Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...
  • Jak naplno využít schopností programovatelných relé easyE4? Podívejte se jaké možnosti vám dávají nové přístroje. Od různých způsobů vizualizace procesů až po komunikaci s okolním světem. Ovládněte programování relé easyE4 a staňte se expertem v ...

Bude u nás projektantů skutečně jako šafránu?


Document Actions
Bude u nás projektantů skutečně jako šafránu?
Mezi elektrikáři je všeobecně známo, že bez projektové dokumentace by se nemělo pracovat. Všichni ví, že projekt dělá projektant, ale v případě, že potřebujete projekt vyhotovit, může nastat problém. Opravdu se dá dnes lehce sehnat schopný projektant, který vyhotoví projekt i k obyčejné domovní instalaci? Nebo vás odbude s tím, že má moc práce? Zeptali jsme se na názor několika lidí z praxe …
ze dne: 24.04.2010
reklama

Zdeněk Pikhart - revize a montáže nn, Táborsko

RB: Jak vidíš dostupnost projektantů domovních elektroinstalací, jsou - nejsou?
ZP: V současné době, již jsou těžce sehnatelní. Málokdo to ještě dělá, protože o tyto služby není ze strany investorů zájem.
RB: Nerozumím tomu. Proč o ni nestojí?
ZP: Projektová dokumentace se jim hodí jen na povolení a prováděcí se pak už nedělá, protože se snaží ušetřit. Projektant také potřebuje vydělávat a pokud není zájem o jeho služby, tak se zaměří na oblast kde o ně stojí a zaplatí ho.
RB: Hlavní problém tedy spočívá v zákaznících, respektive v jejich nezájmu?
ZP: Ano, a zároveň i ve stavebních úřadech, které po nich dokumentaci nevyžadují.


Aleš Dudek - montáže nn, Novoměstsko

Konkrétně v mém okolí jich moc není, ale proč asi. Zákazníci nechtějí vynakládat další peníze za věci, o kterých si myslí, že nemusí mít, i když by měli mít. Asi se do toho moc lidí nehrne. Jak to říkají projektanti větších zakázek .. „když už nemám co, tak projektuju rodinné domky“.


Radek Červený - montáže nn, Brněnsko

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to k tomu spěje. Nedokážu posoudit, proč nejsou schopní projektanti domovních instalací. Projektant, se kterým jsem spolupracoval, bohužel zemřel a řešit výběr projektanta vůbec nebyl lehký úkol. Moc jich není a když už někdo je, tak má tolik práce, že zakázky bytového charakteru pro něho nejsou zajímavé.


Jan Franěk - revize a montáže nn, Kolínsko

Jde hodně o to, že lidi z nesmyslných úsporných důvodů projekty odmítají, ale neuvědomují si, že tyto úsporné důvody se kolikrát prodraží. Setkávám se s tím, že čtvrtina domů, co dělám, tak má projekt jakžtakž ucházející a většiny si kreslím ani ne tak projekt, jako skutečné provedení, abych měl aspoň nějaké podklady.


Jan Hájek - hromosvody a přepětí, Praha

Kvalitní projektant už je úzkoprofilové zboží dávno. A pokud jde o nedostupnost, tak hlavní problém spatřuji v chybějícím oborovém lobingu. Dokud nevznikne spolkové prostředí, tak se nic nezmění a nedostatek projektantů bude stálým problémem.


Pavel Horský - projekce a montáže nn, Podbořansko

Vím, že projektantů je dostatek. Problém vidím v nedostatku zakázek. Úřady nevyžadují projektové dokumentace a nevzniká tedy potřeba, nechat si je vytvářet. V dnešní době rozhodně není projektant "nedostatkovým zbožím".

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Orientace v ochranách proti přepětí není v dnešní době nové ČS EN 62 305 zrovna snadná. Česká značka OEZ vydává aplikační příručku se základními informacemi pro projektování ochran proti přepětí. Z oblasti elektromagnetické kompatibility toho bylo již napsáno hodně. Ovšem od každého výrobce se očekává ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933