Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Vysvětlení zkratky EMI (elektromagnetické rušení) pro středoškoláka


Document Actions
Vysvětlení zkratky EMI (elektromagnetické rušení) pro středoškoláka
Jak mohou naše každodenní elektronická zařízení, od mikrovlnných trub po Wi-Fi routery nevědomky rušit kritické bezpečnostní služby? Běžná domácí elektronika může skutečně způsobit vážné problémy, například v radiokomunikaci. Jaké dopady může mít elektromagnetická interference na důležité služby, například na řízení leteckého provozu nebo na komunikaci záchranných týmů? Jsou notebooky, chytré telefony a bezdrátová sluchátka součástí problému? Co můžeme dělat, ...
Vilém Gracias, ze dne: 24.03.2024
reklama


... abychom minimalizovali riziko elektromagnetické interference a zajistili bezpečnější a spolehlivější prostředí pro všechny? Je to jen na výrobcích a regulátorech, nebo neseme i my, jako uživatelé, část odpovědnosti?

Takové podobné otázky pokládám studentům a čekám nějaké vysvětlení. Kupodivu i přes nativní přístup dnešní generace k elektronických zařízením, pojem EMI většině uniká. V různých zdrojích se dočteme o EMI něco takového ...

EMI (Elektromagnetická interference), známá také jako elektromagnetické rušení, označuje jakýkoliv signál nebo emisi, který je vysílán do prostoru nebo veden po napájecích a signálních vodičích a může ohrozit správnou funkci rádiové navigace, jiných bezpečnostních služeb, nebo může vést k vážnému zhoršení, přerušení nebo dokonce znemožnění licencovaných radiokomunikačních služeb. 

Mezi radiokomunikační služby patří například komerční vysílání na středních a velmi krátkých vlnách, televizní a mobilní služby, radar, řízení dopravy, pagerové služby a služby osobní komunikace (PCS). K charakteristice elektromagnetického prostředí přispívají jak licencované, tak nelicencované rádiové služby, včetně bezdrátových lokálních sítí (WLAN) nebo Bluetooth, stejně jako zařízení, u nichž je elektromagnetické záření vedlejším produktem jejich činnosti, včetně digitálních zařízení jako jsou počítačové systémy.

Možná jsem to uvedl až příliš jednoduše. Existují kratší, méně pochopitelné defice. Proto se pokouším pro snazší pochopení o jednodušší deklaraci ...

EMI znamená elektromagnetické rušení, je jako když máš v pokoji spoustu lidí, kteří mluví najednou. Každý z nich představuje nějaké elektronické zařízení, jako třeba mobilní telefony, počítače nebo mikrovlnné trouby. Když všichni mluví současně, stává se to velmi hlučným a obtížným pro pochopení jednotlivých hlasů. Stejně tak, když spousta elektronických zařízení vytváří elektromagnetické vlny, mohou se tyto vlny překrývat a rušit signály jiných zařízení.

Představ si, že se snažíš poslouchat hudbu přes sluchátka, ale kolem tebe je hluk z televize, mikrovlnky a telefonu. Tento hluk může způsobit, že hudba ve sluchátkách nebude znít jasně. To je příklad toho, jak EMI může ovlivnit elektronické zařízení, v tomto případě sluchátka.

EMI může způsobit, že elektronická zařízení špatně fungují, ztrácejí data nebo dokonce mohou být poškozena. Proto je důležité chránit zařízení před EMI, a to buď použitím štítů (jako když dáš zvukovou izolaci na stěnu, aby bylo v místnosti tišeji), nebo návrhem zařízení tak, aby byla odolná vůči rušení.
S touto zkratkou se setkáváme v praxi velice často a do budoucna to nebude méně.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍFIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Je ve všeobecné známosti, že objekty by měly být chráněny hromosvody. Jak ale určit kvalitu systému ochrany před bleskem? Detailnější informace poskytuje ČSN EN 62305-2. Pomůckou pak je free software Milana Kauckého ...
Už nám zakázali telefonování v autě a teď se prý blíží zákaz i telefonování během bouřky! Jde o vtip nebo opravdu hrozí nějaké nebezpečí? Telefonování za bouřky a jeho nebezpečí bych přiřadil mezi tzv., Urban legend. Legenda o černém autě začínala také tmavým kočárem a tak tomu je i s použitím mobilu za bouřky. 
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933