Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Záblesk průchozí ...

WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

#EH: Zapojení stykače ovládaného dvojtlačítkem (Stykače v roce 1970)


Document Actions
#EH: Zapojení stykače ovládaného dvojtlačítkem (Stykače v roce 1970)
Vzpomeňme si na své začátky v ročnících střední školy, kdy na nás vyhrnuli magické zapojení stykače ovládaného dvojtlačítkem. Stiskem zeleného tlačítka stykač sepne, stiskem červeného vypne. Mnozí pamětníci vzpomenou, že v době, kdy se nám honily hlavou zcela jiné problémy, než tato "složitá automatizace" a nosily se po kapsách taháky zapojení konkrétních kontaktů. Kdybychom tehdy tušili, že to byla mizivá ochutnávka toho, co musíme nosit v hlavě dnes ...
František Tuček, ze dne: 7.11.2021
reklama


Zapojení stykače ovládaného dvojtlačítkem
Tento způsob ovládání stykače (a tím i zařízení stykačem zapínaného) na dálku je nejvíce používaný. Stykač je ovládán dvěma tlačítky: zapínacím a vypínacím. V tomto případě musí mít stykač pomocné pracovní kontakty, tj. takové, které jsou zapnuty spolu s hlavními kontakty. Cívka je zapo­jována do obvodu tlačítkem, k němuž jsou paralelně připojeny kontakty stykače 1, 2. Stlačením tlačítka projde cívkou stykače proud, stykač zapne svoje hlavní i pomocné kontakty, takže cívka dostává proud přes pomocné kontakty i tehdy, pustíme-li tlačítko.Vypíná se stisknutím vypínacího tlačítka, které obvod cívky přeruší. Obě tlačítka bývají též v jednom krytu. Těchto dvojtlačítek může být více, takže můžeme stykač ovládat z libovolného počtu míst. Pak jsou všechna zapínací tlačítka zapojena paralelně a všechna vypínací v sérii.Dvěma zapínacími tlačítky v sérii můžeme dosáhnout tzv. dvouručního spouštění stroje tehdy, kdy obsluhující osoba nesmí mít v okamžiku spouštěni ruce v nebezpečném prostoru, např. u lisu, strojních nůžek apod. Při vypnutí proudu v hlavním přívodu odpadne stykač a při opětovném zapnutí proudu, chceme-li spustit stroj, musíme stisknout zapínací tlačítko znovu. Tak zabráníme samovolnému rozběhu stroje, jestliže obsluha v dané chvíli zapomněla vypnout vypínač.
Kdo chce opravdu připomenout zmiňovanou učebnici, uvádím odkaz zde!


Jak často ještě drátujete ovládáni stykače dvojtlačítkem?


 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 8)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Katalogu by možná více slušelo Vypínače a zásuvky OBZOR v historickém a moderním hávu, ale to je pouze subjektivní názor. Zlínský výrobce tradičně "tiše po pěšině" představuje svůj katalog produktů. Nejednou jsem uváděl, že má co nabídnout, pouze ho nevidíme na těch správných místech. Dnes, kdy pěněženky spotřebitelů překypují nadbytky je dobrý čas nabídnout zajímavý design vypínačů s bezpečnostními prvky, jako dětskou a přepěťovou ochranu a třeba i zaměřením na hotelový segment. OBZOR očividně klade důraz na technickou dokonalost. Pro ty, kdo chtějí kombinaci pokročilé technologie a designu, může být řešení právě toto.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933