Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

#EH: Skladiště lučebnin (Thomas Alva Edison)


Document Actions
#EH: Skladiště lučebnin (Thomas Alva Edison)
Chcete-li ne lučebnin, ale chemikálií. Přece jen v době, kdy Edison realizoval své myšlenky, platil zcela jiný slovník. Všichni víme, kolik pokusů Edison k vynalezení žárovky udělal, moc se však dnes nehovoří o tom, čím vším byl Thomas Alva obložen. Mezi ty zajímavé určitě patřila chemická labolatoř, ve které se tedy děly pokusy! Pokud se začteme do pamětí, píše se téměř po posedlosti tvorby kombinací, které bylo nutno ověřit! Dnes je však nutno pamatovat, že v té době nám ve schránce zásilka z Číny nepřistála za dva týdny za pár centů ...
František Tuček, ze dne: 5.02.2023
reklamaKdyby slavná travička Lucrezia Borgia opět mohla při­jití na svět a navštívila Edisonovu sbírku lučebnin, jsem přesvědčen, že by radostí zajásala.

Edison nazývá svoje skladiště lučebnin „The Store Room“; zná skorém všecky látky tohoto oddělení. Jsou zde nejen jedy všech barev, které mohou okamžitě usmrtiti, ale i množství látek, které nic nemají co činiti ani s lučbou, ani s fysikou, ani s elektřinou.


Pro více informací kliknout!


Správcem výtečným tohoto oddělení, jež obsahuje více než deset tisíc látek, jest Thomas Ebdell. Vyslovil jsem svoji pochybnost o tomto množství, avšak Ebdell mně přinesl dva ohromné folianty:

„Jsou to katalogy,“ pravil.

Počal jsem v nich obraceti listy; nalezl jsem tam vzácný výběr látek pro chemické pokusy.

V druhém svazku provedl Thomas Ebdell jednu z velkých myšlé­nek Edisonových, totiž sestaviti ve svém skladišti vzorky všech w známých látek. Jest tam zlato, stříbro, železo, měď, vlna, hed­vábí, kůry stromů, zuby krokodila, srst velbloudí, slonovina, brilianty, různé zeminy, kořeny, vůbec všecky látky, jež se na­cházejí na zeměkouli. Velmi zhusta se přihodí Edisonovi, že žádá lístkem od Thomase Ebdella rostlinu, která kvete na tisíce mil od Orange.


Posledně chtěl růži z Jericha.
Za několik okamžiků mu ji Thomas Ebdell poslal.
Jindy chtěl zase „Ginseng“. Bylina tato roste v Číně a jest velmi drahá. Číňané se domýšlejí, že může prodloužili lidský život; mají ji proto ve velké vážnosti. Thomas Ebdell poslal žádaný „Ginseng“.

Pro větší náhled kliknout!
Jedna z korespondencí mezi Ebdellem a Edisonem


„Vidíte,“ pravil vítězoslavně, „mám zde vše, nač si vzpo­menete, pohotově.“
„Že máte vše?“ otázal jsem se.
„Vše,“ pravil pevným hlasem. Můžete žádati rostlinu nejne­obyčejnější, kov nejvzácnější, dám vám je v několika minutách!“
„Nuže, dejte mi tedy papriku!“
„Jak se to jmenuje?“
„ Paprika. “
„Jak se to píše? Pa-pri-kah?“
„Nikoli! Paprika. Není to japonské ani čínské slovo, jež by se dělilo po slabikách. Ostatně se píše bez h.
„A jest to?“
„Co to jest? . . Hm! . . Paprika je paprika!“
A se smíchem vysvětluji Thomasi Ebdellovi , že paprika jest čer­vený uherský pepř. Dal jsem mu též adressu, aby si ji mohl opatřiti. Thomas Ebdell uznává, že má vše na světě, jenom ne papriku.

Toto dokazuje, že paprika může v Orangei i učence přivésti v rozpaky. Dičkson a já jsme se smíchem nastoupili svou další pouť.
Úryvek knihy Edison, jeho život a vynálezy. Emil Dürer, Vydala knihtiskárna Josefa Vilímka v roce 1892.
Příště Ve strojovně!
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 7)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Sortiment energeticky úsporných světelných zdrojů zažil po "pádu" klasických žárovek nebývalý rozvoj a neustále je rozšiřován. Velkých změn doznaly jak variabilita tvarů, tak i účinnost a délka životnosti. Pojďme se podívat, co na to přední výrobce světelných zdrojů, společnost OSRAM ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933