Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S ukončením platnosti legendární vyhlášky 50/1978Sb. se nám objevuje na scéně požadavek na svéprávnost. V původním předpisu byl ukryt v potvrzení o zdravotní způsobilosti. Noví, mladí čekatelé na osvědčení dle nařízení vlády 194/22Sb. nejsou zatížení ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Normalizace

Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC)

  • 14.11.2002
Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC)
(18.) Jaká je činnost komise IEC? S kým tato organizace spolupracuje? Kolik má členů? A jak je to s členstvím a hlasováním? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Převzetí normy překladem, převzetí originálem...

  • 16.09.2002
Převzetí normy překladem, převzetí originálem...
(16.) Co obsahuje převzatá norma? Co obsahuje norma převzatá originálem? Seriál o vzniku norem, jejich tvorbě, významu a principu. Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Přejímání evropských a mezinárodních norem.

  • 21.08.2002
Přejímání evropských a mezinárodních norem.
(15.) Co je to EN norma? Jakými způsoby se přejímají normy? Co se vlastně rozumí pojmem "převzetí" normy? Seriál o vzniku norem, jejich tvorbě, významu a principu. Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Obecné zásady pro stavbu, členění a úpravu českých technických norem (ČSN)

  • 13.08.2002
Obecné zásady pro stavbu, členění a úpravu českých technických norem (ČSN)
(14.) Tušíte podle jakých kritérií se má tvořit ČSN? Jak tedy má vypadat ČSN? Co má obsahovat? Seriál o vzniku norem, jejich tvorbě, významu a principu. Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Když normu nevytvoříme sami, musíme ji převzít!

  • 2.08.2002
Když normu nevytvoříme sami, musíme ji převzít!
(13.) Jak je to s tvorbou norem v Česku? Víte kdo může podat návrh na zpracování normy? Nelíbí se vám některá norma? Co vám brání k prostudování cizích norem? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Podmínky tvorby a vydávání norem

  • 10.07.2002
Podmínky tvorby a vydávání norem
(12.) Víte jaké podmínky musí být splněny aby se mohly normy tvořit a následně schválit a vydat? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Zabezpečení tvorby norem

  • 26.06.2002
Zabezpečení tvorby norem
(11.) Kdo je pověřen tvorbou norem? Kdo hradí náklady na tvorbu norem? Jaký je postih za neoprávněné šíření norem? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Charakteristika české technické normy ....

  • 17.06.2002
Charakteristika české technické normy ....
(10.) .... a pojem harmonizovaná česká technická norma. Jak je to tedy se závazností ČSN? Když nejsou závazné, tak co tedy? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Právní úprava národní technické normalizace

  • 12.06.2002
Právní úprava národní technické normalizace
(9.) O čem je zákon č.22/1997 Sb. a zákon č.59/1998 Sb.? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Služby ČSNI a věstník ČSNI

  • 6.06.2002
Služby ČSNI a věstník ČSNI
(8.) Kam na normy? Lze si je půjčit? O čem se dočtete ve věstníku ČSNI? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ)

  • 22.05.2002
Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ)
(7.) Seriál o vzniku norem, jejich tvorbě, významu a principu. Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Československá (česká) normalizace po roce 1989

  • 16.05.2002
Československá (česká) normalizace po roce 1989
(6.) Seriál o vzniku norem, jejich tvorbě, významu a principu. Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Československá a mezinárodní normalizace do roku 1945

  • 30.04.2002
Československá a mezinárodní normalizace do roku 1945
(4.) Seriál o vzniku norem, jejich tvorbě, významu a principu. Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.
FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
Tajemství rychlé práce i tak zručného elektrikáře. Zručnost není pouze otázkou hbitých prstů, ale také dostatečných vědomostí, co a kdy použít za nástroj. Například odizolovací nářadí Quickstrip, nářadí k upevnění krycích dutinek pro laněné vodiče ...
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Co je to protokolární určování vnějších vlivů? Skládání více tříd téže povahy vnějšího vlivu? Jak má vypadat konstrukce elektrických zařízení z hlediska vnějších vlivů? Které vnější vlivy jsou mimo rámec popsaný v příloze A ČSN 33 2000-5-51 ed.3.? Jak se označují vnějších vlivů ve výkresové dokumentaci? Obecné principy volby a návrhu elektrického zařízení s ohledem na vnější vlivy ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933