Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Když si starší pár pořídil fotovoltaickou elektrárnu na základě slibů obchodníka, netušil, jaké problémy je čekají. Po výpadku elektřiny v obci zjistili, že jejich investice nefunguje tak, jak očekávali. Co způsobilo, že jejich FVE nebyla schopna ...

WAGO: Nová zelená páčkovka 221-4xx


Document Actions
WAGO: Nová zelená páčkovka 221-4xx
WAGO na jaře na veletrhu představila krabicové svorky Green Line. Jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu a využívají technologii depolymerizace pro dosažení plnohodnotného nového plastu. I přes mírně vyšší cenu jsou pro technika zajímavé zejména díky jejich udržitelnosti a snaze o ochranu životního prostředí. Jsou vhodné, když je prioritou ekologický aspekt a kde není vyžadována extrémní odolnost.
Tým portálu Elektrika, Miroslav Minařík, ze dne: 14.05.2024


WAGO je jedna z mála značek, která je elektrikářům skutečně blízko. Vůbec nejde o velikost expozice na veletrhu nebo propagační aktivity. Jednou z priorit je přímá komunikace s odborníky v terénu. Jako globální výrobce má odpovědnost za to, čím zaplavuje svět a jaký dopad má výroba na přírodu. 


Pro více podrobností kliknout!


Zatímco veřejnost neustále diskutuje o technických parametrech wagosvorek, vývojáři se zaměřují na to, jak úspěšnými produkty nezaťěžovat planetu.

Náš objektiv namířil na Aleše Šilhavého ...


--- přepis mluveného slova reportáže ---


Aleš Šilhavý, WAGO ČR
... nejnovější přírůstky v oblasti instalačních svorek. Jsou to svorky, nazýváme je Green Line ... V době, kdy se mluví o udržitelnosti, jsme se rozhodli rozšířit naši nabídku tímto směrem. Vytvořili jsme řadu oblíbených svorek 221, označovaných jako Green Line, které jsou vyrobené z recyklovaného materiálu. ... není vyráběn klasickým způsobem recyklace, kdy se starý plast pomalu ohřívá a přetváří se v nový plast. Tato technologie má své nevýhody pro naše použití, především v tom, že je relativně křehká. Naše recyklace probíhá procesem nazývaným depolymerizace. Plast se rozkládá na molekulární úroveň a následně se znovu zpracovává jako základní surovina. Výsledkem je plast s plnou hodnotou nového plastu. Celá svorka, včetně těla a páček, je vyrobena z tohoto materiálu, což představuje naši příspěvek ke snaze o udržitelnost.
Bohužel, elektrikáři musí počítat s lehce vyšší cenou, asi o 15%. Tento chemický proces je totiž poměrně náročný. Takže minimálně v současné době, kdy jsme teprve na začátku a všechny ty procesy ještě nejsou v tak masové výrobě, aby se cena vyrovnala, je tato svorka asi o 15% dražší. Nicméně, může elektrikáře těšit vědomí, že přispěl k ochraně naší planety a klimatu.


Hlavní technické informace ...
... nám prozrazují dostupné datové listy WAGO
 • Specifikace
  Modely: 221-422, 221-423, 221-425
  Počet vodičů: 2, 3, 5
  Materiál: polykarbonát (PC), recyklovaný PET
  Barva: transparentní, pohyblivá část zelená
  Průřez vodičů: 0,14mm² až 4mm²
  Teplotní rozsah: max 85°C provozní teplota
 • Bezpečnostní informace
  Použití pouze kvalifikovanými elektrikáři! Nepracovat pod napětím, dodržovat národní předpisy a standardy
 • Výhody a vlastnosti
  Jedna páčka pro snadné vložení vodičů. Rychlá instalace. Vhodné pro zařízení s vyšším příkonem. Druhy vodičů: plné, vícedrátové, jemně laněné
 • Certifikace a schválení
  Standardy: UL486C, EN 60998, ENEC 05, RoHS: Kompatibilní, bez výjimky
 • Příslušenství
  Různé barvy a typy upevňovacích adaptérů pro montáž. Gelové krabičky a ochranná pouzdra proti vlhkosti
 • Montáž a instalace
  Vložení odizolovaného vodiče, zavření pomocí páčky. Pro snadnou kontrolu dostupné testovací sloty
 • Souvislosti
  Výroba z částečně recyklovaného PET a bio-odpadu snižuje spotřebu fosilních zdrojů


O svorkách 221 jsme psali zde! Tento typ je ekologický spin-off. Nabízí se otázka, kde všude nalezne uplatnění. Tento typ není projektovým sortimentem, ale běžným spotřebním materiálem elektrikářů. Za jakých okolností dnes elektromontér sáhne raději po ekologické? 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 15)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
WAGO Elektro spol. s r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Mobilní aplikace WAGO pomáhá technikům, kteří chtějí svou práci provádět elegantněji bez velkého množství papírových katalogů. Jednoduchým rozhraním a možností vyhledávání produktů pomocí fotografování, skenování či zadání klíčových slov, se dostáváme k důležitým informacím rychleji. Krátký pohled na tuto softwarovou pomůcku sledujte zde ...
Proč RTU? Kdo všechno do Zruče přijel a proč? Kdo je to RTUčkář a co má za znalosti a dovednosti? Jde o jednu z další znalostních profesí, která dnes nachází uplatnění v oblasti obnovitelných zdrojů. Je vaše podnikání spojené s dodávkami energie zpět do sítě? Sledujte krátké povídání s Filipem Cenefelsem, který událost za WAGO připravoval ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933