Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#4: ...

Čtvrtý díl učebního textu je určen pro pracovníky pověřené prováděním ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 413
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • MCF-NAR – ochrana před bleskem a přepětím v připojovacím prostoru na straně sítě. Kombinovaný svodič MCF-NAR typu 1+2 je nejnovější člen týmu proti přepětí ze stáje OBO Bettermann. Dodatek NAR označuje připojovací prostor na straně sítě – instalovaná ...
  • Zakončení vodičů pro upevnění ve svorkách je velice důležitým procesem. V průmyslové, komerční sféře nabývá podstatně vyšší důležitosti a při výrobě elektrických zařízení se můsí kromě rychlosti dbát také vysokou spolehlivost vytvářených spojů. Rittal ...

HROBAŘ: Neopatrnost + zbrklost = dva úrazy


Document Actions
HROBAŘ: Neopatrnost + zbrklost = dva úrazy
Napadlo by vás hasit požár v okolí přetrženého 6kV vodiče údery lopatou? Pana Hniličku v tomto příběhu bohužel ano. Nedbal varování, aby se nepřibližoval, protože bude zasažen elektrickým proudem. Začal tlouci lopatou do země, aby udusil hořící trávu. A v rozčilení uhodil i do samého vodiče. Ten se vyšvihl a jeho konec dopadl na hřbet ruky tohoto dobrovolného požárníka. Jak vlastně celá situace vznikla?
Autorský článek, ze dne: 24.03.2017
reklama


Mějte prosím na paměti, že tento příběh se odehrál před rokem 1959! Tehdejší elektroinstalace nebyly tak bezpečné jako dnes. V každém případě si vezměte ponaučení!
-


K státnímu statku v pohraničí byla vedena přípojka venkovního vedení 6kV v průseku borového lesa. Energetik statku při pochůzce zjistil, že okolní stromy podél průseku vyrostly tak, že jejich větve dosahují až nad vedení. Vyslal proto dva pomocné dělníky, aby přerostlé větve odstranili. Oba zaměstnanci vylezli na stromy a větve odřezávali. Jeden z nich si počínal neopatrně, a jedna velká větev zachytila při pádu vodič 6kV a přetrhla jej.

Na neštěstí šel po pěšině podél vedení ošetřovatel telat František Zika a padající vodič jej zasáhl a popálil.

Celou událost pozoroval z dálky Antonín Hnilička, který trávil v místní myslivně v lese se svou manželkou dovolenou a byl právě na houbách. Přiběhl rychle na místo neštěstí a jeho prvý pohled patřil zraněnému. Když viděl, že již není ve styku s vodičem, pohlédl rychle na vodič, ležící v suché trávě a jehličí. Viděl, že vodič jiskří a že tráva již začíná hořet. Rozhlédl se kolem a uviděl pod stromem lopatu jednoho z dělníků, kteří právě slézali se stromu. Uchopil ji a běžel k jiskřícímu drátu. Oba dělníci na něj volali, aby se nepřibližoval, že bude také zasažen, ale Hnilička jim odsekl, že je v podniku členem požární čety a že ví, jak se má zakročit proti vznikajícímu požáru.

Došel až ke konci vodiče a začal tlouci lopatou do země, aby udusil hořící trávu. V rozčilení uhodil i do samého vodiče. Ten se vyšvihl a jeho konec dopadl na hřbet ruky dobrovolného požárníka, který padl na zem jen asi tři metry od ležícího Ziky.

Oba lesní dělníci se octli v zoufalé situaci. Mají shánět rychlou pomoc pro oba těžce zraněné a nechat vyhořet les, nebo mají lokalizovat požár a zraněné ponechat zatím osudu?

Celkem to vyřešili kupodivu dobře. Jeden se rozběhl do státního statku, aby sehnal co nejrychlejší pomoc a zařídil vypnutí celého vedení, a druhý zatím rychle vykopával stružku podél průseku, aby zabránil rozšíření požáru dále do lesa.

Přitom odtáhl obě těla do stínu a bezpečí lesa. Pomoc přišla včas a postarala se o odvoz zraněných do nemocnice i o konečnou likvidaci požáru.

Zika byl ještě zachráněn, ale Hnilička svému zranění podlehl.


Rozbor v roce 1959
Jako první měl na neštěstí vinu již energetik státního statku, protože jako odborník musel znát předpis, že nesmí nechat pracovat osoby neznalé v blízkosti vedení vysokého napětí, je-li možnost přiblížit se k vodičům tělem nebo jiným vodivým předmětem více než na tři metry. Dělníci na stromech podél průseku se sice svými těly nemohli přiblížit k vodičům na vzdálenost tří metrů, ale zato větve, které ořezávali, byly v těsné blízkosti vodičů. Protože i větve jsou vodivé, měli dělníci pracovat pod odborným dozorem, nebo měl dát energetik celé vedení vysokého napětí vypnout.

I dělníci měli vinu tím, že bezstarostně odřezávali větve, aniž se starali o to, zda nespadnou do vodičů vedení. Hnilička si zavinil smrtelný úraz sám, protože neposlechl varování obou dělníků, a dokonce uhodil do vodiče vysokého napětí. Je celkem přirozené, že se snažil rychle uhasit hrozící požár lesa. Kdyby však nebyl tak rozčilen a vzpomněl si na protipožární školení, mohl uhasit požár zcela bezpečně tím, že by vyrýpal hlínu a házel ji na hořící trávu z bezpečné vzdálenosti. Rozumný byl i zákrok lesního dělníka, který se k vodiči nepřiblížil, ale raději kopal rychle stružku podél průseku lesa, aby zabránil rozšíření požáru do vzrostlého a suchého lesa.

I za nejkritičtější situace se vždy vyplatí několik vteřin se zamyslet a rozvážit situaci a plán záchranně práce. Živelný a neuvážený zákrok situaci ještě více zhorší.

Autor: František Soukup
Článek je ukázkou knihy Elektřina slouží i škodí.
 
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních pancéřových trubek se častěji používá sloveso protáhnout než vložit. Kdy tedy lze do trubky vedení vložit? Kdy takovou možnost využijeme? Opravdu jde o jednoduchý princip mechanismu? Musí to být cenově dostupné, snadné, rychlé, bez nutnosti použití nestandardních nástrojů. Pro použití v praxi je důležité také snadné pořízení u velkoobchodních distributorů. Který takové zboží nabízí?
OEZ Letohrad není jen výrobce přístrojů, ale ke svým výrobkům poskytuje také služby. Tou zásadní je servis. Na podrobnosti z první ruky jsme se obrátili na vedoucího servisních služeb, Miroslava Uhra. Co nás zajímalo? Jaké přístroje lze v dnešní době servisovat? Má servis OEZ nějaké výhody, proti konkurenčním dodavatelům? Vozí s sebou technici při výjezdu i celý náhradní jistič? Jak technici můžou vědět k jakému případu jedou? Jak moc budou moderní technologie pomáhat servisu jističů do budoucna? Celou reportáž sledujte v tomto článku!
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
Přestože je servis OEZ prakticky nonstop službou, která reaguje na vnější podněty, existují určité pravidelné činnosti. Tým servisních mechaniků je plánovaně vytěžován tak, aby se daly zvládnou veškeré požadavky na divizi kladené. Samozřejmě servisní zásahy se plánovat nedají, ale počítat se s nimi musí. Pokud by servisní vozidlo muselo zasahovat s "majákem" v nočních hodinách, jaké jsou šance na odstranění závad? Jaké poruchy servis řeší nejčastěji? Jak vypadá typický pracovní den? K jakým přístrojům je nejvíce výjezdů? Sledujte v tomto reportážním dílu ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Víte, jaké jsou požadavky a předpisy na požární bezpečnost staveb? O čem hovoří vyhláška č.246/2001Sb.? Seznamte se s protipožárními kabelovými přepážkami, deskovými přepážkami, zděnými přepážkami, polštářovými přepážkami, revizními dvířky a nezbytnými souvislostmi zde, v tomto článku ...
Nové kabelové nosné systémy Jupiter, které jsou vyráběny v Koposu Kolín, se vyznačují mnoha přednostmi ve srovnání s předchozím prodávaným typem žlabů, např. embosováním (prolis kolem perforovaných otvorů ve dně) pro zvýšení tuhosti žlabů ...
Skákání po jedné noze mnohým připadá směšné, ovšem asi bychom rádi skákali jako klokani, pokud by nám to mělo zachránit život. Pokud se strojem dotknete vedení vn, kabina začne hořet, začnete panikařit ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933