc!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

ELEKTROTECHNICKÝ CECH PLZEŇSKÉHO REGIONU
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Každá inovace, novinka přináší pozitiva, pro která jsou vyráběna, však souběžně také i negativní stránku věci, kterou spotřebitelé nevidí a dokonce i někteří odborníci přehlíží. Naší novou výzvou je LED osvětlení. Pokud jde o lampičku u nočního stolku v ložnici, nepřemýšlejme příliš. Jaké problémy vyvstávají v případě spínání osvětlení rozsáhlých výrobních hal nebo třeba pouličního veřejného osvětlení? Jde o velké zapínací proudy, neblaze působící na kontakty spínacích ...
V komerčních prodejnách, výstavních halách, malých přístavištích, činžovních domech, dílnách a garážích chtějí spotřebitelé platit pouze za spotřebovaný elektrický proud. Elektroměry C11 měří přesně a přispívají ke spravedlivějšímu rozložení nákladů. Jsou kompaktní pro jednofázová měření, instalují se na lištu DIN a jsou vhodné pro zabudování do distribučních rozváděčů a malých domovních rozváděčů, jako elektroměr pro široký rozsah aplikací.
O systémových, chytrých či dokonce inteligentních elektroinstalacích se hovoří stále více. Zajímavých funkcí v domácích automatizacích může být velice mnoho. Na stavebním veletrhu jsme se zaměřili na nejpoužívanější služby systému ABB-free@home. Ptali jsme se také, jak se dají ovládat. Co je automatické a co lze řídit ručně. Odpověděli nám produktoví specialisté této značky, ovšem svou zkušenost popsal i skutečný uživatel systému ...
Když jsem se před mnoha léty dozvěděl o novém klubu odborníků na ochranu před bleskem a přepětím, nenapadlo mne, že se v budoucnu z takové události stane tak jedinečný zdroj praktických událostí. Během každého roku navštívím desítky odborných seminářů, mám možnost srovnání různých úrovní, způsobů a obsahu předkládaných sdělení. Přes to, že jsem sám frekventantem, závěr by měli činit jiní. Ovšem jiní zase nemají tolik co k porovnání, co já. Proto se pokusím odkrýt některé jiné úhly pohledu a sdělte si své zkušenosti mezi sebou v níže otevřeném diskusním tématu ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
V roce 2010 proběhla akvizice firmy Jokab Safety, specialisty na bezpečnost a bezpečnostní systémy s firmou ABB. Jaké jsou výrobkové skupiny ABB Jokab Safety? Proč je s těmito produkty mnohem jednodušší sestavit ochranu a bezpečnostní systémy strojů a zařízení? ...
Terminolog
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933