Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S ukončením platnosti legendární vyhlášky 50/1978Sb. se nám objevuje na scéně požadavek na svéprávnost. V původním předpisu byl ukryt v potvrzení o zdravotní způsobilosti. Noví, mladí čekatelé na osvědčení dle nařízení vlády 194/22Sb. nejsou zatížení ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Osobnosti

TA#3.1 Kafe, chlebíčky a žabožrouti s Radkem Červeným

  • 10.11.2017
TA#3.1 Kafe, chlebíčky a žabožrouti s Radkem Červeným
Dnes náš hledáček kamery zastavil u Radka Červeného, kterého můžete znát i pod firemní hlavičkou jako Elektrikabrno. Radek dnes odhaluje některé zákulisní informace o poslední Elektrické spojce, které byl pořadatelem. Prozrazuje, co ho nejvíce svazuje při podnikání a nechybí zmínka o nové posile v týmu nebo povídání, proč jezdí nejraději českým vozem. Sledujte listopadový díl TALK ABOUT s Radkem Červeným.

TA#2.2 Out of camera Milana Hudce

  • 19.10.2017
TA#2.2 Out of camera Milana Hudce
Vítejte ve třetí třetině druhého dílu Talk About, je zde Out of camera Milana Hudce. Dozvíte se, jak Milan Hudec vnímá peníze. Jde o odměnu nebo pochvalu za odvedenou práci? Jak Milan vnímá práci, jakožto zaměstnání? A co si myslí o oboru elektrotechniky? Sledujte Out of camera Milana Hudce ...

TA#2.1 Pravdivá lež s Milanem Hudcem

  • 12.10.2017
TA#2.1 Pravdivá lež s Milanem Hudcem
Milana Hudce můžete znát jako velkého kritika a perfekcionistu na různé věci. Možná by se hodilo i přirovnání "velký pitaval z malého města". Víte, jestli je Milan Hudec týmový hráč? Jaké vlastnosti by měl mít jeho ideální pracovní kolega, nebo kdy naposledy porušil zákon? Sledujte hlavní díl Talk About s Milanem Hudcem ...

TA#1.2 Out of camera Jana Fraňka

  • 21.09.2017
TA#1.2 Out of camera Jana Fraňka
Druhá část prvního dílu Talk About je tady. Jde o odpovědi, které se nevešly do hlavního dílu. Dozvíte se, jak Jan Franěk vybírá značku nářadí a co opravdu na výrobcích nesnáší. Jak je to skutečně s Honzovou dovolenou, nebo jak vnímá práci o víkendech. Doufáme, že jste dobře naladěni na výroky mimo hlavní díl. Začíná OUT OF CAMERA Jana Fraňka ...

TA#1.1: Talk About s Janem Fraňkem

  • 14.09.2017
TA#1.1: Talk About s Janem Fraňkem
S koncem léta je zde nový seriál Talk About, zkráceně TA#. Jako prvním zpovídaným je člověk v místních diskusích dobře známý, elektrikář, OSVČ, Jan Franěk. Věděli jste jak vznikl název FRAJA? Kolik kilometrů denně a měsíčně najezdí? Jaké je jeho nejoblíbenější jídlo a pití, nebo co Jana Fraňka dokáže zaručeně rozčílit? Sledujte první díl Talk About ...

SI# Jaká je elektrotechnická historie Petra Vetešníka?

  • 22.06.2017
SI# Jaká je elektrotechnická historie Petra Vetešníka?
V seriálu o systémových instalacích jste mohli vidět a slyšet názory Petra Vetešníka. Jaká je jeho elektrotechnická historie nám prozradil on sám.

SI# Roman Steiger a to, co o něm ještě nevíte

  • 8.06.2017
SI# Roman Steiger a to, co o něm ještě nevíte
Roman Steiger začínal své technické kroky se stavebnicí Merkur. Jak se historicky vyvíjela jeho technická kariéra až do dnešní doby?

SI# Jaká je elektrotechnická historie Viktora Strouhala?

  • 25.05.2017
SI# Jaká je elektrotechnická historie Viktora Strouhala?
Mnozí znají Viktora Strouhala osobně ze seminářů, jiní po telefonu jako technickou podporu jabloneckého ABB. Co vše v životě profesně prošel, než se stal produktovým specialistou renomovabné značky elektroinstalačních přístrojů? ... "Já si vzpomínám, že první kontakt s elektrikou byl kvůli muzice, protože jsem chtěl, aby mi kytara hrála i z reproduktoru, a tak jsem se o tohle začal zajímat. Postupně jsem prošel spoustou pracovních míst, 20 let jsem podnikal v oboru měření a regulace vysokých teplot, a vlastně krize...".

SI# Richard Müller a to, co o něm ještě nevíte

  • 11.05.2017
SI# Richard Müller a to, co o něm ještě nevíte
Cesta elektrotechnikou byla pro Richarda Müllera relativně dlouhá. Jaké takzvané kameny musel ve svém životě překonat? ... "v současnosti jsem ve společnosti ABB, a je to moje třetí pozice a konečně taková, na kterou jsem se chtěl dostat. Nyní mám systém na starosti jako celek" ...

SI# Jiří Olejníček a to, co o něm ještě nevíte

  • 27.04.2017
SI# Jiří Olejníček a to, co o něm ještě nevíte
Systémový integrátor. Co je to za funkci? Je to víc elektrikář nebo projektant? Jiří Olejníček dnes pracuje hlavně se systémy KNX. Je to práce s mnoha znalostmi a dovednostmi. Být v této oblasti dobrý, znamená neustále poznávat novinky, srovnávat je a vyhodnocovat. Jak se k tomuto oboru dostal si poslechněte právě teď.

SI# Jak se Václav Mimráček dostal k elektrotechnice?

  • 21.04.2017
SI# Jak se Václav Mimráček dostal k elektrotechnice?
Václava Mimráčka vždy bavily technické vědy. Poslechněte si, jak se dostal k automatizaci potažmo k elektrotechnice.

Fenomén Michal Kříž a IN-EL

  • 22.02.2017
Fenomén Michal Kříž a IN-EL
Michala Kříže není třeba elektrotechnikům nijak dlouho představovat. Je neodmyslitelně spjatý s technickou normalizací, ale také s odborným vzděláváním v oboru. Dokáže zodpovědět snad jakýkoliv elektrotechnický dotaz. Původně studoval výrobu a rozvod na FEL ČVUT, poté měl namířeno do výzkumu, ale souběhem okolností skončil na Úřadě pro normalizaci. Co dalšího nám o sobě prozradil?

SI# Jak se dostal Jaromír Pávek k elektrotechnice?

  • 13.01.2017
SI# Jak se dostal Jaromír Pávek k elektrotechnice?
Jak dlouho se Jaromír Pávek pohybuje v systémových instalacích? Co jej dělá odborníkem v pravém slova smyslu? Poslechněte si další díl o autorech seriálu systémových instalací.

SI# Historie Josefa Kunce

  • 16.12.2016
SI# Historie Josefa Kunce
Josef Kunc není v seriálu o systémových instalacích náhodou. Této oblasti se věnuje mnoho let. Jak a kde se k ní dostal? Jakého výrobce zastupuje? Co nám o sobě prozradil dalšího? Sledujte další díl o autorech seriálu SI# systémových instalací.

SI# Kde se vzal Zdeněk Rajmont v elektrotechnice?

  • 2.12.2016
SI# Kde se vzal Zdeněk Rajmont v elektrotechnice?
Ortodoxní názory Zdeňka Rajmonta v diskusích občas zvednou ze židle ne jednoho kolegu odborníka. Jestli je elektrotechnika jeho koníčkem nebo prací se dozvíte v dnešním povídání o autorech seriálu systémových instalací.
FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
Docela často můžeme řešit případ ozvučení škol. To se děje buďto celkově - plošně po celé škole anebo jen v podobě lokálního ozvučovacího systému pro tělocvičny či specializované učebny. Proto se podívejme, jak se dá takové ozvučení v dnešních podmínkách řešit.
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V dalším díle seriálu, který seznamuje čtenáře se současnými moderními možnostmi v oblasti plošného ozvučování, navštívíme exteriér, konkrétně sportovní areál, tedy kombinaci hřiště - tribuna, ale také např. lyžařskou sjezdovku nebo tenisové kurty. V tomto článku se podíváme na to, jak je to s dimenzováním takového systému a jeho komfortem.
Podívejme se nyní na ozvučení prodejen, které můžeme řešit dvojím způsobem, podle toho, zda ozvučení má být hlasité, nebo spíše jen jako zvuková kulisa. Toto má vliv na výběr nejenom buzení, ale i samotných reproduktorů a jejich umístění ...
Rodinný dům patří k velmi nápaditým ozvučovacím záležitostem. My se nyní budeme věnovat ozvučení venkovnímu, pokojovému, koupelnovému a ozvučení technických prostor. Do jisté míry lze tento návod také použít pro ozvučení bytu.
Plošné ozvučování skýtá celou řadu míst, která zvuk potřebují. V tomto díle se podíváme na spíše jednodušší případ, a to na ozvučení přepážek „obsluha - zákazník“. Jde např. o přepážky bank, pošt, čerpacích stanic, rychlých občerstvení a správních úřadů. Ozvučení lze navrhnout dvěma způsoby ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933