Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Jak rekonstruovat ...

Rekonstrukce v různých historických objektech není vůbec ojedinělá situace, ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Veletrh 2022
Na které 2 veletržní události bych se rád osobně dostavil
Regionální výstava PLZEŇ
Veletrh FOR ARCH PRAHA
Regionální výstava LIBEREC
Veletrh AMPER BRNO
Regionální výstava OLOMOUC
Strojírenský veletrh BRNO
Regionální výstava OSTRAVA
Veletrh AQUAtherm PRAHA

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 159
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Myslíte, že někdy v minulosti byla tvorba norem bezhlavá a nerozmyšlená? Nalistujme dobovou literaturu a zjistíme, že již na startu této disciplíny byly připraveny smysluplné postupy. Na jaké zahraniční způsoby normalizace bylo tehdy pro inspiraci ...

KNIHA: Reproduktory a reprosoustavy III


Document Actions
KNIHA: Reproduktory a reprosoustavy III
Je tu léto a my můžeme konečně kouknout o několik odborných stupňů mimo naše primární zaměření. Ozvučovací technika je v instalační elektrotechnice podobně příbuzná jako například domovní komunikace. A tak dnešní progresivní elektrotechnik má i přes své odborné zaměření povědomost o všem, co se jeho "odborné stezky" týká. A vyluzování různých zvuků z dnes aplikovaných elektroinstalací se stávají stále běžnějším. Nejde pouze o tradiční plošné ozvučování akcí nebo administrativních či nákupních prostor. Původní hranice mezi silno a slaboproudem stále existují, ale v praxi novodobého technika se dokonale navíc mísí ještě s MaR, IT a třeba i se zmiňovaným ozvučováním ...
Miroslav Minařík, ze dne: 1.07.2019


I přes to, že Elektrika.cz není o bastlení a muzice, přece jen něco málo s reproduktory má. Ostatně mnozí z nás v dobách minulých jsme si stavěli "zesíky a repráky". Dnes na tehdejší počínání rádi vzpomínáme. Trh nabízí dostatek hudebních zařízení, které naše dávné snahy v mnohých případech předčí vyšší kvalitou a nižší cenou.


Pro větší náhled kliknout!


Přede mnou leží kniha Kamila Tomana o problematice reproduktorů. Jsem celá léta obklopen odborníky. Samozřejmě odborníky především v oblasti instalační elektrotechniky a automatizace, ale také zvukaři, fotografy a kameramany. Pokud ovšem ze svého pohledu označit někoho, kdo je i o půlnoci probuzen a schopen vysypat definici bassreflexu reproduktorové soustavy, pak je to právě Kamil Toman. Jeho nesčetný počet článků v médiích a odborné přednášky pak asi zcela logicky vyúsťují v knihu.Pro větší náhled kliknout!


Co se v knize dozvíme?
Stručně jednou větou o stavbě a technologii reproduktorů, jejich parametrech, měření a jejich užití v praxi. Jsou posány jednotlivé pojmy a principy, které v celém nahledu tvoří pojem ozvučování. Autor si dal práci i s tím nejmenším detailem. Popsal technické konstrukce, uvedl schémata, fotografie, grafy, návody a výkresy. Za značkou DEXON je známý výrobce a distributor ozvučovacích systémů, proto jsou kompetence autora snadno ověřitelné. Původně jsem chtěl uvést i seznam kapitol, ale ty by asi přesahovaly můj komentář.


Pro větší náhled kliknout!


Pro každého bude jiná část knihy
Každý z nás má jiné znalosti a zkušenosti. Titul je obsáhlý, tedy podrobnosti na 400. stranách. Než knihou, možná bych to nazval příručkou. Nejde o beletrii, kterou přečtete od první po poslední stránku na jedno posezení. Vidím to tak, že v případě zájmu o určitou oblast nalistuji konkrétní části. 

Například otázka:
"Je stejná polarita připojených reproduktorů u všech použitých správná?" Jejíž odpověď mne osobně překvapila. "Ne, není, alespoň někdy." Více zde!


Pro větší náhled kliknout!


Pro koho je kniha určena
je možná jednoduché vyjmenovat, ale hůř definovat. Obsah skrývá mnoho informací, navíc platných k dnešnímu vývoji, že oslovuje poměrně široké spektrum techniků. Jak jsem uvedl, jde spíše o praktickou knihu, kterou použiji s odstupem času vícekrát. O to dřív bych ji chtěl spíše elektronickou. Protože alespoň má knihovna (ať již osobními, či firemními titly) se nedá již rozšiřovat. 

Podobnosti o obsahu a objednávku naleznete zde v e-shopu DEXON.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

DEXON CZECH s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933