Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Konečně technický sešit do kterého radost pohledět! Nezabývá se jen neustálými novinkami ale tím základním! Jak všechny ty nové věci upevnit. A samozřejmě zase dle nějakých pravidel, norem a s pohledem na strávený čas a investované peníze. Možná to ...
  • Víme, že spotřebiče by neměly být připojeny na jeden obvod tak, aby jejich celkový výkon překročil kapacitu obvodu, jinak může dojít k jejich odpojení z důvodu přetížení. Některé domácí spotřebiče, jako je pračka, sporák nebo myčka nádobí, vyžadují ...
Nacházíte se zde: Úvod » Oblasti

Témata z alespoň jedné oblasti

Historie

#EH: Podivná sázka (Thomas Alva Edison)

  • 25.02.2024
#EH: Podivná sázka (Thomas Alva Edison)
Co vede velké myslitele, aby měsíce, dokonce roky, bezvýsledně pátrali po odpovědi, když někdy stačí setkání s obyčejným člověkem, který jim nabídne řešení na dlani? Jak to může být, že příběhy jako ten o Kolumbově vejci, ukazují, že někdy vědci přehlédnou nejjednodušší řešení? Jak se stalo, že diskuse mezi Edisonem a slavným fysiologem o meteorologických pozorováních vyústila v sázku, která zdůraznila rozdíl mezi komplikovaným vědeckým myšlením a jednoduchým praktickým řešením?

EH#: Výhody použití akumulátorů (1905)

  • 11.02.2024
EH#: Výhody použití akumulátorů (1905)
Kdysi se akumulátory třpytily jako hvězdy energetické účinnosti. Skrývaly v sobě sílu, která umožňovala strojům pracovat rychleji a hospodárněji. Od vyrovnávání elektrických výkyvů po uchování energie pro špatné časy. Tak označované chytré baterie byly nejen mistry v úsporách, ale i elegantně odpočívaly na dřevěných stojanech v místnostech, kde sluneční světlo mělo vstup zakázán. Akumulátory byly tehdy v období, jako to, co je dnes pro nás Wi-Fi :-)

#EH: Československé normy elektrotechnické ... (1930)

  • 4.02.2024
#EH: Československé normy elektrotechnické ... (1930)
Mnozí z nás možná znají malá kapesní černá vydání prvních předpisů v kolibřím, respektive vydání ve formátu A6. Ale pozoní badatelé snadno z textu vytuší, že byly i další. Kapesní vydání bylo shrnující, povrchně informující. V tomto článku si můžeme udělat lepší představu jaká byla struktura prvních elektrotechnických norem. Jsem si vědom, že tyto informace zajímají naprosto marginální část odborné populace, ale je mi líto nechat ladem počátek našeho oboru ...

#EH: Odpraveni elektřinou ve Spojených státech (Thomas Alva Edison)

  • 28.01.2024
#EH: Odpraveni elektřinou ve Spojených státech (Thomas Alva Edison)
I přesto, že si Edisona spojujeme s žárovkou, můžeme si doplnit představu o další disciplínu! Jaké etické dilema vyvolávalo kontrast mezi tradičními metodami popravy? V té době sekera, provaz a gilotina? I když dnes kroutíme hlavou, tehdy se uvažovalo o "humanizaci" popravy. Mohlo být přijatelné, aby se smrtelný trest tehdy stal subjektem vědeckého a technologického pokroku? Je opravdu možné oddělit morální zátěž trestu od lidské ruky, která trest vykonává, prostřednictvím technologických možností?

EH#: Jističe jsou jednopólové, světelné a trojpólové, motorové (1970)

  • 20.01.2024
EH#: Jističe jsou jednopólové, světelné a trojpólové, motorové (1970)
Dnešní svět je plný jističů a jejich parametry srovnáváme s technickou normou. Je jich mnoho. Bývávaly časy, kdy jsme tak pestrý výběr neměli a výběr byl snadný. Bylo zajímavé zjistit, jaký vliv má proudový náraz při spouštění motoru na vypínání jističů s normální charakteristikou a jak se jističe chovají při zkratu a proudových nárazech. Jaké specifikace proudů měly tehdy jednopólové jističe a jak se lišil od trojpólových jističů? Zdroje informací byly tehdy velmi omezené ...

EH#: Dynamo ku nabíjení (1905)

  • 7.01.2024
EH#: Dynamo ku nabíjení (1905)
Autor se zaměřoval na principy a konstrukce dynam, hlavně na derivační a compoundní typy, pro nabíjení akumulátorů. Výhody derivačního vinutí v dynamu. Proč se používá derivační vinutí pro nabíjení akumulátorů namísto sériového vinutí? Prevence přepolarizace magnetů v dynamu. Jakým způsobem derivační dynamo zabraňuje přepolarizaci magnetů při zpětném proudu? Nastavení napětí a proudu pro nabíjení akumulátorů. Jak se nastavuje napětí a proud v dynamu pro efektivní nabíjení akumulátorů? Změny napětí a rizika při provozu dynama. Jaké jsou nevýhody vysokých otáček a nestabilního napětí v dynamu při nabíjení akumulátorů? Zařazovač článků akumulátorových a regulace napětí. Jak funguje zařazovač článků akumulátorových a jak přispívá k regulaci napětí v síti?

Hronovo mluno v elektrotechnickém slovníku není

  • 24.12.2023
Hronovo mluno v elektrotechnickém slovníku není
Jaký by asi byl elektrotechnický slovník, pokud by jej tvořil Jakub Hron? Tento český velikán zemřel právě v době v začátku technické normalizace a tak se jeho "mluno" do elektrotechnického názvosloví dostat nemohlo. Hronovy výrazy se k dnešním elektrotechnikům neměly kudy dostat a vzhledem k šíření informací a používání výrazů pro vyhledávače budou jeho dávné návrjy navždy pohřbeny v útrobách archívů. Technické názvosloví vyžaduje přesnost, leč svět v kterém žijeme je daleko barevnější než základní klíčová slova. Jakub Hron tvořil svět krásnější a nutil lidi přemýšlet nad tím, co říkají. Co myslíte, je to dnes zbytečné mít pestrou slovní zásobu nebo ne?

EH: Z jakých důvodů vznikly střídavé motory s komutátorem (1972)

  • 16.12.2023
EH: Z jakých důvodů vznikly střídavé motory s komutátorem (1972)
Jaké faktory vedly k poklesu používání stejnosměrného proudu a stejnosměrného motoru na začátku 20. století? Proč bylo hledáno řešení pro regulaci otáček indukčního motoru a synchronního motoru? Jaké výhody měl jednosměrný derivační motor a proč se začalo přemýšlet o konstrukci střídavého derivačního motoru? Jak může změna směru proudu ovlivnit směr chodu stejnosměrného motoru? Jaký vliv má střídavé magnetické pole na provoz stejnosměrného motoru a proč je toto pole výzvou pro konstrukci stroje? Proč jsou komutátorové motory konstrukčně složitější než jiné typy motorů?

EH#: Jak a čím jsme jistili (1970)

  • 10.12.2023
EH#: Jak a čím jsme jistili (1970)
Malé, krátké ohlednutí za tím, jak jsme nedávno uvažovali jištění. Jaký byl hlavní účel jistících přístrojů ve vztahu k elektrickým zařízením? Jaký princip byl užíván v tavných pojistkách pro přerušení proudového okruhu? Jaké byly hlavní výhody a nevýhody tavných pojistek? Jaké typy pojistek byly rozlišovány podle konstrukce a jak byly rozděleny? Jaké byly hlavní součásti závitové pojistky a jaké funkce plnily? Jaký byl rozdíl mezi normálními a zpožděnými tavnými pojistkovými vložkami? Jak byly pojistkové vložky označovány pro rychlé rozeznávání a co znamenaly jednotlivé barvy? Jak byly přiřazovány pojistky podle zatížení vodičů? Jaké byly nevýhody použití pojistek a jak jističe řešily tyto problémy? Jaké byly dva hlavní typy spouští u jističů a jaké byly jejich charakteristiky?

#EH: Jak vznikala normalisace strojních částí ... (1930)

  • 3.12.2023
#EH: Jak vznikala normalisace strojních částí ... (1930)
V historii elektrotechniky a strojírenství se skrývají klíče k pochopení dnešních technologií. Normy ČSN z roku 1930, dokumentující strojní elementy jako šrouby, matice a podložky, nám ukazují, jak důležitý byl tehdejší vývoj Standardizace, která začala v Československu, se stala základem pro mezinárodní spolupráci a inovace, ovlivňující dnešní elektrotechnické a strojírenské aplikace. Od šroubů a matic, přes klíče, nýty, až po hnací řemeny a potrubí - každý prvek má svůj příběh vývoje a optimalizace. Tato cesta od minulosti k současnosti není jen historickým exkurzem, ale především ukázkou, jak se technický pokrok stává základem pro inovace dneška!

#EH: Bouře v soudní síni (Thomas Alva Edison)

  • 19.11.2023
#EH: Bouře v soudní síni (Thomas Alva Edison)
V roce 1889 se soudní síň stala svědkem nejen právní, ale i technologické revoluce. Zatímco rozsudek smrti oběšením byl po staletí znakem neúprosné justice, nový paragraf 488. trestního řádu z roku 1888 předznamenal éru, kde elektrický proud měl nahradit provaz. Tato změna nejenže odrazovala od krutosti fyzického trestu, ale také odrážela důvěru věku v pokrok a vědu. Elektrifikace trestu smrti byla metaforou pro osvícenství a modernizaci, ačkoliv v případě Jamese Nolana zůstala jen tichou poznámkou v marginech historie, neboť jeho čin předcházel platnosti nového zákona. Ironií osudu se tak střetávají dvě éry: jedna, která se drží tradičních metod, a druhá, která hledí do budoucnosti s elektrickým jiskřením nových možností.

SOUE: Jak nás učili princip transformátoru (1971)

  • 5.11.2023
SOUE: Jak nás učili princip transformátoru (1971)
Stalo se vám, že jste nestíhali psát učivo nebo diktát učitele? U mě to bylo v době, kdy v síti ještě opravdu bylo jen 220V! Co je transformátor? Z čeho se skládá transformátor? Jaký proud lze transformovat? Vysvětlete princip Ruhmkorffova induktoru. Jaká je principiální činnost transformátoru? Odvoďte transformační převod. Jaký je vztah mezi velikostí napětí a počtem závitů transformátoru? Co je transformátor? Z čeho se skládá transformátor? Vztah mezi výkonem, napětím a proudem. Co se stane s proudem a napětím? Proč transformátor hoří? Úloha transformátoru při přenosu elektrické energie na dálku.

#EH: Umění jezdit v elektrice (1941)

  • 30.09.2023
#EH: Umění jezdit v elektrice (1941)
V rychlém tempu našeho městského života jsou vozy elektriky nejen prostředkem dopravy, ale také živým příkladem elektrotechniky v praxi. Když se tlačíme v přeplněném voze, často zapomínáme na skvostnou techniku, která nám tuto jízdu umožňuje. Když cestující hledají oporu při škubání vozu, v elektromotorech pod námi probíhá komplexní elektrická choreografie, která nám umožňuje pohyb od bodu A do bodu B. A podobně jako je těžké najít rovnováhu ve voze plném lidí, je pro inženýry výzvou optimalizovat výkon těchto motorů tak, aby byla jízda co nejhladší. Zatímco my bojujeme s ...

SOUE: Co víš o synchronním motoru (1971)

  • 10.09.2023
SOUE: Co víš o synchronním motoru (1971)
Tato poznámka nás zavede zpět do doby, kdy nebyly k dispozici učebnice, diktafony a internet byl sci-fi. Připomíná nám, jakým způsobem byly technické informace sdíleny a učeny. Popisuje rozdíl mezi synchronními a asynchronními stroji a zdůrazňuje důležitost synchronního generátoru, tj. alternátoru, při výrobě elektrické energie. Zmiňuje také ekonomický význam a výstavbu elektráren, včetně těch vodních. Celý text nám připomíná, jakým způsobem se technické znalosti šířily a uchovávaly v minulosti, a jaké byly doby, kdy bylo nutné spoléhat na tradiční metody vzdělávání a záznamů.

Levná elektřina Vladimíra Lista

  • 2.09.2023
Levná elektřina Vladimíra Lista
Když Vladimír List v roce 1934 vysvětloval složitost nákladů na elektřinu, zdůrazňoval, že elektrifikace je více než jen výroba - je to celý ekosystém, který vyžaduje infrastrukturu, pracovní síly a kapitál. Dnes, téměř sto let později, stojíme před novými energetickými výzvami, ať už jde o obnovitelné zdroje, decentralizaci nebo energetickou účinnost. Ale Listova slova stále rezonují: energetika je komplexní a vyžaduje promyšlený a komplexní přístup. Možná bychom měli být vděční za takové historické lekce, které nám připomínají, že hledání levné a efektivní energie je vždy vícevrstvé a vyžaduje hlubokou reflexi.
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933