Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Když si starší pár pořídil fotovoltaickou elektrárnu na základě slibů obchodníka, netušil, jaké problémy je čekají. Po výpadku elektřiny v obci zjistili, že jejich investice nefunguje tak, jak očekávali. Co způsobilo, že jejich FVE nebyla schopna ...

Zkušební testy nové padesátky resp. nv 194/22Sb.


Document Actions
Zkušební testy nové padesátky resp. nv 194/22Sb.
Nová éra přípravy na pravidelné přezkušování elektrotechniků je zde, a s ní přichází i příslušná publikace. Aktuální vydání dle současných předpisů a norem je k dispozici v 16. aktualizovaném vydání. Co se dozvíme? Jaká je struktura zkoušky a jak se liší od předchozích standardů? Členové zkušební komise hrají klíčovou roli v ověřování znalostí lokálních technologických postupů a bezpečnostních pravidel. Proč vznikají běžné chyby, které dělají elektrikáři při přezkoušení? Zde přichází na řadu podpůrný učební materiál PŠIS, nabízející aktualizované informace a praktickou přípravu ke zkouškám. Nakonec, jaká je zkušenost s používáním učebních materiálů mezi fanoušky elektrotechniky?
Miroslav Minařík, ze dne: 7.05.2024
reklama


Sám patřím k věrným čtenářům "hnědé knihy" Jiřího Sajnera o ověřování odborné způsobilosti z roku 1987 s názvem "Práce na elektrických zařízeních a jejich obsluha". V tehdejší době mi velela profesní hrdost nastudovat vše do posledního detailu. Knih nebylo hodně, školení kromě vyhlášky padesát žádné a většina elektrotechniků si předávala zkušenosti mezi sebou.


PŠIS, Polabské a školící středisko Nymburk vydalo
Zkušební testy
podle nařízení vlády č.194/2022Sb.Ano, jde o náhradu testů původní vyhlášky 50/1978 Sb. Jeden výtisk jsme obdrželi osobně od autora, Jiřího Váni, s kterým jsme dlouhá léta přátelé. Kdo zná jeho práci, je i tato kniha zpracovaná se stejnou precizností.
V jednoduchosti je síla. I přes to, že dostat znalosti do hlavy moc jednoduché není, struktura obsahu jednoduchá je.
 
Co je obsahem knihy?   
V úvodu se dozvíme, že jde již o 16. aktualizované vydání. Nejde tedy o "prvotinu", ale o pokračování dlouholetého modelu, který byl přizpůsoben nejen zákonu 250/2021Sb., nařízení vlády 194/2022Sb., ale také mnoho dalších aktuálních ČSN. Autor popisuje strukturu a průběh zkoušky ... písemný test a ústní pohovor, minimálně 10 otázek ve písemném testu s 80% prahem pro úspěšnost ...

Dalších 90% knihy jsou otázky a tři možné odpovědi (a, b, c). Správnou odpovědí může být jedna nebo i všechny tři navrhované varianty. Za 540. otázkou nalezneme požadovanou praxi pro jednotlivé stupně způsobilosti, formulář záznamu z písemné zkoušky a také objasnění "impedance poruchové smyčky". A to důležité nakonec. Klíč správných odpovědí.

Všichni jsme se již určitě dočetli, že přezkušuje tříčlenná zkušební komise s předsedou revizním technikem, ale stále slýchám dotazy na kvalifikaci zbývajících dvou členů komise. Narativ přezkoušení je však shodný s předchozí vyhláškou padesát. Komise zjišťuje znalosti lokálních technologických postupů a bezpečnostních pravidel. Opakovat zkoušku lze opakovaně po patnácti dnech znovu a do nekonečna, tedy do "výše trpělivosti" vysílající ho subjektu.

Další podpůrný učební materiál

PŠIS vydává také svůj populární "CD-ROM ELEKTRO" s aktualizacemi informací o normách dvakrát ročně. Tento materiál je také velice vhodný pro přípravu ke zkouškám a také pro udržování svých znalosti na správné úrovni. Samozřejmě, že dnes již nejde o nosič, ale o původní název v době vzniku, dnes se informace dodávají na USB.
Proč se u přezkoušení chybuje?
Podle slov mnoha přezkušujících (členů komise) se u elektrikářů objevují některé běžné chyby, které jsou způsobeny od nedostatečné přípravy až po nepochopení aktuálních norem a souvisejících předpisů. Nebo také mívají nedostatečné teoretické znalosti v oblastech, které nepoužívají denně v praxi, jako třeba výpočty nebo méně běžné technické postupy. Při dnešním vytížení a množství neustále se měnících norem, předpisů, montážních postupů, je dobrý učební pomocník opravdu nezbytný.

Můj závěr
Přestože sám nebudu mít potřebu stát před tříčlennou komisí jejíž předsedou bude revizní technik, tak velice rád občas nalistuji některou část a zkusím odpovědět na náhodnou otázku. Ale to patrně dělává většina fanoušků tohoto spektra elektrotechniky. :-)

 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 5)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

PŠIS Nymburk s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933