Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Populární 60. ...

Oblíbená konference elektrotechniků, která se v posledních letech konala v ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 981
Bazar
Osobní nástroje

Vývoj transformace vyhlášky 50/78Sb.


Document Actions
Vývoj transformace vyhlášky 50/78Sb.
Málokoho z elektrotechnické obce nezajímá vývoj změny v přezkušování z bezpečnosti práce na elektrických zařízeních. Kam se posunou zažité zvyklosti při školení přezkušování z bezpečnosti práce na elektrických zařízeních? Navštívili jsme jeden z prvních seminářů na toto téma. Událost pořádala vzdělávací agentura UNIT a rozbor si připravili Pavel Vojík s Miloslavem Valenou.
Miroslav Minařík, ze dne: 22.09.2021
reklama


Ti, co mají svá přezkoušení podle vyhlášky 50/78Sb. přes čtyřicet let existence nebo ještě jinak, ti, co byli v životě podle této vyhlášky přezkoušení více jak čtrnáctkrát, jsou skuteční pamětníci. Někteří nyní napjatě sledují, co se děje na jejím blížícím se konci. Její odpočet začal letošním vydáním zákona č. 250/2021 Sb. o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů.
 
Jak pochopíme oč kráčí?
To se samozřejmě můžeme všichni svobodně dočíst v uvedeném zákoně sami, tedy pokud zákony umíme správně interpretovat a také pokud máme všechny nezbytně nutná související fakta. První krok je tedy vlastní rozbor zmiňovaného zákona, pečlivé studium, mnoho poznámek a následně návštěva někoho, kdo takové výsledky uvede na správnou míru. Jeden z prvních osobních pohledů představili dva odborníci, které oba dobře známe.

  • Pavel Vojík, odborný nástupce (v agentuře ČAS a iiSEL) za Michala Kříže a revizní technik a soudní znalec v elektrotechnice.
  • Miloslav Valena, revizní technik a soudní znalec v elektrotechnice.

Program odborného setkání se skládal z:
  • Připravované a nové evropské normy na revize spotřebičů
  • Současná praxe při provádění revizí spotřebičů z pohledu soudního  znalce
  • Nový zákon o VTZ a jeho předpokládané (očekávané) důsledky pro elektrotechnickou praxi
Samozřejmě oba přednášející hned na začátku upozorňovali, že jde o jejich osobní pohled a výklad k dalšímu studiu. Zazněly odvážné úvahy opravdu k zamyšlení. Pokud se opravdu do uvedeného zákona pozorně začteme a barevnými pastelkami začneme propojovat souvislosti s dokumenty dalšími, pořádně se nám zatočí hlava.


Kdo situaci objasní zcela přesně?
Obávám se, že při vývoji situace, navíc před volbami, jsou všechny výpovědi více či méně odhady. Prognostikovat to, jak bude situace vypadat 1.7 2022 je něco jako věštit z křišťálové koule. Co nám tedy zbývá? Běžný zaměstnanec se starat nemusí, o vše se postará ten, kdo jej zaměstnává. Ale právě zaměstnavatelé a osoby samostatně výdělečně činné již nyní čtou, studují, telefonují, navštěvují semináře a různá setkání.Jde o vývoj nových předpisů!
Jak pokračuje, sledujeme
v níže uvedených diskusních tématech!

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 32)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

UNIT s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Oblíbená konference elektrotechniků, která se v posledních letech konala v olomouckém NH hotels se letos koná o pár kilometrů severně v MKZ Šternberk! Jiné místo bylo zvoleno vzhledem k nejisté postcovidové situaci. O čem to letos bude? Samozřejmě v době konání budou již známy podrobnější informace o prováděcích předpisech k zákonu 250/2021Sb. Zazní téma o aktuálním revidování a revidování spotřebičů ... a přednášet bude Leoš Koupý, Dušan Havel, František Grossmann, Miroslav Záloha, Petr Létal a možná další ...
Otázky, které přežijí odchod staré vyhlášky padesát do technického muzea! Nové Nařízení vlády k zákonu 250/2021Sb. Sice změní administrativní okolnosti při přezkušování z bezpečnosti práce na elektrických zařízeních, ovšem potřebné znalosti budou stále stejné. Stejně jako nový prezident neovlivní počasí, stejně tak i otázky k prověření znalostí budou stejného základu. Je pravdou, že pokud se do otázek začteme, zjistíme, že nám je pokládali už před třiceti lety. Stále stejná fyzika, jen vždy jinak "zabalená" ...
Pouze vyrábět produkty nestačí. Pokud vybíráme zboží, které se skládá z více prvků a záleží na nás které zvolíme, pak jsou určité znalosti a dovednosti nezbytné k dokončení požadované sestavy. V takových případech přichází vhod softwarový pomocník, kterého připravil HAGER každému, kdo si chce výběr zjednodušit a zpřesnit. V tomto popisu se dozvíte, jak se s aplikací pracuje, jaké jsou na počátku potřebné vstupy a co vše na konci za správná označení za odměnu získáme.
Provádění kontrol a revizí elektrického ručního nářadí a elektrických spotřebičů vyžaduje mnoho teoretických a samozřejmě praktických zkušeností. Mezitím co k těm praktickým obvykle přicházíme postupem času, teoretické lze získat intenzivním studiem rychleji. Nářadí a spotřebiče se vyskytují v každém objektu, ať soukromém nebo komerčním. Kontrolovat by se měly všechny, ovšem legislativa nás odkazuje především na ty komerčně využívané. Proto je velice dobré se seznámit se všemi zákonnými okolnostmi a z nich vyplývající další povinnosti z mnoha navazujících právních předpisů. Tento díl přináší základní informace, které je nutno pro provádění kontrol a revizí nářadí a spotřebičů dobře znát ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
V březnu 2010 vyšla tolik diskutovaná vyhláška o stanovení vyhrazených elektrických technických zařízení, jejich zařazení do tříd a skupin a o bližších podmínkách jejich bezpečnosti (vyhláška o vyhrazených elektrických technických zařízeních).
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933