Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

EH: Z jakých důvodů vznikly střídavé motory s komutátorem (1972)


Document Actions
EH: Z jakých důvodů vznikly střídavé motory s komutátorem (1972)
Jaké faktory vedly k poklesu používání stejnosměrného proudu a stejnosměrného motoru na začátku 20. století? Proč bylo hledáno řešení pro regulaci otáček indukčního motoru a synchronního motoru? Jaké výhody měl jednosměrný derivační motor a proč se začalo přemýšlet o konstrukci střídavého derivačního motoru? Jak může změna směru proudu ovlivnit směr chodu stejnosměrného motoru? Jaký vliv má střídavé magnetické pole na provoz stejnosměrného motoru a proč je toto pole výzvou pro konstrukci stroje? Proč jsou komutátorové motory konstrukčně složitější než jiné typy motorů?
František Tuček, ze dne: 16.12.2023
reklama


Dnešní opakování mířím na střídavé motory s komutátorem. Opět jsem zapátral v dávné literatuře a předkládám část ke srovnání s dnešními učebnicemi ...

Výhodná výroba třífázového proudu, jeho hospodářský přenos i rozvod a velké rozšíření nejjednoduššího a nejlevnějšího asynchronního motoru zatlačily používání stejnosměrného proudu se stejnosměrným motorem na začátku našeho století do pozadí. Jelikož indukční motor, nenáročný na obsluhu, nelze hospodárně regulovat na nižší otáčky a na nadsynchronní otáčky vůbec ne a jelikož u jinak výhodného synchronního motoru jsou otáčky jen synchronní, začalo na sklonku 19. stol. přemýšlet o konstrukci střídavého derivačního motoru, který by měl výhody jednosměrného derivačního motoru, tj. dobrý záběrový moment a širokou i hospodárnou regulaci otáček.Protože stejnosměrný motor lze poměrně snadno upravit na požadovanou otáčivou charakteristiku, zkoušeli jej napájet jednofázovým střídavým proudem. Jak víme, změnou směru proudu jen v budícím vinutí nebo jen ve vinutí kotvy stejnosměrného motoru změníme směr chodu motoru (reverzujeme ho). Ale při současné změně proudu v obou vinutích směr chodu motoru je stejný jako před změnou. Vidět je to výše na obrázku přičemž směr pohybu řidiče určíme pravidlem levé ruky. Kdybychom tedy např. při stejnosměrném sériovém motoru pravidelně a rychle měnily současně směr proudu v magnátech a v kotvě nějakým přepínačem, točily by se, a to stejným směrem jako při stejnosměrném proudu.


Doplňkový ilustrační obrázek


Zdálo by se tedy, že každý stejnosměrný motor pracuje stejně dobře při střídavém proudu jako při stejnosměrném proudu. No není tomu tak. Vliv střídavého magnetického pole vyžaduje speciální úpravu v konstrukci stejnosměrného stroje, zejména komutátoru a magnetického obvodu z plechů, a když střídavý proud, zejména třífázový, komplikuje i činnost komutatorového motoru, jsou tyto motory konstrukčně nejsložitější, nejtěžší elektrické stroje.


 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Potřebujete transformátor, ale máte napjatý rozpočet? Co tedy ušetřit a raději se poohlédnout po kvalitně repasovaném kusu? Zajímá-li vás, jak v dnešní nesnadné ekonomické situaci snížit náklady při pořizování těchto druhů zařízení, tak bychom měli jeden tip ...
Jak výhodné je bydlet pod vedením vvn. A jak jsou nebezpeční sousedi když nesmyslně kopete na zahradě jámu. Vedení velmi vysokého napětí nad pozemkem, obzvlášť, když fázová lana mají průvěs nad vaším nejoblíbenějším místem, je doposud předmět diskuzí mnoha občanů a odborníků.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933