Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Vzdělání, Připomínky z teorie

Zkušební testy nové padesátky resp. nv 194/22Sb.

  • 7.05.2024
Zkušební testy nové padesátky resp. nv 194/22Sb.
Nová éra přípravy na pravidelné přezkušování elektrotechniků je zde, a s ní přichází i příslušná publikace. Aktuální vydání dle současných předpisů a norem je k dispozici v 16. aktualizovaném vydání. Co se dozvíme? Jaká je struktura zkoušky a jak se liší od předchozích standardů? Členové zkušební komise hrají klíčovou roli v ověřování znalostí lokálních technologických postupů a bezpečnostních pravidel. Proč vznikají běžné chyby, které dělají elektrikáři při přezkoušení? Zde přichází na řadu podpůrný učební materiál PŠIS, nabízející aktualizované informace a praktickou přípravu ke zkouškám. Nakonec, jaká je zkušenost s používáním učebních materiálů mezi fanoušky elektrotechniky?

#EH: Principy a důsledky elektrických výbojů a oblouků (1981)

  • 31.03.2024
#EH: Principy a důsledky elektrických výbojů a oblouků (1981)
Pokud chceme studovat různé aspekty elektrických jevů, včetně teploty výbojů blesku, vlivu ionizace vzduchu a negativních účinků elektrického oblouku, pak se nabízí studium na VUT, ČVUT ... Mnoho příležitostí k experimentům s různými kombinacemi materiálů a přístrojů k nalezení hledaného řešení. Ale zkus to jednodušeji. Opatrný vhled do problematiky pohledem do minulosti ...

Vysvětlení zkratky EMI (elektromagnetické rušení) pro středoškoláka

  • 24.03.2024
Vysvětlení zkratky EMI (elektromagnetické rušení) pro středoškoláka
Jak mohou naše každodenní elektronická zařízení, od mikrovlnných trub po Wi-Fi routery nevědomky rušit kritické bezpečnostní služby? Běžná domácí elektronika může skutečně způsobit vážné problémy, například v radiokomunikaci. Jaké dopady může mít elektromagnetická interference na důležité služby, například na řízení leteckého provozu nebo na komunikaci záchranných týmů? Jsou notebooky, chytré telefony a bezdrátová sluchátka součástí problému? Co můžeme dělat, ...

SU: K čemu jsou proudové chrániče opravdu dobré

  • 13.01.2024
SU: K čemu jsou proudové chrániče opravdu dobré
Studentovo ucho si zapsalo přednášku o ochraně před elektrickým proudem a jak se vyhnout úrazům. Hlavně se zaměřuje na to, že elektrický proud může být nebezpečný a může způsobit škody, pokud není správně kontrolován. Text používá přirovnání k vodě, aby vysvětlil, jak funguje elektrický proud a napětí. Mluví také o tom, jak je důležité mít v domácnostech, kancelářích a na veřejných místech chrániče, které zabraňují úniku proudu. Jsou zmíněny i speciální bezpečnostní opatření, jako je používání nízkého napětí SELV v určitých prostředích a izolace elektrických obvodů, aby se zajistila bezpečnost.

Jaký byl kdysi rozdíl mezi nulováním a zemněním?

  • 6.12.2023
Jaký byl kdysi rozdíl mezi nulováním a zemněním?
Historicky, zemnění představovalo zásadní bezpečnostní prvek v elektroinstalacích, ačkoliv dnešní systémy mohou využívat odlišné techniky a normy. Ve své době zemnění spočívalo v fyzickém propojení kovových částí elektrických zařízení, se zemí. Tato metoda poskytovala účinnou ochranu proti elektrickým úrazům tím, že v případě izolační poruchy umožňovala nebezpečnému proudu uniknout do země, místo aby procházel tělem člověka. V praxi se toto zemnění realizovalo prostřednictvím zemnících vodičů, které byly připojeny k zemnícím bodům, jako jsou zemnící tyče zakopané v zemi, zajišťující bezpečný únik proudu do země a tím ochranu uživatelů před elektrickým úrazem. I když dnes jsou používány efektivnější metody ochrany, princip zemnění jako takový zůstává nezměněn a nadále je základem pro bezpečný provoz elektroinstalací.

SOUE: Jak nás učili princip transformátoru (1971)

  • 5.11.2023
SOUE: Jak nás učili princip transformátoru (1971)
Stalo se vám, že jste nestíhali psát učivo nebo diktát učitele? U mě to bylo v době, kdy v síti ještě opravdu bylo jen 220V! Co je transformátor? Z čeho se skládá transformátor? Jaký proud lze transformovat? Vysvětlete princip Ruhmkorffova induktoru. Jaká je principiální činnost transformátoru? Odvoďte transformační převod. Jaký je vztah mezi velikostí napětí a počtem závitů transformátoru? Co je transformátor? Z čeho se skládá transformátor? Vztah mezi výkonem, napětím a proudem. Co se stane s proudem a napětím? Proč transformátor hoří? Úloha transformátoru při přenosu elektrické energie na dálku.

Semináře PŠIS Nymburk opět s aktuálním programem 2023

  • 1.06.2023
Semináře PŠIS Nymburk opět s aktuálním programem 2023
Pro většinu z nás dobře známé nymburské středisko PŠIS, aktuálně pořádá přednášky s tématy, která se za poslední rok každodenně skloňují. Letošní vlna čtyř oblastních seminářů v Nymburce, Příbrami a Havlíčkově Brodě a Litoměřicích nese tato sdělení: Nové ČSN a změny ČSN v oblasti elektro. Dobíjecí stanice pro elektromobily. Fotovoltaické elektrárny. Revize/zkoušky ručního elektrického nářadí a spotřebičů. Zkoušky elektrotechniků podle nařízení vlády č.194/2022Sb. Oč přesně jde, popisuje tento krátký vhled ...

Projekt věčného studenta

  • 27.11.2022
Projekt věčného studenta
Mezi autory se objevil profil "Věčný student". Protože jsem tento účet zřídil sám, vysvětlím, koho si za touto přezdívkou představit. Mnoho z nás leží v knihách stále, dohledává informace, oprašuje si zastaralé vědomosti a čím více hlouběji se noří, tím více zjišťuje, že mu na jiné, nehlídané straně něco uniká. Nakonec zjistí, že sice toho z některých oblastí ví nadprůměrně hodně, ovšem stále mu něco uniká. Co s tím? Koho se zeptám? S kým se poradím? Komu prozradím svou nevědomost? Nepropadnu hrdlem ve svém zaměstnání? Neztratím kredit v očích svých podřízených? Všichni jsme v něčem "věčným studentem". Ale můžeme si pomoci!

GND#3: Kdy se pro uzemňování používají pásky a kdy dráty?

  • 11.07.2022
GND#3: Kdy se pro uzemňování používají pásky a kdy dráty?
Jak se při uzemňování rozhodujete ve volbě mezi páskem a kulatinou FeZn? Tedy při předpokladu, že navrhujete projekt vy nebo projekt za záhadných okolností zmizel. Budete následovat nějakou zažitou tradici nebo máte pro volbu zásadní technický argument? Budete volit jinak, pokud bude zemnič určen pouze pro přizemnění PEN vodiče? Jak zvolený pozinkovaný materiál správně uložit, aby byl dobrým zemničem, ale aby současně nezkorodoval dříve než skončí záruka na stavbu? A snad nakonec, co myslíte, volí hromosvodář pro tvorbu uzemnění raději kulaté nebo hranaté profily?

GND#2a: Strojené zemniče (definice)

  • 24.03.2022
GND#2a: Strojené zemniče (definice)
Učíme se, že je uzemnění zajištěno náhodnými nebo strojenými zemniči. Strojené zemniče se budují v případech, kde se zemnění pomocí náhodných zemničů nedá provést nebo pokud zemní odpor náhodných zemničů není dostatečně nízký. Dobrá. Od čeho vzniklo sousloví "strojený zemnič"? Proč to není všem tak jasné, jak bychom si představovali? Je to od slova stroj, strojit, sestrojit, nebo proč ne třeba sestavit? Jak dětem vysvětlíš definici strojeného zemniče ty?

BROŽURA: Odborná způsobilost v elektrotechnice – testové otázky

  • 29.09.2021
BROŽURA: Odborná způsobilost v elektrotechnice – testové otázky
Otázky, které přežijí odchod staré vyhlášky padesát do technického muzea! Nové Nařízení vlády k zákonu 250/2021Sb. Sice změní administrativní okolnosti při přezkušování z bezpečnosti práce na elektrických zařízeních, ovšem potřebné znalosti budou stále stejné. Stejně jako nový prezident neovlivní počasí, stejně tak i otázky k prověření znalostí budou stejného základu. Je pravdou, že pokud se do otázek začteme, zjistíme, že nám je pokládali už před třiceti lety. Stále stejná fyzika, jen vždy jinak "zabalená" ...

Princip ochrany oddělením obvodů

  • 27.06.2021
Princip ochrany oddělením obvodů
Připomeňme si dávnou učební látku ochrany oddělením obvodů! Zajistí se tím, že se vytvoří dokonale izolačně oddělený proudový obvod pro jediný (jednotlivý) spotřebič, oddělený galvanicky od obvodu rozvodné soustavy. Tím se vytváří izolovaná soustava, vzniká nezávislost na druhu ochrany vlastní rozvodné sítě, a podstatně se tak zmenšuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Zamezí se tím rovněž zavlečení případ­ných nedovolených dotykových napětí z rozvodné sítě na neživé části chráněných zařízení ...

GND#1c: Relativita potenciálu

  • 18.06.2021
GND#1c: Relativita potenciálu
Nezřídka slyšíme, že to nemůže “kopat”, když je to zem - a někteří víme, že jde o jakousi polopravdu. Skutečnost, že je vodič označen značkou uzemnění pro zkušeného elektrotechnika ještě nic neznamená, pokud nemá jistotu zapojení opačného konce vodiče. Takto a podobně jsme dostávali rady od starších praktiků na montážích. Do okamžiku, kdy nám to po rozpojení dvou zemnících soustav pěkně zajiskřilo, jsme byli jako kluci na praxi přesvědčení, že zem je přece nula. A nula přece jiskřit nemůže! Opravdu je nutné, aby k tomuto poznání přicházeli studenti až v terénu?

GND#1a: Potenciál, jeho definice

  • 31.05.2021
GND#1a: Potenciál, jeho definice
Pokud zpozorníme, můžeme si uvědomit, že rozdílné potenciály a jejich vyrovnávání je svou podstatou tou první a nejčastější činností lidstva a přírody samotné. Výraz potenciál může tedy obecně představovat více než význam, který známe z fyziky, respektive elektrotechniky. A pro nás z tohoto oboru je pochopení definice potenciálu předpoklad zjištění velikosti konkrétního napětí. Než se začínající elektrikář pustí do rozsáhlé nauky potřebných rutinních dovedností, musí dobře rozumět všem souvislostem spojených s rozdílem potenciálů. Jak vysvětlují potenciál odborníci různých podoborů elektrotechniky? Odkud čerpat další informace? Sledujte v této části!

LIVE EATON: Základy k instalačním jističům

  • 30.03.2021
LIVE EATON: Základy k instalačním jističům
Jistič je nedílnou součástí každé seriozní elektroinstalace. Jeho jednoduché zapojení však skrývá ve svém obalu přístroj. Ten pracuje na nějakém principu a za konkrétních okolností lze od něj očekávat automatické reakce. Pokud se chceme nazvat elektrotechniky, co všechno musíme o instalačních jističích znát? Postačí znalosti z fyziky, učiliště, přezkoušení podle vyhlášky padesát, nebo potřebujeme doktorát? Relevantní data se dozvíme v této přednášce. Možná bude pro někoho pouhým opakováním, ale určitě ne pro všechny ...
FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Už nám zakázali telefonování v autě a teď se prý blíží zákaz i telefonování během bouřky! Jde o vtip nebo opravdu hrozí nějaké nebezpečí? Telefonování za bouřky a jeho nebezpečí bych přiřadil mezi tzv., Urban legend. Legenda o černém autě začínala také tmavým kočárem a tak tomu je i s použitím mobilu za bouřky. 
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933