Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Z Valné hromady plzeňského cechu ECPR v roce 2023


Document Actions
Z Valné hromady plzeňského cechu ECPR v roce 2023
V Plzni se elektrikáři přezkušují podle nařízení vlády 194/21Sb. bez zásadních změn a nějakých problémů. V cechu probíhají plánovaná školení a semináře pro potřeby elektrotechnických živnostníků i zaměstnanců. Radek Roušar odpovídal na otázky o zákulisí zákona 250/21Sb. Zájem o konvenční způsob předávání a sdílení informací v odborné komunitě nečekaně vzrůstá. Poskytuje odborná cechovní komunita něco víc než sociální sítě? Tradičně jsme nahlédli redakčním objektivem pod slupku tohoto sdružení ...
Tým portálu Elektrika, Miroslav Minařík, ze dne: 15.02.2023
reklama


Cechovní elektrotechnické činnosti sledujeme více než čtvrt století. Jde o aktivity zájemců o stejnou činnost. Vzájemným sdílením informací a zkušeností se členové za kratší dobu, s menšími náklady dozvídají více než osamocený poutník, bloumající po všemocném internetu. Tak lze parafrázovat vyjádření mnoha nadšených členů různých cechů v českých zemích.Ani letos jsme nezapomněli na plzeňskou Valnou hromadu tamního elektrotechnického cechu. Zvlášť kdyzž se letos pyšní kulatými narozeninami. Třicet let aktivní činnosti v takovém seskupení je opravdu ku "smeknutí klobouku". Alexandr Horský, cechmistr popsal stručně aktivity cechu za poslední roční období. Radek Roušar (ESČ Praha) byl tradičním hostem a krátce objasnil některé sporné otázky zákona 250/2021Sb.

Nás zajímala praktická změna vyhlášky 50/78Sb. na nařízení vlády 194/22Sb. Podle slov členu rady cechu proběhlo první školení a přezkoušení čtyřicítky lidí podle nového předpisu bez nějakých zásadních změn. Činnost cechu se neodmyslitelně váže na místní učiliště, kde členové cechu provádí konzultace, školení, přezkoušení, nebo jsou účastni jako přísedící. Nás zajímalo, co je v dnešní době pro mladé elektrotechniky skutečně motivující? Co je baví?Bohumír Sobotka prozradil více o pořádaných rekvalifikačních kurzech. Jaroslav Černý představil velice oblíbenou soutěž robotiky. Učiliště jsou místa, kde se praktické zkušenosti mohou uplatnit asi nejvíce.Proč máme rádi fyzická sdružení?
Internetových skupin dnes existuje mnoho, ovšem skupina přátel, která se nepotkává se vlastně nezná. Sám jsem členem v několika sdruženích a komunitách. Pokud mám něco potvrdit jako skutečně platné, pak rčení "sejde z očí, sejde z mysli". Ono "z očí" je však myšlen osobní kontakt.

Fandíme elektrikářské Plzni!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
ELEKTROTECHNICKÝ CECH PLZEŇSKÉHO REGIONU
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Těsně před konáním AMPERu 2011 jsme se s kamerou zastavili pozdravit zakladatele a členy Žďárského elektrotechnického cechu. Toto slavnostní setkání se uskutečnilo na ranči dvou elektrotechniků Jana Štefáčka a Luboše Pajla v Hamrech u Žďáru. Průvodní slovo měl samozřejmě cechmistr Jaroslav Miklík, který poukázal na osobnosti a pamětníky, kteří nám k tomuto výročí řekli několik slov na kameru. Více sledujte v tomto videoklipu ...
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933