Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

PS250# Kam se ...

Pokud si pokládáte otázku: "Kam jsem se se svým paragrafem přesunul v novém ...

Ochrana potrubních ...

Potrubí jsou „žílami“ dnešních průmyslových společností. Na ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Bazar
Poptávka, koupím ...
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Letos grilované Mikroexpo 2022 opět přivábilo mnoho příznivců slaboproudých systémů. Především ty, kterým nestačí sdělení na internetu a chtějí slyšet osobně teplého slova. Až na malo část se vše točilo kolem datových linek. My a naši přátelé z ...

K čemu použít spínané zásuvky NETIO PowerBOX 3PE


Document Actions
K čemu použít spínané zásuvky NETIO PowerBOX 3PE
Čím po TCP/IP spínat obvod nízkého napětí? Nejlépe kliknutím myší. Existují mnohé potřeby a situace. Některá zařízení je vhodné spínat ručně, jiná bez ohledu na důvod spínáme vzdáleně. V případě ovládání spotřebičů budovy máme dostatečnou nabídku systémových instalací (KNX, Foxtrot, xComfort ...), ale pokud nechceme ovládané zařízení začlenit mezi světelné scény, bojler nebo žaluzie? NETIO PowerBOX 3PE lze konfigurovat pomocí webového prohlížeče (ovládání výstupů, nastavení Open API komunikace,...). PowerBOX 3PE je IoT zásuvka v provedení elektrického prodlužovacího kabelu ovládaného po LAN. Do LAN sítě se připojuje pomocí RJ45 Ethernet kabelu. A co dál?
Miroslav Minařík, ze dne: 23.07.2021
reklama


Možná se zasvěcený ptá, zdá mám nouzi "čím" spínat nějaký obvod. Příčina mého testu byla jednak zvědavost funkce PowerBoxu a také skutečná potřeba spínat část studia mimo systémovou instalaci. Za vše může více jako rok "homeoffice". Možná nebudu sám, kdo si doma trošku vylepšil pracoviště. Asi každý začíná s tím, že si svůj stávající pracovní stůl (kuchyňský neuvažuji) obloží potřebnými technologiemi. Po pár měsících elektroměr již eviduje dvakrát vyšší spotřebu než obvykle. Samotná spotřeba však není předmětem tohoto sdělení.


Pro větší náhled kliknout!


Co považuji/nepovažuji za komfort?
Často slýchám u zařízení, které nejsou zrovna levné, že jde o zbytečný komfort. Pokud technologie umožní se nezvedat proto, abych nemusel rozsvěcet světlo, tomu říkám komfort. Skutečnost, že si zařídíte "homeoffice", už za komfort nepovažuji, spíše za úsporu času cestováním do práce. Konec konců loňský "covidový" rok mnohé již naučil, kdy z domu pracovat a kdy ne.

Proč ovládat vzdáleně, když to jde i místně?
Pokud pro někoho "homeoffice" znamená pouze přesunutí "tužky a bloku", pak nemá cenu číst dál. V případě, že práce doma znamená pět monitorů, tři pc, 2x NASa plus dalších deset zařízení, pak takovou situaci vidíte jinak. Pak se hledá řešení chybějícího místa, spleť vedení a nemožnost utírání prachu. Nakonec nezbývá, než některé prvky přesunout jinam. A tím se již blížíme potřebě ovládat některá zařízení vzdáleně. Kdo nevěří, že bezdrátově ovládané zásuvky IKEA nebo obdobné ze stavebního supermarketu, nejsou zrovna vhodné, doporučuji koupit, vyzkoušet a prožít vlastní zklamání sám.

Proč už koresponďáky ne?
Jako elektrikář "celou svou duší" bych měl inklinovat k natažení příslušného obvodu, ale to už odmítám. Snad pro vlastní praktické zkušenosti s dvěma systémovými elektroinstalacemi (třetí typ na cestě), kdy veškeré ovládání běhá po sběrnici. Ovšem začlenit do systémovky budovy také prvky pracoviště z několika důvodů nemusí být zrovna vhodné (snadno řešitelné to ano). Moje představa byla zcela autonomní alternativa. Proto jsem vsadil na NETIO, jehož tým autorů znám už více než dvacet let.


Pro větší náhled kliknout!


Jak jsem se s tím popral?
Power Box jsem si nechal zaslat a ten čekal skoro půl roku na zásadní údržbu pracoviště. A protože technologie, které u nás používáme, jsou určeny ke zlepšení reportážního výkonu, emoční složku vynecháváme. Unboxing nechám na jiné. Nasazení bylo opravdu rychlé.
 • Připojil konektor RJ45 s DHCP adresou v LAN síti
 • Připojil jsem vidlici PowerBoxu do zásuvky nízkého napětí
 • Stáhl jsem aplikaci NETIO Discover pro vyhledání PowerBoxu na síti
 • Zásuvky se nastavují a ovládají pomocí webového rozhraní
 • A pak je jen důležité a strašně těžké přijít na defaultní heslo (admin/admin) a začít spínat

Ovšem než se člověk pustí do bádání, co vše je s PowerBoxem možné, je důležité aktualizovat firmware. A doporučuji si přečíst poznámky uvedené u každé aktualizace.Uvedl jsem ten nejrychlejší postup jak vzdálené tři zásuvky jednotlivě zapínat a vypínat. Vzhledem k tomu, že je k dispozici otevřené API, šikovný systémový technik PowerBox spáruje s čímkoliv co pracuje s protokoly Modbus/TCP, SNMP, MQTT-flex, Telnet nebo třeba JSON.

Kde taková zásuvka najde využití? To si zřejmě musí odpovědět každý sám. Uvedu některá fakta, která moje rozhodnotí ovlivnila.
 • PowerBox se dá ovládat pomocí webového prohlížeče nejen ve vlastní síti, pokud někdo nedisponuje VPN, pak lze využít NETIO cloud. Ten je placený.
 • Spínání zátěže v nule lze v dnešní době u obdobných zařízení této třídy považovat za standard. Spínat s tím lze tedy vše, co v našem velkém studiu, či malém v homeoffice lze nalézt.
 • Vnitřní spotřeba 1-2W je důležitá především pro privátní spotřebu. Už jen proto, že spotřeba elektrické energie na homeoffice se velice špatně dává do nákladů.
 • Při přerušení vstupního napájení (nebo při obnovení napětí po výpadku) se stav zásuvek vrací do přednastaveného stavu (ON, OFF, Last State). Tato funkce je vítaná především v objektech s častějšími výpadky síťového napětí. Málo co je tak uklidňující, než po obdovení napájení stav před přerušením.
 • Kalendář spínání a vypínání využije ten, kdo nemá jiný systém časového spínání, ale i pro mne praktická funkce.
 • Pro možný reset připojených zařízení jsem využil pět zásuvek. A jde o zařízení od mé pracovny vzdálená přes dvě patra.
 • Možnou kaskádu zásuvek také využije mnoho uživatelů. Tedy po té, když si nakreslíte logické schéma, resp. možné kombinace spínaných zařízení. 
 • A s tím souvisí nastavitelný timeout, tedy časová prodleva při spuštění celého "pekelného stroje" najednou. Světe, div se, předřazený jistič pak nevybavuje, když tam toho máme mnoho.


Pro větší náhled kliknout!

Technické parametry:
    3x výstup 230V (typ E - FR zásuvka)
    Napětí: 230V/ 50Hz
    Maximální proud: 230V/ 16A
    Vlastní spotřeba zařízení: 1-2W
    Přepěťová ochrana: typ 3
    1x LAN 10/100 Mbps (RJ45)
    Stupeň krytí: IP30
    Teplotní rozsah: -20°C až +75°C
    Rozměry: 320x62x62mm + 1x kabel 1,6m
    Upevnění na DIN lištu
    (záhada opačně umístěného ochranného kolíku vzhledem k potisku)
    Hmotnost 0,9kgKaždá praktická služba něco stojí. Uvažováním, že bereme jen to zdarma, se můžeme rozloučit. Už proto, že ono to "zdarma" může být dražší než plná cena v maloobchodě.

Více technických podrobností na stránkách výrobce zde.
Stručný průvodce instalací zde nebo pdf manuál s detaily zde!

Zásuvky pracují jak potřebuji.
Příště prozkoumám, jak je ovládat
pomocí ikony na ploše (soubor .bat). 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

HW server s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Izolovaný svod hromosvodu zcela zásadně změnil, usnadnil ochranu před bleskem. Zejména u modernizovaných budov často nelze z architektonických důvodů dosáhnout potřebné oddělovací vzdálenosti svodů. Velké uplatnění nachází také v průmyslových objektech, kde je situace stížená velkým množstvím sousedících technologií. IsCon nabízí ekvivalentní oddělovací vzdálenost 0,75m na vzduchu a 1,5m v pevných materiálech. Co myslíte, je vodič isCon od OBO ekvivalentem izolovaného hromosvodu?
O vedení v podlahách se psalo na portále Elektrika mnohokrát. Tento způsob ukládání vedení se sice užívá především v administrativních budovách, kde se často rozvody doplňují nebo mění. Díky dostupným trasám v podlaze není potřeba pro změnu pracovišť provádět stavební úpravy. Představa investorů, provozovatelů je taková, aby se systém rozvodů dal dle aktuální potřeby měnit a přitom aby vypadal elegantně. Nejlépe pokud by nebyl vidět vůbec. Takovým požadavkům se velice blíží následující systém podlažních rozvodů OBO BETTERMANN ...
Rychlý pohled na technický sešit s pohledem na zásadní sortiment OBO. Mnozí již víme, že OBO BETTERMANN nabízí obrovské množství položek elektroinstalačních prvků. Některé nacházíme v regálech velkoobchodů, mnohé jsou na objednávku a o dalších specialitkách v Česku možná nemáme ani ponětí. Katalog KOMPAKT je jadrný základ, který nachází uplatnění napříč elektroinstalačním spektrem. Co vše tento informační materiál přináší? Jaké podrobnosti objevíme?
Po dvou letech jsme s kamerou zavítali na brněnský Stavební veletrh. Zajímalo nás, jaký bude zájem veřejnosti po tolika měsících izolace a také v době, kdy vzrůstá inflace. Pohledem na vystavovatele byl z oboru instalační elektrotechniky přítomen pouze EATON se svou systémovou instalací xComfort. Na veletržním stánku brněnského systémového integrátora ARI nás s tradičním nadšením přivítal Jaromír Pávek, produktový specialista této značky. Jaká byla poptávka po bezdrátové systémové elektroinstalaci xComfort?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
Hledáte odolná svítidla pro žárovky nebo úsporné zdroje? Používáte na stavbách často pohyblivé prodlužovací přívody? Pak by vás mohla zajímat PUR, prakticky nezničitelná trojzásuvka!
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933