Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Ceny energií ...

Jaké se nabízí technické řešení pro dynamické řízení odběrů elektrické ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
-
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 997
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • O novinkách této společnosti se dozvíte také na Elektrice. Tradičně jsme navštívili expozici na brněnském AMPERu i s kamerou. Co vše se se v našich dalších chystaných reportáží dozvíte, stručně shrnuje Vladimír Janypka a o funkčních detailech hovořil ...
  • Potřebujete řídit otáčky motoru ve vaší aplikaci a nemáte dost prostoru? Nová řada frekvenčních měničů PowerXLTM DM1 kombinuje maximální funkcionalitu a malé rozměry. Zařízení lze použít v omezených prostorách, které přesto vyžadují funkcionalitu ...

DEXON: Jak ozvučit přepážky a okénka


Document Actions
DEXON: Jak ozvučit přepážky a okénka
Plošné ozvučování skýtá celou řadu míst, která zvuk potřebují. V tomto díle se podíváme na spíše jednodušší případ, a to na ozvučení přepážek „obsluha - zákazník“. Jde např. o přepážky bank, pošt, čerpacích stanic, rychlých občerstvení a správních úřadů. Ozvučení lze navrhnout dvěma způsoby ...
Kamil Toman, ze dne: 2.03.2010


Tento seriál si klade za cíl seznámit čtenáře (elektroprojektanty, elektromontážní firmy) se současnými možnostmi v oblasti plošného ozvučování. Pojmem „plošné“ nemáme na mysli klasické ozvučování různých koncertů a vystoupení, ale ozvučování budov, místností a exteriérů, tudíž se jedná především o instalační systémové ozvučení. V tomto díle se podíváme na jednodušší případ, a to na ozvučení přepážek „obsluha - zákazník“.

Koho se to týká a jak se to provádí?
Mezi ozvučované přepážky v praxi řadíme přepážky bank, pošt, čerpacích stanic, rychlých občerstvení, správních úřadů atd. Jde o to, aby se obsluha se zákazníkem vzájemně dobře slyšela a zároveň aby hovor byl dostatečně soukromý. Jde tedy o kompromis, kdy musíme zvolit dostatečnou hlasitost, čímž si ale na sebe šijeme bič v podobě zpětné vazby, která je největším oříškem tohoto ozvučení. Samotný systém ozvučení přepážek koncipujeme jako simplexní (pouze jeden směr hovoru, obvykle od prodávajícího k zákazníkovi) nebo duplexní (oba směry hovoru nezávisle na sobě).

Jak se přepážka ozvučuje simplexně?
Simplexní režim provádíme jednoduchou a odzkoušenou kombinací přepážkového mikrofonu DEXON PA 550 (obsahuje vypínač a mikrofon na variabilním stojánku), mini zesilovače DEXON SA 25 a malé reprosoustavy umístěné na přepážce (obvykle DEXON SP 412 s instalační konzolou, anebo DEXON ARS 190, která je miniaturní, anebo DEXON ARS 290).

Tento systém, jak naznačuje následující obrázek, je proveden v tzv. nízkoimpedančním režimu, tedy ne v režimu 100 V rozvodu, a proto použitá reprosoustava nesmí mít instalován převodní 100V transformátor. Elektrické zapojení (na zesilovači) nastavíme dostatečně srozumitelně a hlasitě, samotná přepážka (oddělení prostor) nám napomáhá potlačovat vznik zpětné vazby. S tou budeme, v závislosti na kvalitě samotné přepážky (sklo, dřevo, kov, zeď), chvíli bojovat, a to nejlépe vhodným nastavením hlasitosti a umístěním mikrofonu a reprosoustavy.


Pro větší náhled kliknout!

Jak se přepážka ozvučuje duplexně?
Duplexní režim bychom mohli vyřešit dvojicí výše uvedeného simplexního, ale v praxi takovýto postup není vhodný, problémy se zpětnou vazbou by byly obrovské. Elegantněji použijeme interkom DEXON WA 200RC.

Zvládá oba dva směry komunikace, má v sobě zabudovanou dvojici zesilovačů a na každé straně přepážky kombinaci mikrofon - reproduktor, to vše mimo jeho komfortní obsluhy. Navíc jeho elektronika zahrnuje tzv. vidlici, jež minimalizuje zpětnou vazbu. Samotná instalace je velice jednoduchá, rozhodneme o umístění jednotlivých prvků, provedeme kabeláž (je součástí) a i zprovoznění znamená pouze nastavení vhodné srozumitelné hlasitosti. Duplexní systém s interkomem DEXON WA 200RC je znázorněn na následujícím obrázku.


Pro větší náhled kliknout!

Kdo vám s návrhem ozvučení pomůže?
Pro zpracování návrhu ozvučení můžete kontaktovat firmu Dexon Czech na našich stránkách www.dexon.cz. Tento český výrobce posoudí ozvučovaný prostor a kompletně navrhne dané ozvučení.

Článek je součástí seriálu, který bude na portále Elektrika.cz vycházet v následujících měsících.

Více informací a návrh ozvučení zdarma lze expresně objednat níže uvedeným formulářem!

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

DEXON CZECH s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Ozvučování není typickou prací elektrikářů, ale svou blízkostí s rozvody nízkého napětí v budovách tuto činnost chápeme již jako přirozený odborný přesah. Podobně jako pravidla domovní elektroinstalace i rozvody zvuku mají svá pravidla a normativní doporučení. I v této oblasti se můžeme setkat s různými nečekanými situacemi. Kamil Toman na vypsaných termínech bude opět objasňovat problematiku ozvučování od malých, jednoduchých aplikací až po složité alternativy.
Značka DEXON tradičně přichází s edukačními a motivačními sériemi krátkých pořadů na téma ozvučení. Správně rozvést zvuk po budově nemusí být nutně složité, na druhou stranu se v mnoha případech v realizovaných koncepcích objevují fatální chyby. Buď z neznalosti pravidel a souvislostí nebo z pouhého opakování chyb druhých. Když už nemáte v plánu ozvučit budovu, pak může být pro mnohé poučná část, jak správně mluvit do mikrofonu. V době elektronických konferencí a podcastů je to více než praktické vědět!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933