Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
Nacházíte se zde: Úvod » Members » Příspěvky autora

Michal Kříž

6263
Na této stránce je uveden seznam článků a diskusních příspěvků tohoto autora na portálu Elektrika.cz.
Informace o autorovi
Michal Kříž

Články

28.03.2024 Jak uvažovat o způsobu připojování spotřebičů
Spotřebiče by měly být navrženy tak, aby je bylo možné snadno připojit a používat v různých prostředích. Přenosné a držené v ruce obvykle pomocí pohyblivého přívodu, nepřenosné přímo na svorkovnice. Pevný rozvod by měl být přizpůsobitelný změnám např. instalace v podlahách, lištách s přemístitelnými zásuvkovými vývody. A co bezpečnost, přehlednost, zatížení, samostatné obvody ...? Více sledujte zde ...
21.03.2024  Vzájemné ovlivňování připojovaných spotřebičů
Víme, že spotřebiče by neměly být připojeny na jeden obvod tak, aby jejich celkový výkon překročil kapacitu obvodu, jinak může dojít k jejich odpojení z důvodu přetížení. Některé domácí spotřebiče, jako je pračka, sporák, nebo myčka nádobí, vyžadují napájení ze samostatných obvodů kvůli jejich vysokému výkonu. Pokles napětí, zejména při zapínání spotřebičů s vysokými rozběhovými proudy, může výrazně snížit světelný výkon, což je problém řešený vyžadováním samostatných obvodů pro osvětlení s omezeným úbytkem napětí.
15.02.2024 Přepětí v domácnosti
Dnes, kdy je každá domácnost plná elektronických zařízení od počítačů po chytré televizory, je důležité zajistit jejich ochranu před přepětími více než kdykoliv před tím. Přepětí vznikají nejen v průmyslových prostředích, ale i běžně v domácnostech při spínání spotřebičů jako jsou mlýnky na kávu nebo vysavače. Tato přepětí mohou dosáhnout až několika tisíc voltů. Přestože jsou velmi krátká, některá zařízení mohou nevratně poškodit. Proto je dobré s nákupem elektroniky probrat ochranu před přepětím s odborníkem ...
13.09.2023 Zásady připojování zásuvek 230V včetně ochranných vodičů
Bylo tiché odpoledné, když se Tom, nadšený kutil rozhodl opravit starou lampu po pradědečkovi z první republiky. Sice věděl, že pro tento typ spotřebiče je nutný třívodičový přívod, ale že to není všechno, nepomyslel ... vše pečlivě podle různých návodů připojil a přesto po zapojení do zásuvky vybavil proudový chránič. Dlouhá léta opakujeme: "u pohyblivých přívodů vždy používejte tři vodiče, nikdy neslučujte nulový a ochranný vodič do jednoho ... kde asi byla chyba?
21.06.2023 Nač vše u připojování elektrických spotřebičů pamatovat?
... Podle jakých kritérií volíme konkrétní způsob a provedení napájení? Proč by byly spotřebiče s akumulátorem ideální provedení ... drží se spotřebič v ruce? Je těžký? Připevněn k podlaze? Je napájená část odnímatelná? Z jakého důvodu se v průmyslových prostředích volí větší průřezy napájecího vedení? Jakým způsobem je třeba spotřebiče připojovat a jaká hlediska je přitom třeba brát v úvahu? Co tedy vše mají připojené spotřebiče při svém požadovaném provozu a výkonu splňovat? Malé opáčko zde ...
22.05.2023 Klasifikace spotřebičů známá, neznámá
Téma, které je základní znalostí každého elektrotechnika. U běžného spotřebitele lze očekávat zpravidla neznalost. Z toho důvodu se také vyrábí různé typy zásuvek. Přestože je odpovědnost za návrh, výrobu a distribuci bezpečných spotřebičů na straně výrobců a dodavatelů, je vhodné, aby koncoví spotřebitelé měli alespoň povědomí. I základ může laikům pomoci při správném používání a připojení spotřebičů a minimalizování rizika úrazu. A odborníci? Někteří si tyto čtyři skupiny klasifikace zopakují, jiní předají druhým ...
14.07.2017  Jaký má být izolační odpor elektrické instalace
Ve kterém případě se vyžaduje měření mezi každým pracovním vodičem a ochranným vodičem nebo zemí? Kdy se považuje za nutné měření izolačního odporu mezi pracovními vodiči? Kdy příloha normy umožňuje akceptovat i nižší hodnoty izolačního odporu instalace v prostorech mokrých a prosáklých? Kdy musí měřicí přístroj, kterým měříme izolační odpor, odpovídat ČSN EN 61557-2 a mít platnou kalibraci?
20.03.2015 Co musí prodávající poskytnout spolu s elektrickým spotřebičem
Prodávající musí kupujícímu poskytnout veškeré potřebné informace, které se týkají možných rozumně předpokládaných nebezpečí spojených s užíváním elektrického spotřebiče. Co všechno má podle normy ČSN 33 1310 obsahovat návod k obsluze? V jakých případech se v návodu uvádí upozornění na použité napětí? A kdy se musí objevit výstražné upozornění na nebezpečí přímo na spotřebiči? To se dozvíte v tomto článku.
27.02.2015 Poloha kontaktů v zásuvce a vidlici
Dodržení polohy ochranného kontaktu v zásuvce a ve vidlici je důležité pro zajištění ochranného spojení. Ochranný kontakt v zásuvce přitom musí vždy odpovídat ochrannému kontaktu vidlice. Jak je zajištěna kontinuita ochranného spojení od zdroje k chráněnému zařízení? A jak se správně připojuje zásuvka? To se dozvíte v tomto článku.
13.02.2015 Spotřeba elektrické energie spotřebiči ponechanými v „pohotovostním stavu“ (stand-by)
Ponechání spotřebičů v pohotovostním stavu se ve stále větší míře podílí na spotřebě elektřiny. I přes snahu o minimalizaci těchto odběrů je jejich podíl na roční spotřebě energie zřejmý. Kolik energie za rok spotřebuje v pohotovostním režimu tiskárna, počítač, televize nebo kopírka? To se dozvíte v tomto článku.

Příspěvky do diskusí

14.07.2017 Jakým postupem měříte izolační odpor elektroinstalace vy?
20.03.2015 Co musí prodávající poskytnout spolu s elektrickým spotřebičem?
21.01.2015 Kdy je nutné sepsat záznam o úrazu v případě zasažení elektrickým proudem
9.01.2015 Klasifikace spotřebičů
30.12.2014 Popište, co je to řízení potenciálu
28.11.2014 Kdy se revidují a kontrolují spotřebiče
7.11.2014 Měření odporu ochranného vodiče
20.10.2014 Jak dimenzovat, ukládat a spojovat zemniče
17.10.2014 Nové české technické normy vydané v roce 2013 a 2014
13.08.2014 Jak vypadá odebíraný proud při zapnutém pc?
30.07.2014 Víte jaký mají harmonické frekvence vliv na instalace?
18.07.2014 Jsou pro vás harmonické frekvence noční můrou?
16.05.2014 OPAKOVÁNÍ: Ochrana malým napětím SELV a PELV
2.05.2014 Opravdu znáte pravidla pospojování a uzemňování?
18.04.2014 Je vám jasný pojem dvojitá izolace?
15.04.2014 Zopakujete si základy stavby elektrických zařízení?
4.04.2014 Je vám jasná "ochrana v síti TN"?
27.03.2014 Víte přesně co se děje ve vašem těle při průchodu elektrického proudu?
12.03.2014 Umíte uplatnit prostředky ochrany podle prostoru a způsobu provozu zařízení?
7.03.2014 Je vám jasný pojem "funkční malé napětí"?
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933