Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#4: ...

Čtvrtý díl učebního textu je určen pro pracovníky pověřené prováděním ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 413
Bazar
Nabídka, prodám ....
Poptávka, koupím ...
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Katalog a ceník vytápění, větrání, fotovoltaika a chlazení je jednou ze součástí technického vybavení budov, které více, či méně uvažujeme v každé obývané budově. V dnešní době však již nestačí pouze sama služba některého ze spotřebičů, velkým ...
  • Jak běžně postupujeme při návrhu jímací soustavy? Děláme to správně, nebo opomíjíme řadu technických náležitostí které souvisejí s návrhem hromosvodu? Volíme správnou metodu pro vyšetření ochranných prostorů? Jaký typ hromosvodu běžně navrhujeme a ...

HROBAŘ: Svítidlo na pracovním stroji


Document Actions
HROBAŘ: Svítidlo na pracovním stroji
Deset nekonečně dlouhých minut uplynulo, než přestal tělem soustružníka protékat zhoubný elektrický proud... V dílně si rozsvítil kloubové svítidlo přimontované na soustruhovém loži a pravou rukou jej uchopil za objímku, aby kuželem světla zamířil na obráběný kus. Levou ruku přitom nespustil z ruční kličky, jíž postupně přitahoval obráběcí nůž do záběru. Jak objímku se žárovkou sklápěl a natáčel, projela jím najednou ostrá řezavá bolest a obě ruce se mu sevřely v nepřekonatelné křeči. Jaké předpisy byly v dílně porušeny?
Autorský článek, ze dne: 10.03.2017
reklama


Mějte prosím na paměti, že tento příběh se odehrál před rokem 1959! Tehdejší elektroinstalace nebyly tak bezpečné jako dnes. V každém případě si vezměte ponaučení!
-

Soustružník Macháček byl znamenitý řemeslník. Dovedl pracovat na svém soustruhu s přesností 1 tisíciny milimetru a zmetek byl u něho něco naprosto nevídaného. Však si také vydělával pěkné peníze, protože mu byly svěřovány nejodpovědnější a nejpřesnější práce.

Jednoho dne pracoval na zvlášť přesném obrábění součástky k novému prototypu stroje. V dílně se náhle zešeřilo, protože se přihnaly těžké mraky. Macháček si proto rozsvítil kloubové svítidlo, přimontované na soustruhovém loži, a pravou rukou jej uchopil za objímku, aby kuželem světla zamířil na obráběný kus. Levou ruku přitom nespustil z ruční kličky, jíž postupně přitahoval obráběcí nůž do záběru.

Jak objímku se žárovkou sklápěl a natáčel, projela jím najednou ostrá řezavá bolest a obě ruce se mu sevřely v nepřekonatelné křeči. V bolesti se opřel hrudníkem o soustruh a vykřikl: „Vypněte to honem!“ Pak se už jen svíjel a sténal.

V dílně nastalo zděšení. Jeden z dělníků přiběhl k Macháčkovi a vypnul tlačítkový vypínač motoru soustruhu. Křeč však nepovolila. „Musíme vypnout celý přívod k soustruhu," volal mistr soustružny a běžel k podružnému rozvaděči stojícímu v rohu dílny. Už z dálky však zaklel. Rozvaděč byl celý obložen polotovary a hotovými výrobky a mistr ztrácel drahocenné vteřiny zuřivým odhazováním jednotlivých kusů, aby se k rozvaděči vůbec dostal. Když stál konečně u něho, upadl znovu v rozpaky. Který vypínač patří k Macháčkovu soustruhu? Podružný rozvaděč neměl bohužel svůj hlavní vypínač a vyšroubovat rychle hlavní pojistky, to mistra nenapadlo. Tak začal rychle vypínat jeden vypínač za druhým. Bylo jich 12 a teprve ten desátý byl ten pravý.

Deset nekonečně dlouhých minut uplynulo, než přestal tělem Macháčka protékat zhoubný elektrický proud. Kolik úzkosti a hrozné bolesti musel Macháček zbytečně vytrpět, než upadl do hluboké mdloby. Na štěstí jeho zdravé srdce se zásluhou dokonalé lékařské péče brzo vzpamatovalo i z tak těžkého úrazu.


Rozbor v roce 1959
V tomto případě bylo překročeno tolik základních bezpečnostních předpisů, že je lze těžko všechny vyjmenovat.

  • 1.    Kloubové elektrické svítidlo na pracovním stroji, který musí být uzemněn, nesmí být zapojeno na 220V, protože jeho dobré kovové spojení s pracovním strojem není zaručeno. V kloubech se usazuje různá nečistota a kromě toho se v nich izolace vodičů téměř pravidelně dříve nebo později prodře. Svítidlo tedy mělo být na malé napětí (do 50V).
  • 2.    Pracovní stroj neměl vlastní hlavní vypínač přímo na pracovišti. Vypínat se mohl jen elektrický motor, ale rozvod světla nikoli.
  • 3.    Tlačítkový vypínač přímo na svítidle byl proti předpisům v nulovém vodiči, takže nemohl přerušit proud tekoucí do fázového vodiče a do kostry stínidla.
  • 4.    Přístup k rozvaděči nebyl udržován volný, ačkoli to je základní bezpečnostní předpis.
  • 5.    Jednotlivé vypínače a pojistky na rozvaděči nebyly označeny předepsanými štítky, takže mistr nemohl okamžitě najít správný vypínač.
  • 6.    Pojistka v přívodu pro svítidlo byla neodborně spravována, takže nevypnula zvětšený vadný proud.
  • 7.    Žádný z pracovníků dílny nebyl zřejmě poučen o první pomoci při úrazu elektrickým proudem.
  • 8.    Izolační stav elektrického zařízení v dílně nebyl již řadu let kontrolován, ačkoli podle předpisů se má kontrolovat nejméně jednou ročně.

Autor: František Soukup
Článek je ukázkou knihy Elektřina slouží i škodí.
 
 
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 5)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Tým specialistů dceřinné společnosti RITTAL v Česku ve Zdibech u Prahy, připravil na první pololetí roku 2021 sérii odborných přednášek. Ty budete moci sledovat prostřednictvím veřejného webcastu vysílaného ze studia RITTAL prostřednictvím portálu Elektrika. Z témat můžete očekávat například: obráběcí centra BC a LC, praktická ukázka návrhu vhodné technologie chlazení rozvaděčů s programem Therm, venkovní rozvaděčové skříně a jejich klimatizace, monitorivání nejen IT systémů - systém CMC III, konfekcionování vodičů - poloautomaty a automat WT, chlazení okolním vzduchem (ventilátory, výměníky vzduch/vzduch, regulace) ... Plánovaná data pořadů sledujte v přehledu!
Systémová (chytrá) elektroinstalace se prakticky bez konvenčních ovladačů, jako jsou vypínače na zdi, neobejdou. Teoretik namítne, že si někdo vystačí s ovládáním aplikací na mobilním telefonu, realista ví, že je to holý nesmysl. Pokud proměňujeme svou konvenční elektroinstalaci v kouzelnou, bezdrátovou, tak představou mnoha uživatelů je zachování původních ovládacích míst a to včetně instalovaných přístrojů. A tak zásadní otázkou bylo: Mohu použít již existujících vypínačů, které jsou ve zdi, nebo je musím vyměnit za jiné? Co bude levnější? Použít staré a dát tam nějaký modul, nebo nový přímo s připojením na xComfort?
Výrobce nové řady vypínačů a zásuvek Sedna poskytuje technickou podporu všemi dostupnými kanály. Mezi ně patří i technický sešit zaměřený na elektrikáře samotné. Ty zajímají podrobnosti ovládání konvenčních a nových přístrojů, poskytování komfortu, provedení zásuvek, dostupné příslušenství, dostupnost a možnosti krycích rámečků, montáž krabic pro povrchovou montáž a samozřejmě detailní technické informace poskytované k výše uvedeným produktům. Krátkou recenzi katalogu sledujte v článku. A nutno poznamenat, že si lze objednat ještě i papírové provedení! Což se nyní stává téměř raritou ...
Která ČSN se zabývá pohyblivými přívody a šňůrovými vedeními? Co se označuje za prodlužovací přívod, šňůru a pohyblivý přívod? Na co zásadního nutno pamatovat při zapojování vidlic a zásuvek? Jak musí být tato vedení provedena mechanicky? Jak musí být ošetřeny konce izolace? A také je dobré si připomenout, že ochranný vodič musí být zapojen tak, aby při vytržení šňůry z vidlice (nástrčky ...) byl tento vodič vytržen jako poslední (musí být delší). S jakým zřetelem je nutné dimenzovat průřezy jader žil kabelů a šňůr? V jakých případech se nesmí tato vedení volně ukládat?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
"V roce 1877 spatřil Edison Lodiginovu žárovku, přivezl ji do Ameriky ruský poručík Chotinskij. Edison začal pracovat na zdokonalení žárovky a v roce 1879 dal si patentovat žárovku s uhelným vláknem." Můžeme tedy Edisona považovat za vynálezce žárovky? Více zde ...
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933