Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Poškozený pracoval na stavbě, když ztratil rovnováhu a spadl do nechráněné šachty, což mu způsobilo vážné zranění. Všichni si uvědomili, že i pád z menší výšky může mít katastrofální následky, a začali dávat větší pozor. Určitě by díky lepšímu ...
  • Co je transformátor a jaký je jeho princip fungování? Jaké jsou hlavní části transformátoru a jakou mají funkci? Jak funguje transformace střídavého proudu v transformátoru? Proč jsou transformátory důležité pro přenos a distribuci elektrické energie ...

Projekt věčného studenta


Document Actions
Projekt věčného studenta
Mezi autory se objevil profil "Věčný student". Protože jsem tento účet zřídil sám, vysvětlím, koho si za touto přezdívkou představit. Mnoho z nás leží v knihách stále, dohledává informace, oprašuje si zastaralé vědomosti a čím více hlouběji se noří, tím více zjišťuje, že mu na jiné, nehlídané straně něco uniká. Nakonec zjistí, že sice toho z některých oblastí ví nadprůměrně hodně, ovšem stále mu něco uniká. Co s tím? Koho se zeptám? S kým se poradím? Komu prozradím svou nevědomost? Nepropadnu hrdlem ve svém zaměstnání? Neztratím kredit v očích svých podřízených? Všichni jsme v něčem "věčným studentem". Ale můžeme si pomoci!
Miroslav Minařík, ze dne: 27.11.2022
reklama


Věčný student potřebuje pomoci!

Skalní uživatelé ví, že se po středních a vysokých školách pohybujeme od nepaměti. Chceme na Elektrice zanechat co největší "otisk" oboru, který nazýváme instalační elektrotechnikou. Za posledních 24 roků jsme se setkali asi s největším počtem elektrotechniků, jaký si kdo dovede představit. O některých píšeme, mnozí diskutují ve fóru a drtivá většina pouze čte. To má několik důvodů. Ten nejčastější je, že nemohou, nechtějí, nebo dokonce nesmí odkrýt svou totožnost.

O koho se může jednat? Pohledem do mých poznámek lze jmenovat tyto čtyři skupiny:
  • Pracovníci škol
  • Učni a studenti
  • Pracovníci společností s koncernovými pravidly
  • Státní zaměstnanci

Proč se o tom zmiňuji?
Hladina se jeví klidná, jasná, ale někde pod ní jsou tajemné proudy nevědomí ... Aniž bychom tušili, potkáváme se v domnění, že náš protějšek je "všeho znalý", protože je přece v oboru dlouho. Ale pokud si sami sáhneme do svědomí, neznáme vše, co si ostatní o nás myslí. Ne každý to může přiznat. Proč? Pohledem na výše uvedené čtyři skupiny patrně naleznete odpověď sami.Procházím nezodpovězené dotazy ...
Již nějakou dobu čistím pětadvacetiletý archív všeho, co jsme nestačili zpracovat a vydat. A k tomu stále přibývají další, velice zajímavé dotazy které sám dohledat nestihám.

Pokoušeli jsme se kontaktovat ty správné ...
Nevím proč ale žil jsem v přesvědčení, že učitel bude pro tento účel skutečně ten správný. Bohužel některým učitelům nestojíme ani za odpověď. Nad rámec své práce nehnou prstem. Pokud není grant, nic nebude. Redakční fond je lze použít na práci a to není veselou zprávou. Nečekejme pak nějakou super znalost od mladých elektrikářů. Pokud vidí přístup svých kantorů "odtud, potud", kdy učitele odhrká danou osnovu a především počmárá celou tabuli ... jak se asi probudí zájem v hlavách těch, kteří mají být odborníci, my na ně čekáme ale oni mají ve svých létech zcela jiné zájmy?

Někdo namítne, že nacházet odpověď v dnešní době je nadmíru snadnější než v minulosti. Ano, do určité míry určitě. Sám jsem často hledající a relevantními zdroji se obklopuji již dlouho. Ne každý má podobné možnosti a ne každý má tolik času informace vyhledávat.To je důvod proč jsme zřídili tento speciální účet. A jak lze dotaz podat? Elektronicky ano, anonymně ano ale ... s podrobným popisem čemu tazatel nerozumí, s čím si to plete a co chce pochopit. Kdo by chtěl pomoci s dohledáváním informací v našem archívu a pomoci s osvětou, ať mi napíše! Bude moci nahlížet do celého redakčního archívu!Klikněte a zjistěte nač se věčný student ptá!Podpoříš svou odpovědí projekt věčného studenta?
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 3)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933