Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Koho kdy samotného napadlo jaké preventivní opatření by elektromontéři a elektroúdržbáři měli provádět, aby předešli úrazům při používání ručního nářadí? Asi nikdy a nikoho, tedy vyjma bezpečáka. Ten naopak přesně ví, jaké příčiny nejčastěji vedou k ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

Zapojení po kapkách - (3.část)


Document Actions
Článek
V případě rozběhu asynchronního motoru o velkém výkonu (cca nad 11kW) nebo při těžkém rozběhu se používá přepnutí z hvězdy do trojúhelníku. Při tomto přepnutí se využívá principu, že při zapojení cívek motoru do hvězdy je na jednotlivých cívkách fázové napětí a při zapojení do trojúhelníku napětí sdružené. Poměr jednotlivých napětí je Us = 1,73Uf, při konstantí impedanci (odporu) cívek je ve stejném poměru i výkon motoru.
Jirka Š. Svejkovský, ze dne: 7.12.2001
reklama

V případě rozběhu asynchronního motoru o velkém výkonu (cca nad 11kW) nebo při těžkém rozběhu se používá přepnutí z hvězdy do trojúhelníku. Při tomto přepnutí se využívá principu, že při zapojení cívek motoru do hvězdy je na jednotlivých cívkách fázové napětí a při zapojení do trojúhelníku napětí sdružené. Poměr jednotlivých napětí je Us = 1,73Uf, při konstantí impedanci (odporu) cívek je ve stejném poměru i výkon motoru.

Při tomto rozběhu je nutno splnit několik podmínek. Především musí být motor pro tento rozběh určen. Všechny potřebné údaje nalezneme na štítku motoru. Například údaj Y/D 400V/690V znamená, že takovýto motor lze přepnout, napětí je v každém případě vyšší než napětí v síti. Motor s údajem Y/D 230V/400V nelze přepnout, při zapojení Y by na svorkách bylo vyšší napětí než je povolené a lze je použít pouze pro soustavu 3x230V (např. za frekvenčním měničem).

Dalším důležitým rozdílem je jiné nastavení ochrany proti přetížení. Pokud je ochrana vřazena pouze do obvodu trojúhelníku, je nutno ochranu nastavit na hodnotu In/1,73! Tedy na hodnotu jmenovitého proudu motoru (při zapojení do trojúhelníku) dělenou odmocninou ze tří. Chybné nastavení ochrany je nejčastější závadou při tomto zapojení.

Silové obvody

Stykač KM1 se nazývá hlavní. Na tomto stykači bývá instalován časový blok pro řízení rozběhu. Stykač KM2 je určen pro zapojení do trojúhelníku, stykač KM1 do hvězdy. Tepelná ochrana FR je zapojena tak, aby při rozběhu do trojúhelníku nereagovala na možné krátkodobém přetížení pohonu. Mezi stykači KM2 a KM3 může být nainstalován blok mechanického blokování stykačů pro zamezení současného sepnutí (a zkratu)

Co se týče dimenzování stykačů, lze počítat u stykačů KM1 a KM2 s proudem o velikosti In/1,73 a stykač KM3 ještě o stupeň níže vzhledem k jeho činnosti po krátkou dobu startu.

Ovládací obvody

Nejjednodušší je řízení pomocí zpožděných pomocných kontaktů na stykači KM1. Blok pracuje na pneumatickém principu (např. jako starší typ schodišťového spínače). Některé typy mají zaručenou prodlevu mezi přepnutím jako ochrana proti zkratu. Tutéž ochranu poskytuje zapojení rozpínacích kontaktů stykačů KM2 a KM3 a blok mechanického blokování mezi těmito stykači. Doba rozběhu je závislá na zatížení pohonu a pohybuje se řádově od jednotek do několika desítek sekund.

Další možné zapojení rozběhu Y/D je pomocí časového relé nebo například pomocí přepínače. Zapojení lze odvodit z výše uvedeného.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933