Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Nová svorka WAGO ...

Řada páčkových svorek 221 má další praktický přírůstek! INLINE je část ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Co chcete dnes sledovat?
Co má Elektrika připravovat prioritně?
Základy elektrotechniky
Recenze knih
O elektrotechnicích v praxi
Krátké zprávy
Videoreportáže
Živá vysílání
Historické souvislosti
Záznamy živých vysílání
Podcasty, audioverze
Článek o novinkách
Diskusní témata
Rozhovory
Osobní setkávání
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 41
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Pro nastavování systémových instalací KNX potřebujeme aplikaci ETS. Proč je tento software tak drahý? U některých jiných domovních automatizací je ovládací software dodáván jako příslušenství celé dodávky. V případě KNX je to přesně obráceně, patří ...
  • Krátký elektrikářský exkurs do dávného upevňování lan v různých výškách, různých sloupech a konzolách na izolátory. Byla to doba zručných řemeslníků kteří nemuseli být zatěžování takovou záplavou předpisů jako je tomu dnes. A navíc, nejen, že jsem ...

HMV: Začínáme od abecedy 1948


Document Actions
HMV: Začínáme od abecedy 1948
Dílovedoucí Martin Čudla nemá lehký život. Místo dovolené jel s brigádou stavět rozvodnou sít' v Krákořících, místo odpočinku po práci spravil babičce Škvrčáskové pumpu i kafemlejnek a teď, když se už všechno točí a svítí, musí místo zasloužené oslavy v místní restauraci vzdělávat vědychtivou babičku.
Redakce portálu Elektrika, ze dne: 10.08.2011
reklama


"A teď mi, pane mistr, povědí spravedlivě, jak je to s těma ampry a volty. Když už jste mi zavedli tu eletriku do stavení, tak chci slyšet, jak a proč."

Dílovedoucí Martin Čudla nemá lehký život. Místo dovolené jel s brigádou stavět rozvodnou sít' v Krákořících, místo odpočinku po práci spravil babičce Škvrčáskové pumpu i kafemlejnek a teď, když se už všechno točí a svítí, musí místo zasloužené oslavy v místní restauraci vzdělávat vědychtivou babičku.

"Neříká se ampry, babičko, anobrž ampéry; a volty jsou jednotka napětí. Mlíko měříte na litry a napětí na volty."

"Tak počkat, mladíku, nejdřív to napětí. To jsou ty tabulky s červeným bleskem?"

Čudla se smířil s osudem a pustil se do výkladu jako v závodní škole práce.

"Tak tamhle máte na zdi zásuvku - nešahejte mi na ni, ta sádra ještě nedrží - a v ní jsou dvě dírky. Za každou dírkou je mosazná trubička čili zdířka. Mezi oběma zdířkami je napětí 220 voltů. To je taková tichá pohotovost, která čeká, až ji dáte nějakou práci - asi jako čekají koně v maštali, až pojedou pro jetel. Když ty dvě zdířky něčím spojíte dohromady, třeba elektrickou žehličkou - už máte tu žehličku?"

"Jo, šňůru jste mi přines, ale na žehličku jste slavně zapomněl."

"To nic, žehlička bude. Tak, když tenhle konec šňůry - to se jmenuje vidlice - zapíchnete do zásuvky, jsou obě zdířky spojeny a prochází proud. Proud jde z elektrárny vedením přes transformátor, a zase vedením až do jedné zdířky v zásuvce, jedním vodičem šňůry do topného drátu v žehličce, druhým vodičem šňůry zpátky do zásuvky a dál zase do elektrárny.  Zrovna tak je to se světlem: když zapnete spínač, může proud procházet vláknem žárovky, vlákno se rozžhaví a svítí. Když vypnete, proud se přeruší a zůstane zase jenom napětí"

"Tak si na něco vzpomínám: Václav, jako zet', má chalupu v Záškrtech a světlo už mají kolik let. A loni o pouti, jak jsem tam byla na návštěvě, tak malej Vašík vzal nůžky a strkal je do těch dvou dírek, do každý dírky jednu špičku. Bouchlo to jak o Božím těle, světlo zhaslo, Vašík se lek a řval, Václav nadával, že praskly pojistky a nůžky měly obě špičky pryč, jako když je ukousne."

"Tak to byl zkrat čili krátké spojení aneb kraťák. Nůžky mají moc malý odpor, tak jimi prošel velký proud, upálil jim špičky a jen tak mimochodem přepálil také pojistky, které jsou právě pro takovéhle případy, aby se velkým proudem nepřetížily dráty v instalaci. Žárovka nebo žehlička mají odpor větší a propustí jen tak velký proud, že ani nejslabší instalaci nepřetíží. A ostatně to byla stará zásuvka, u takovéto bezpečnostní by se to Vašíkovi nepodařilo - aspoň ne s nůžkami."

"Abysme nezamluvili ty ampry; to je proud nebo ten odpor? Neškubejte se, pane mistr, nepůjdete do hospody dokaváď vás nevyzpovídám."

"Ampéry, prosím pěkně; napětí měříme na volty, proud na ampéry a odpor na ohmy. A když už si o to říkáte, tak proud závisí na napětí a odporu podle Ohmova zákona. Čím větší odpor pří stejném napětí, tím menší proud jím prochází nebo naopak, když tentýž odpor připojíte na větší napětí, prochází úměrně větší proud. Stačí?"


Spojíme-li zdířky zásuvky vodivě, v tomto případě vodivou soustavou: vidlice - šňůra - topný vodič žehličky - šňůra - vidlice, prochází proud odpovídající napětí a odporu vodivého okruhu; zde tedy 220 voltů : 110 ohmy = 2 ampéry.

Mezi zdířkami zásuvky je připraveno k práci napětí 220 voltů. Pokud nejsou zdířky elektricky vodivě spojeny, proud neprochází.


"Ale kdepa, to mně musíte vyložit na něčem opravdickým."

"Tak teda konkrétně: tuhle máte zásuvku s napětím 220 voltů. Když do ní zapojíte žehličku s topným drátem o odporu 110 ohmů, bude procházet proud - nezapomněla jste ještě dělení? - tak si to napíšeme: proud = napětí: odporem, čili 220 voltů děleno 110 ohmy, to máme 2 ampéry. Žárovka má odpor řekněme 1000 ohmů, takže 220V : 1000Ω = 0,22A. V je zkratka pro volty, A pro ampéry to tady je řecké Ó čili omega a znamená ohmy."

"Tak proč ne O?"

"Protože by se to pletlo s nulou. Tenhle měděný drát má průřez 1 čtvereční milimetr a teprve asi 56 metrů má odpor 1 ohmu; tomu říkáme, že měď je dobrý vodič elektřiny. Kdybyste oba konce těch 56 metrů zastrčila do zásuvky s 220 volty, půjde jím proud 220A; když jej připojíte na 380V, bude jím procházet 380A, tedy ..."

"Kraťák, to už znám; ale teď jste mi na něco vzpomněl. Včera se chlubil dolejší Prchavec, že jste mu zatáhli do statku 380V. Že se nestydíte, do statku zavést o tolik lepší napětí než tady chudý chalupnici."

"Moment, babi, neštvete na lidi. Prchavec má 380 voltů pro motor, ale pro světlo 220 zrovna jako vy. Tahle dvě napětí se zavádějí jednotně v celé republice; jenom místy mají z dřívějška 120 voltů nebo i jinačí napětí. Když se převádí elektřina na velké vzdálenosti, jako třeba z elektrárny do zdejší transformovny, používá se vysokého napětí, třeba 22.000 voltů, někde 100.000 voltů nebo i víc."

"To říkal zeť, že když si jeden šáhne na těch 220 voltů, že to bací, jako když kobyla kopne; takový vysoký napětí, to musí být teprva rána."

"Rána je to větší, ale zase to máte dřív odbyto. Lidské, tělo má také svůj odpor, já už nevím, kolik tisíc ohmů.
Čím větší napětí, tím větší proud projde tělem, ergo kladívko, tím více to praští toho dotyčného. Tady mám baterii do kapesní svítilny, má napětí asi 4 volty mezi tady těma dvěma plíšky a můžete si na ně klidně sáhnout, neucítíte nic, leda, že byste si lízla ..."

"... fuj tajxl, to je chuť ..."

"... však jsem vás nenaváděl, abyste to zkoušela. Jazyk má menší odpor, hlavně proto, že je mokrý a proto i ty 4 volty vytvoří dost velký proud. Proto je také mnohem nebezpečnější dotknout se holého vodiče s 220 volty, když máte mokré ruce nebo stojíte v mokru. Voda je totiž také dost dobrý vodič elektřiny. Naproti tomu zase používáme špatných vodičů elektřiny, čili isolantů, k ochraně před zkratem nebo nebezpečným dotykem. Zásuvka je - kromě zdířek - z isolační hmoty a z porcelánu, ve šňůře jsou vodiče obaleny gumou, topný vodič v žehličce je uložen ve slídě nebo keramice a isolátory pro venkovní vedení jsou porcelánové. Mezi oběma vodiči ve šňůře je tedy vrstva gumy a dokud není poškozena, propouští jen tak slabý proud, že to nestojí za řeč.
Když se ovšem se šňůrou zachází tak říkajíc neodborně, guma se prodře nebo přežvejká, oba vodiče se mohou dotknout a je ..."

"... kraťák; to se mně moc líbí."

"Zkrátka, nesmíte zapomínat, že elektřina je spoutaná přírodní síla a podle toho s ní musíte zacházet. Dobrý služebník, ale zlý pán."

"Jako oheň nebo voda, všechno zlý pryč. Můžete jít do hospody, mistře, já si to zatím přemyslím. Nešlápněte na psa, on to nemá rád. A počkat, co jsou to ty kila vaty?"

"Až zas jindy, babičko. Popletlo by se vám to."

Miroslav Svatoš, časopis Energie březen 1948
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 12)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Ochrana před bleskem a přepětím je pro elektrotechnika jeden z vědních segmentů, který je většinou s jeho profesí více či méně spojený. Zda mít pouze povrchní znalost nebo se ponořit do hlubšího studia, je na každém zvlášť. Tato problematika vyžaduje apriori pochopit hodně teorie, abychom později, po aplikaci našich návrhů, neobdrželi zprávu o škodních událostech námi zaviněných. Co tedy víme o systémech jímacích zařízení a svodů? Uzemňovacích systémech? Systémech vyrovnání potenciálů, nebo o systémech ochrany před přepětím? O tom se zmiňuje příručka ...
MCF-NAR – ochrana před bleskem a přepětím v připojovacím prostoru na straně sítě. Kombinovaný svodič MCF-NAR typu 1+2 je nejnovější člen týmu proti přepětí ze stáje OBO BETTERMANN. Dodatek NAR označuje připojovací prostor na straně sítě – instalovaná technologie jiskřiště kvalifikuje zařízení přepěťové ochrany (SPD = Surge Protective Device) pro použití v neměřené části rozvodů podle normy VDE-AR-N 4100. Nová technická pravidla pro připojování zákaznických zařízení k nízkonapěťové síti VDE-AR-N 4100 požadují, aby se zařízení přepěťové ochrany používalo co nejblíže k napájecímu bodu.
Zkušený technik dnes ví, že datová sběrnice není pouze doménou systémových elektroinstalací nebo řízení osvětlení. Po sběrnici posíláme také hlas a obraz. Na dobu koaxiálních rozvodů v domovním komunikování lze pomalu zapomenout. Domovní telefony ABB-Welcome Midi nabízejí řešení především pro rodinné domy i rozsáhlejší instalace, například v bytových domech nebo rekonstrukce v panelové výstavbě. O dostupných designech, technických možnostech vypovídají veletrhy, výstavy, prezentace a bezpočet publikovaných článků. O praktické stránce věci se člověk dozví po zvýšeném úsilí. Nahlédněme krátce do technického manuálu, který pomáhá při pochopení a návrhu tohoto systému ...
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Hledáte odolná svítidla pro žárovky nebo úsporné zdroje? Používáte na stavbách často pohyblivé prodlužovací přívody? Pak by vás mohla zajímat PUR, prakticky nezničitelná trojzásuvka!
Potřebujete transformátor, ale máte napjatý rozpočet? Co tedy ušetřit a raději se poohlédnout po kvalitně repasovaném kusu? Zajímá-li vás, jak v dnešní nesnadné ekonomické situaci snížit náklady při pořizování těchto druhů zařízení, tak bychom měli jeden tip ...
"V roce 1877 spatřil Edison Lodiginovu žárovku, přivezl ji do Ameriky ruský poručík Chotinskij. Edison začal pracovat na zdokonalení žárovky a v roce 1879 dal si patentovat žárovku s uhelným vláknem." Můžeme tedy Edisona považovat za vynálezce žárovky? Více zde ...
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933