Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#4: ...

Čtvrtý díl učebního textu je určen pro pracovníky pověřené prováděním ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 413
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • MCF-NAR – ochrana před bleskem a přepětím v připojovacím prostoru na straně sítě. Kombinovaný svodič MCF-NAR typu 1+2 je nejnovější člen týmu proti přepětí ze stáje OBO Bettermann. Dodatek NAR označuje připojovací prostor na straně sítě – instalovaná ...
  • Zakončení vodičů pro upevnění ve svorkách je velice důležitým procesem. V průmyslové, komerční sféře nabývá podstatně vyšší důležitosti a při výrobě elektrických zařízení se můsí kromě rychlosti dbát také vysokou spolehlivost vytvářených spojů. Rittal ...

HROBAŘ: Úraz v pivním sklepě


Document Actions
HROBAŘ: Úraz v pivním sklepě
Tento příběh se stal v malé zapadlé vesničce ukryté mezi svahy pohraničních hor. Vedoucí místního hostince se vypravil do sklepa, aby narazil nový soudek piva. Ve sklepě ale byla tma, a tak zašel nahoru pro novou žárovku a chtěl spálenou nahradit. Protože se ze sklepa dlouho nevracel, vydala za ním dolů manželka. Dole byla tma, na volání se jí nikdo neozýval a na zemi viděla nějaké jiskřičky. Když se pak vrátila s ruční svítilnou, našla muže ležet zkrouceného na zemi. Přivolaný lékař pak konstatoval smrt úrazem elektřinou. Jaké závady úraz způsobily?
Autorský článek, ze dne: 24.02.2017
reklama


Mějte prosím na paměti, že tento příběh se odehrál před rokem 1959! Tehdejší elektroinstalace nebyly tak bezpečné jako dnes. V každém případě si vezměte ponaučení!
-

V západním pohraničí Čech je malá vesnička. Je zde hostinec, který bývá oživen jen několika místními dělníky a jinak je odkázán na příležitostné turisty.

Vedoucím hostince je ještě stále jeho původní majitel Heřman Kriegel. Jednoho letního dne seděl Kriegel s několika náhodnými hosty a vykládal jim o zajímavostech a přírodních krásách okolí. Manželka ho upozornila, že dochází pivo, aby zanechal vykládání a šel raději narazit nový soudek.

Kriegel sestoupil do sklepa, ale v klenutém sklípku, kde měl sudy, byla tma. Zašel si proto nahoru pro novou žárovku a chtěl spálenou nahradit. Žárovka byla v kovové mosazné objímce, která visela na konci gumové šňůry, přichycené nade dveřmi hřebíkem. Šňůra byla zapojena do zásuvky ve vedlejším sklepě, kde byla elektrická instalace.

Do hostince mezitím přišel nový host, který netrpělivě čekal na občerstvení douškem piva.

„Starý je šel načínat — povídala hostinská musíte mít chvíli strpení!" Stále zkoušela u pípy, zda už pivo teče, a když viděla netrpělivost hostovu, nabídla mu, že přinese rychle aspoň lahvové pivo. Sešla do sklepa a viděla, že v sudovém sklípku je tma. Ani na volání se jí nikdo neozýval. Na zemi viděla nějaké jiskřičky. Vyšla proto do poloviny schodiště a volala na dcerku, aby přinesla ruční svítilnu. Když vešly se světlem do sudového sklepa, viděly starého Kriegla ležet zkrouceného na zemi. Manželka s ním zatřepala, a když neotevřel oči, myslela, že snad náhodou omdlel. Doběhla nahoru pro hosty a ti jí pomohli vynést manžela ven.

Zatímco se manželka snažila přivést Kriegla k životu, zajel jeden ochotný host na motocyklu do blízkého městečka pro lékařskou pomoc.

Do hostince přijela asi za 20 minut záchranka s lékařem a příslušníkem veřejné bezpečnosti. Lékař konstatoval smrt úrazem elektřinou. Příslušník veřejné bezpečnosti zjistil, že Kriegel utrpěl úraz při dotyku mosazné objímky, která se dostala pod napětí stykem s obnaženým koncem vodiče gumové šňůry. Izolace vodiče byla celá ztrouchnivělá a drolila se pod tlakem prstů. Postižený v křeči, nebo už jako mrtvý, strhl objímku z obou vodičů i s žárovkou, která se pádem na tvrdou podlahu rozbila. Odlehčená gumová šňůra pak sjela z hřebíku a padla také na podlahu, kde její obnažené konce jiskřily. Pojistka se nepřetavila, protože byla velmi neodborně zadrátovaná.

Provizorní osvětlení pivního sklepa naprosto odporovalo předpisům pro místnosti vlhké. Toto zjištění potvrdil pak plně dodatečně přivolaný úřední znalec pro elektrická zařízení.

Rozbor v roce 1959
Kovových objímek nesmí být podle předpisů použito ve vlhkých místnostech a svítidlo zde musí být z izolantu, je-li na dosah ruky. V pivním sklepě, jakožto místnosti vlhké s žíravými výpary, mělo být montováno těsně uzavřené (neprodyšné) svítidlo s ochranným sklem. Kdyby bylo kovové, muselo by být chráněno uzemněním nebo nulováním. Vedení světelného rozvodu musí být pevné a provedeno z plášťových vodičů v těsném příslušenství. Mohlo by být i z isolovaných vodičů na porcelánových izolátorech nebo kladkách, ale muselo by být nejméně 2,5m nad zemí. Stropy malých hostinců však nejsou obvykle tak vysoké.

Je vždy dobré klást v takovém vlhkém nebo mokrém prostředí na zem aspoň dřevěné laťkové rohože, které přece jenom účinek úrazu elektrickým proudem podstatně oslabí. Toto opatření nelze však považovat za dostatečnou ochranu izolací.

Je velmi pravděpodobné, že pojistka pro osvětlení sklepa se často přetavila a upozornila tak na špatný izolační stav. Kdyby ji vedoucí zbytečně a neodborně nezesiloval a raději a zavolal elektrikáře, mohla se závada ve sklepě včas zjistit a odstranit.

Podnik, jemuž hostinec patřil, neměl ve svých spisech žádnou žádost od vedoucího hostince na úpravu elektrické instalace.

Autor: František Soukup
Článek je ukázkou knihy Elektřina slouží i škodí.
 
 
 
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních pancéřových trubek se častěji používá sloveso protáhnout než vložit. Kdy tedy lze do trubky vedení vložit? Kdy takovou možnost využijeme? Opravdu jde o jednoduchý princip mechanismu? Musí to být cenově dostupné, snadné, rychlé, bez nutnosti použití nestandardních nástrojů. Pro použití v praxi je důležité také snadné pořízení u velkoobchodních distributorů. Který takové zboží nabízí?
Rekordní počet online odborných vystoupení letos vytvořil tým DEHN Česká a Slovenská republika. Co myslíte, jaké mělo české technické zastoupení předpoklady a technické možnosti? Kolik odborníků zastupuje značku DEHN u nás? Jakou máte představu o odborných znalostech z oblasti ochrany před bleskem a přepětím pracovníků DEHN a jejich znalostech v oblasti mediálních dovednostech a technickém zabezpečení pro novodobé publikování? V tomto článku naleznete nejen přehled všech letošních dílů eDEHN, ale i vysvětlující komentář vzdáleně připojeného Jana Hájka ...
Výrobce nové řady vypínačů a zásuvek Sedna poskytuje technickou podporu všemi dostupnými kanály. Mezi ně patří i technický sešit zaměřený na elektrikáře samotné. Ty zajímají podrobnosti ovládání konvenčních a nových přístrojů, poskytování komfortu, provedení zásuvek, dostupné příslušenství, dostupnost a možnosti krycích rámečků, montáž krabic pro povrchovou montáž a samozřejmě detailní technické informace poskytované k výše uvedeným produktům. Krátkou recenzi katalogu sledujte v článku. A nutno poznamenat, že si lze objednat ještě i papírové provedení! Což se nyní stává téměř raritou ...
Která ČSN se zabývá pohyblivými přívody a šňůrovými vedeními? Co se označuje za prodlužovací přívod, šňůru a pohyblivý přívod? Na co zásadního nutno pamatovat při zapojování vidlic a zásuvek? Jak musí být tato vedení provedena mechanicky? Jak musí být ošetřeny konce izolace? A také je dobré si připomenout, že ochranný vodič musí být zapojen tak, aby při vytržení šňůry z vidlice (nástrčky ...) byl tento vodič vytržen jako poslední (musí být delší). S jakým zřetelem je nutné dimenzovat průřezy jader žil kabelů a šňůr? V jakých případech se nesmí tato vedení volně ukládat?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Hledáte odolná svítidla pro žárovky nebo úsporné zdroje? Používáte na stavbách často pohyblivé prodlužovací přívody? Pak by vás mohla zajímat PUR, prakticky nezničitelná trojzásuvka!
"V roce 1877 spatřil Edison Lodiginovu žárovku, přivezl ji do Ameriky ruský poručík Chotinskij. Edison začal pracovat na zdokonalení žárovky a v roce 1879 dal si patentovat žárovku s uhelným vláknem." Můžeme tedy Edisona považovat za vynálezce žárovky? Více zde ...
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Sortiment energeticky úsporných světelných zdrojů zažil po "pádu" klasických žárovek nebývalý rozvoj a neustále je rozšiřován. Velkých změn doznaly jak variabilita tvarů, tak i účinnost a délka životnosti. Pojďme se podívat, co na to přední výrobce světelných zdrojů, společnost OSRAM ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933