Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Ceny energií ...

Jaké se nabízí technické řešení pro dynamické řízení odběrů elektrické ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
-
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin
Výsledky budou zveřejněny později

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 991
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • V posledních desetiletích se veřejnost s normalizací tak nějak "nemusí". Příčinou je absolutní nepochopení principu normalizace. Nejčastější, slušně řečeno, hoax, je tvrzení, že si to "upekli ti nahoře". Číst můžeme všichni. Stejně tak i navštěvovat ...

DEXON: Jak ozvučit menší prodejny


Document Actions
DEXON: Jak ozvučit menší prodejny
Podívejme se nyní na ozvučení prodejen, které můžeme řešit dvojím způsobem, podle toho, zda ozvučení má být hlasité, nebo spíše jen jako zvuková kulisa. Toto má vliv na výběr nejenom buzení, ale i samotných reproduktorů a jejich umístění ...
Kamil Toman, ze dne: 6.10.2010


O čem je vlastně "plošné" ozvučování?
Tento seriál si klade za cíl seznámit čtenáře (elektroprojektanty, elektromontážní firmy) se současnými možnostmi v oblasti plošného ozvučování. Pojmem „plošné“ nemáme na mysli klasické ozvučování různých koncertů a vystoupení, ale ozvučování budov, místností a exteriérů, tudíž se jedná především o instalační systémové ozvučení.

Jak provést líbivé a výrazné ozvučení?
V případě hlasitého ozvučení, které se aplikuje např. do butiků a obchůdku v obchodních centrech (např. oděvy pro mladé) musíme dbát na to, aby zvuk byl líbivý a výrazný. Navíc, efektní je, když toto ozvučení je nenápadné, ale dostatečně výkonné. Za tímto účelem volíme jako reprosoustavy obvykle SP 302, SP 502, SP 412 nebo SP 512 s konzolou. Jsou-li požadavky na úplné skrytí ozvučení, pak volíme mini satelitní reprosoustavy SP 212, které natočíme patřičným směrem, nebo výkonný podhledový reproduktor RPT 122 bez transformátoru. Tyto satelitní reprosoustavy či podhledové reproduktory budíme buď přímo ze zdroje signálu (receiver, hifi věž), nebo z doplňujícího koncového zesilovače DAP 500. Jako prostředek k doplnění basů je aktivní (s vestavěným zesilovačem) subwoofer SUB 300A (domácí vzhled) nebo aktivní subwoofer BCW 1200A (robustní, větší).

Jak provést tiché ozvučení typu zvuková kulisa?
V případě ozvučení typu zvuková kulisa nejsou kladeny takové nároky na výkon, ale i tak musí být reprodukce vyvážená a příjemná. To znamená použití podhledových reproduktorů bez transformátoru RPT xx2 nebo v sociálních zařízeních a na chodbách RP xx, což je sice varianta "skrytého" ozvučení, ale zvukově lepší je použití reproduktorů řady SP 302, SP 502, SP 402, SP 412, SP 512 s konzolou. Příjemně také dopadne ozvučení prostřednictvím hranatých, do sádrokartonů určených, reproduktorů RPT 81x111 nebo RP 81x81, jejichž zvuková kvalita, stejně jako u reprosoustav SP 302 až SP 512, je ve třídě HiFi. V případě obchůdků s hodně vysokým stropem můžeme volit také závěsné typy RPT xxxZ.

V tomto díle nebylo cílem řešit ozvučení velkých supermarketů. Pro úplnost ale dodejme, že se neobejde bez závěsných kulových reprosoustav a obvykle i složitějšího ozvučovacího systému - evakuačního rozhlasu, který plní nejenom bezpečnostní funkci.

Kdo vám s návrhem ozvučení pomůže?
Pro zpracování návrhu ozvučení doporučujeme kontaktovat firmu Dexon Czech na našich stránkách www.dexon.cz. Tento český výrobce posoudí ozvučovaný prostor a kompletně navrhne dané ozvučení.

Článek je součástí seriálu, který vychází na portále Elektrika.cz.

Více informací a návrh ozvučení zdarma lze expresně objednat níže uvedeným formulářem!

 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

DEXON CZECH s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Ozvučování není typickou prací elektrikářů, ale svou blízkostí s rozvody nízkého napětí v budovách tuto činnost chápeme již jako přirozený odborný přesah. Podobně jako pravidla domovní elektroinstalace i rozvody zvuku mají svá pravidla a normativní doporučení. I v této oblasti se můžeme setkat s různými nečekanými situacemi. Kamil Toman na vypsaných termínech bude opět objasňovat problematiku ozvučování od malých, jednoduchých aplikací až po složité alternativy.
Značka DEXON tradičně přichází s edukačními a motivačními sériemi krátkých pořadů na téma ozvučení. Správně rozvést zvuk po budově nemusí být nutně složité, na druhou stranu se v mnoha případech v realizovaných koncepcích objevují fatální chyby. Buď z neznalosti pravidel a souvislostí nebo z pouhého opakování chyb druhých. Když už nemáte v plánu ozvučit budovu, pak může být pro mnohé poučná část, jak správně mluvit do mikrofonu. V době elektronických konferencí a podcastů je to více než praktické vědět!
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933