Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...

Elektrická požární signalizace


Document Actions
Článek
K čemu slouží? Kdo schvaluje typ ústředny? Kolik typů hlásičů znáte? Které poruchy musí takové zařízení signalizovat? Dle ČSN 34 2710 Schválena 8/77 s účinností 5/79, změna 11-12/79, 7/85, 3/90, 10/94, 9/97.
Radek Kaisler, ze dne: 20.08.2002
reklama

Norma obsahuje předpisy a technické požadavky na zařízení elektrické požární signalizace. Zařízení musí vyhovovat obsahu normy z hlediska bezpečnosti osob a věcí, ale i spolehlivosti funkce v provozu. Norma platí i pro dovážené výrobky, výjimky povoluje Federální ministerstvo vnitra.

Účel zařízení elektrické požární signalizace:
(dále jen EPS) - je soubor hlásičů požáru, ústředen EPS a doplňujících zařízení EPS; vytvářející systém, kterým se akusticky, opticky signalizuje vzniklé ohnisko požáru. Tento systém může včasně rozšiřovat informace o nebezpečné situaci, pro pověřené osoby, na určená místa, popřípadě uvádí do činnosti zařízení, která brání rozšíření požáru.

Schvalování:
Zařízení EPS a jeho části musí vyhovovat požadavkům této normy a smí být projektována i používána až po typovém schválení hlavni správou požární ochrany ministerstva vnitra republiky a s posudkem orgánů hygienické služby. Specifikace technických vlastností, uvedená napětí v technické normě a v technických podmínkách. Průvodní dokumentace, která bude dodána výrobcem s výrobkem v češtině, i s informacemi o servisu a s výsledkem typové zkoušky podle ČSN 34 5608.

Průvodní dokumentace:
Obsahuje návody k obsluze a údržbě všech částí zařízení EPS, pokyny pro obsluhu, provozní knihu zařízení EPS, schéma zařízení EPS a záruční list zařízení.

Důležité údaje na výrobku:

1) označení výrobce,
2) označení typu výrobku,
3) výrobní číslo nebo kód, podle kterého lze zjistit datum výroby a další údaje potřebné pro provoz (např. jmenovité napětí, druh proudu, krytí, značky podle ČSN 34 5550 apod.).

 

Druhy samočinných hlásičů:
1) hlásiče tepelné samočinně reagují na změnu teploty okolního prostředí.
2) hlásiče vyzařování samočinně reagující na změnu světelného a tepelného záření.
a) hlásiče tepelného vyzařování samočinně reagují na změnu vyzařováni, nezávisle na modulačních jevech,
b) hlásiče vyzařování plamene samočinně reagující na změnu vyzařováni s typickým modulačním kmitočtem otevřeného plamene
3) hlásiče kouřové samočinně reagující na vzrůst koncentrace kouřových aerosolových a plynů nad stanovenou hodnotu,
a) hlásiče opticko-kouřové hlásiče s optickým detektorem,
b) hlásiče ionizační
c) kouřové hlásiče s ionizační komorou,
d) hlásiče polovodičové s přímou interakcí
e) kouřové hlásiče s polovodičovým detekčním prvkem,
4) hlásiče s laserovým nebo s infra-paprskem
a) samočinně reagující na lom a rozptyl paprsků vlivem tepelného vyzařování nebo kouřového aerosolu,
5) hlásiče pracující na jiných principech, pokud budou použity u EPS.

 

Hlásiče podle způsobu činnosti se dělí na:

a) maximální - reagující na překročeni nastavené hodnoty
b) diferenciální - reaguji na rychlost změny jedné nebo více charakteristických veličin požáru
c) kombinované - hlásiče se sdruženými vlastnostmi.

TECHNICKÉ POŽADAVKY

Napájení zařízení EPS:
Musí při výpadku základního zdroje napájení zůstat v časově omezeném provozu na vlastní náhradní zdroj. Časově omezeným provozem se rozumí min. 24 hodin v pohotovostním stavu, z toho 15 minut ve stavu signalizace požáru.

Mezi vlivy zařízení jsou definovány vlivy na jiná zařízení a vlivy jiných zařízení na EPS.

Spolehlivost:
Zařízení má být konstruováno jako zařízení se zvýšenou provozní spolehlivostí v souladu s ČSN 34 2000, kde jsou obsaženy i požadavky na provedení. Provedení - krytí a konstrukční provedení, mechanické vlastnosti a odolnost proti klimatickým vlivům apod.

Hlásiče požáru:
Zde jsou soustředěny požadavky na funkční vlastnosti hlásičů požáru včetně bezpečnostních ustanovení.

Funkční vlastnosti ústředen:
Ústředna musí na podnět z hlásiče opticky a akusticky signalizovat požár optickým a akustickým signálem. Signál požáru musí být modulovaný s modulačním kmitočtem 0,3 až 3 Hz.

Signalizace poruchy:
Místo požáru musí být opticky signalizováno, za předepsaných podmínek stejně jako ústředny, musí tyto podmínky splňovat hlásiče a doplňující zařízení. Vlastnosti hlásičů požáru, samočinných hlásičů požáru a tlačítkových hlásičů. Akustickou signalizací požáru musí být možno zrušit nezávisle na optické signalizaci požárů. Přitom akustická signalizace musí zůstat v pohotovostním stavu pro další signalizaci. Optická signalizace požáru musí trvat do jejího zrušení obsluhou, nadále pak musí zůstat v pohotovostním stavu pro další signalizaci. Ústředna musí signalizovat poruchu opticky a akusticky nemodulovanými signály. Akustickou signalizaci poruchy se musí zrušit nezávisle na optické signalizaci, přitom akustická signalizace musí zůstat v pohotovostním stavu pro další signalizaci. Optická signalizace poruchy musí trvat do doby odstranění poruchy.

Je nutno signalizovat alespoň tyto poruchy:
-přerušení a zkrat požární smyčky,
-přerušení a zkrat signalizační linky pro základní signalizaci požáru,
-zemní spojení požárních smyček a signalizačních linek, -
-přerušení pojistek,
-výpadek zdrojové části ústředny,
-ztráta pohotovosti náhradního zdroje,
-ztráta napětí pro napájení obvod signalizace požáru,
-vypnutí požárních smyček a signalizačních linek.

Další signalizace:
1) provoz na základní zdroj
2) provoz na náhradní zdroj
3) stav kontroly ústředny a hlásičů

Výstupy ústředen jsou:
- potenciálové
- bezpotenciálové.

Mají reagovat na:
- signalizaci požáru
- signalizaci místa požáru
- signalizaci poruchy

Ústředna má obsahovat signalizaci provozu a provozu na náhradní zdroj. Ústředna musí umožnit funkční kontrolu základních funkcí simulací a dovolit kontrolu smyček, při splnění bezpečnostních ustanovení.

Funkce signalizačních zařízení, musí na podnět z ústředny:
a) opticky a akusticky souhlasně signalizovat požár
b) opticky a akusticky souhlasně signalizovat poruchu
c) opticky signalizovat provoz

Orientační tablo musí na podnět z ústředny opticky, nebo televizí popř. sirénou, majáky apod. signalizovat místo požáru. Napájení signalizačního panelu a orientačního tabla musí splňovat stejné nároky, jako jsou kladeny na ústřednu EPS, nebo jsou z ní napájeny, při splnění bezpečnostních opatření.

Ovládací jednotka:
Musí do bezpotenciálových výstupů zpracovat informaci z ústředny EPS o signalizovaném místě požáru. Informace na výstupu ovládací jednotky musí trvat po dobu přítomnosti na vstupu.

Dálkový přenos dat:
Má na podnět z ústředny vyslat a na přijímacím místě přijmout
a) informaci o požáru
b) informaci o poruše
c) adresu vysílacího místa

Registrační jednotka:
Musí provést trvalý záznam na podnět z ústředny o:
a) požáru s rozlišením smyčky
b) poruše, bez rozlišení druhu poruchy
c) provozu na náhradní zdroj
d) čase každého záznamu

Registrační jednotka musí obsahovat alespoň dva programy samočinného ovládání.
Bezpečnostní ustanovení:

Ochrana před nebezpečným dotykem živých částí
Ochrana před nebezpečným dotykem neživých částí

Zkoušení:
Druhy zkoušek zařízení EPS
Funkční zkoušky zařízení EPS
Klimatické zkoušky zařízení EPS
Rozvod vedení pro zařízení EPS
Výstavba a provoz
Montáž zařízení EPS
Zkoušky zařízení EPS, před uvedením do provozu
Výchozí revize zařízení EPS
Předání a převzetí zařízení EPS
Obsluha a údržba zařízení EPS
Zkoušky činnosti při provozu
Poruchy, servis a kontrola zařízení EPS

Závěrem lze říci, že zařízení EPS je složitý soubor zařízení, pro které platí řada předpisů, i ve vztahu k provozní bezpečnosti, kterou má EPS poskytovat.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Tajemství rychlé práce i tak zručného elektrikáře. Zručnost není pouze otázkou hbitých prstů, ale také dostatečných vědomostí, co a kdy použít za nástroj. Například odizolovací nářadí Quickstrip, nářadí k upevnění krycích dutinek pro laněné vodiče ...
Víte, co se skrývá pod označením PZS? My už ano. Pokud se zajímáte o oblast bezpečnosti a střežení objektů, nebo si jen chcete zajistit svůj pozemek, máme tu pro vás článek o zajímavém zabezpečovacím systému KeyGUARD společnosti DIAMONDS TECHNOLOGY ...
Víte, jaké jsou požadavky a předpisy na požární bezpečnost staveb? O čem hovoří vyhláška č.246/2001Sb.? Seznamte se s protipožárními kabelovými přepážkami, deskovými přepážkami, zděnými přepážkami, polštářovými přepážkami, revizními dvířky a nezbytnými souvislostmi zde, v tomto článku ...
Nové kabelové nosné systémy Jupiter, které jsou vyráběny v Koposu Kolín, se vyznačují mnoha přednostmi ve srovnání s předchozím prodávaným typem žlabů, např. embosováním (prolis kolem perforovaných otvorů ve dně) pro zvýšení tuhosti žlabů ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933