Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Poškozený pracoval na stavbě, když ztratil rovnováhu a spadl do nechráněné šachty, což mu způsobilo vážné zranění. Všichni si uvědomili, že i pád z menší výšky může mít katastrofální následky, a začali dávat větší pozor. Určitě by díky lepšímu ...
 • Co je transformátor a jaký je jeho princip fungování? Jaké jsou hlavní části transformátoru a jakou mají funkci? Jak funguje transformace střídavého proudu v transformátoru? Proč jsou transformátory důležité pro přenos a distribuci elektrické energie ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Inspekce, revize

Revizní zprávy v elektronické formě (2b.)

 • 2.12.2003
Revizní zprávy v elektronické formě (2b.)
Dokončení dílu (2a). Vytvoření osobního certifikátu a soukromého podpisového klíče v programu ELPI. Jako příklad si vytvoříme certifikát jako Josef Novák. Připravil jsem pro vás obrázkový seriál, jak na to.

Revizní zprávy v elektronické formě (2a.)

 • 2.12.2003
Revizní zprávy v elektronické formě (2a.)
Vytvoření osobního certifikátu a soukromého podpisového klíče v programu ELPI. Jako příklad si vytvoříme certifikát jako Josef Novák. Připravil jsem pro vás obrázkový seriál, jak na to.

Revizní zprávy v elektronické formě (1.)

 • 9.10.2003
Revizní zprávy v elektronické formě (1.)
S postupem doby se objevuje nová technologie. Místo kočárů taženými koňmi jezdí auta, klasické telefony byly vystřídány mobily, psací stroje nahradily počítače.

Jak revidovat PC?

 • 8.10.2003
Jak revidovat PC?
Z e-mailové diskuze Elektriky.cz.... "Je nějaké omezení při revizi spotřebičů konkrétně počítače, kterou musím bezpodmínečně dodržet nebo metodu, kterou nesmím použít? Revizi budu provádět přístrojem PU 194 DELTA 10A."

Lhůty pravidelných revizí

 • 5.09.2003
Lhůty pravidelných revizí
ČSN 33 2000-3, aneb jak je to se lhůtami pravidelných revizí elektrických zařízení podle vnějších vlivů a podle Tabulky 1 ČSN 33 1500? Konstatováním, že již řadu let (od září roku 1995) se pro nově provozovaná elektrická zařízení určují vnější vlivy podle ČSN 33 2000-3 neřeknu jistě nic nového.

Přísná instalace!

 • 27.08.2003
Přísná instalace!
Při návštěvě objektu často netušíme jak je provedena elektroinstalace. Mnohé odhalí až konkrétní pohled, nebo....? Nebo třeba lze také mnohé vyčíst z revizní zprávy. Pokud si ovšem někdo nevymýšlí.

Druhy revizí...

 • 1.11.2002
Druhy revizí...
O čem hovoří ČSN 33 1500? Kdy není možno provést revizi "výchozí"? Jednotlivé revize rozlišuje pouze známá ČSN 331500 tj. výchozí revize a pravidelná revize.....

Evidence revizí spotřebičů, verze 1.0

 • 29.10.2002
Evidence revizí spotřebičů, verze 1.0
Levný a praktický software na evidenci revizí např. dle ČSN 33 1610. Demoverzi s omezením lze stáhnout a otestovat základní funkce. Pokud se vás tato problematika dotýká, přečtěte si pohled na tento produkt jednoho ze stávajících uživatelů.

Jak se připojuje Al vložka komína....

 • 24.10.2002
Jak se připojuje Al vložka komína....
...která vyčuhuje několik cm nad komín a dole je spojena s elektricky ovládaným plynovým kotlem uprostřed budovy? Připojuje se nahoře na hromosvod a dole na hlavní zemnění?

Jak obtížné je získání osvědčení pro provádění revizí elektrických zařízení ?

 • 4.10.2002
Jak obtížné je získání osvědčení pro provádění revizí elektrických zařízení ?
Odpověď na časté dotazy. Odpovídá pracovník brněnské pobočky Institutu technické inspekce Praha.

Schéma zapojení kontrolní vidlice

 • 15.03.2002
Schéma zapojení kontrolní vidlice
Schematické zapojení drobné pomůcky k rychlému zjištění správně zapojené zásuvky.

Kontrolní vidlice zapojení zásuvky

 • 13.03.2002
Kontrolní vidlice zapojení zásuvky
Pomůcku, kterou jste si v obchodě nepořídili. Možná takové starší pomůcky a zlepšováky stojí za prozkoumání. Když už se nedají v dnešních podmínkách použít, poslouží alespoň k inspiraci.

Poruchy a jejich hledání

 • 16.03.1999
Poruchy a jejich hledání
Hledání závad v zařízení měřením napětí

Závady na elektromotoru

 • 15.02.1999
Závady na elektromotoru
Jak hledat závady elektrického motoru
FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
WAGO na jaře na veletrhu představila krabicové svorky Green Line. Jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu a využívají technologii depolymerizace pro dosažení plnohodnotného nového plastu. I přes mírně vyšší cenu jsou pro technika zajímavé zejména díky jejich udržitelnosti a snaze o ochranu životního prostředí. Jsou vhodné, když je prioritou ekologický aspekt a kde není vyžadována extrémní odolnost.
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Definice průmyslových svítidel. Průmyslové svítidlo je speciálně navržené a vyrobené pro použití v průmyslových prostředích, kde může být vystaveno náročnějším podmínkám, jako jsou vyšší nebo nižší teploty, vlhkost, prach, chemikálie, mechanické nárazy a vibrace. Je konstruováno tak, aby odolávalo těmto extrémním podmínkám, a často splňuje specifické bezpečnostní a výkonové normy relevantní pro daný ...
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Hlavním důvodem vývoje nového typu krabice byl zájem zákazníků o zásuvku pro instalaci na omítku, ale bez krycího víčka. To v některých prostorách není z hlediska požadavků na ochranu před vniknutím cizích předmětů a vody nutné ...
Videospot názorně ukazuje použití můstkových systémů pro propojení řadových svorek. K použití není potřeba speciálních nástrojů, přes to je připravena praktická pomůcka. Řešení, které umožňuje přehledné spojení sousedících i vzdálenějších svorek včetně rozdílných průřezů ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933