Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

PS250#7: Změní se s příchodem 250 i poplatky za přezkoušení z bezpečnosti práce?


Document Actions
PS250#7: Změní se s příchodem 250 i poplatky za přezkoušení z bezpečnosti práce?
Doposud nebyly poplatky za školení a přezkoušení dle vyhlášky 50/78Sb. nijak předepisovány nebo regulovány. Jejich výška, podobně jako kvalita přednášek byla od nuly různá. Proslýchá se, že s příchodem zákona 250/21 Sbírky se změní i poplatky. Dotkne se to i přezkoušení bezpečnosti práce na elektrických zařízeních? O jaké poplatky přesně jde? Jak se tedy bude stanovovat cena? Co cenu může ovlivnit a kdo bude mít rozhodující pravomoc zvolit příslušnou taxu?
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 26.04.2022
reklama

Co se týká poplatků, je nutno si uvědomit, že musíme rozlišovat mezi poplatky, které i v současné době určuje ministerská vyhláška, což jsou poplatky za činnost TICŘ a pak jsou tu platby za činnosti, které jsou vykonávány v rámci vyhl. 50/1978 Sb., které ani v současné době nejsou nikterak upraveny, tedy neexistuje žádný právní předpis, který by je upravoval.

Podíváme-li se na poplatky upravené novým zákonem, jedná se striktně o poplatky za činnost pověřené organizace, tedy TIČR. V zákoně jsou skutečně uvedeny poplatky, které jsou vyšší než současný stav. Nicméně je nutno podotknout, že jsou to tzv. zákonem maximálně přípustné poplatky, tedy maximální výše, kterou může MPSV svým novým nařízením stanovit. Dle mých posledních informací nařízení vlády, které stanovuje poplatky za činnost pověřené organizace zachovává poplatky v současné výši. Nicméně je zde nutno podotknout, že s finálním závěrem je nutno vyčkat na to, co vláda skutečně schválí.

Poplatky za školení a přezkoušení odborné způsobilosti v elektrotechnice nejsou závazně stanoveny a ani dle nové legislativy by závazně stanoveny být neměly. Jejich výše tak bude i nadále záviset na subjektu, který zkušební komisi sestaví.  
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Konečně se po dvou letech začínáme volně setkávat. Doposud jsme vše řešili absenčně, prostřednictvím různých elektronických nástrojů. Podobně jako u veletrhů, tak i u seminářů jsme všichni v očekávání, zda nedojde na prognózy digitálních fanoušku a vše se nepřesune na Facebook nebo Instagram. Odborné semináře OEZ máme na mušce objektivu již mnoho let a bylo tomu i letos. Co představil tradiční český výrobce rozvaděčových přístrojů po skončení koronavirové izolace? Jak semináře probíhaly? První část přinášíme v tomto článku ...
Události za poslední dva roky s našimi zvyky a tradicemi řádně zamávaly. Společenská katarze stále probíhá a elektrotechnikům se také nevyhýbá. Ovšem Elektrická spojka se letos konala v podobě, jak ji známe, i když opět jinde a s odlišným obsahem. Co vše se odehrálo? Podobně jako u předešlých ročníků jsme prolnuli zábavu s prvky naší profese a v závěru sobotního programu se odehrálo "reálné přezkoušení" podle vyhlášky padesát tak, jak jsme si vzpomněli.
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933