Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Efektivní ...

Jste projektant silnoproudu/slaboproudu a dokumentaci zpracováváte pouze pomocí ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 990
Bazar
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Nabídka, prodám ....
Osobní nástroje

Tiché spínání tří fází v nízké sazbě


Document Actions
Tiché spínání tří fází v nízké sazbě
Zásadní otázka: Jak doma spínat velký výkon potichu? Málokdo chce ve svém obydlí poslouchat cvakání relé nebo stykačů. Je pravda, že někomu nevadí ani projíždějící vlaková souprava v blízkosti oken své ložnice. Na druhou stranu těch, kterým vadí siločáry Wi-Fi také není málo. Proto údery vzduchového jističe do plechové základny rozvaděče nejsou až tak nepochopitelným posteskem. Tato stížnost se pojí se změnou z jednotarifního na dvoutarifní elektroměr a požadavku blokování spotřebičů.
ze dne: 29.07.2021
reklama


Nikdy bych nevěřil, že budu řešit "cvakání jističe" při změně sazby. Bohužel můj bratr, s kterým v domě bydlím, nemá uši, ale radary. V podstatě slyší především to, co by slyšet neměl. A vzhledem k tomu, že mé horní patro nemá přívod plynu, jsem ohříváním TUV odkázaný na elektřinu. Topení elektřinou nepovažuji za nic nešťastného. Zbylé dva domy v rodině nemají plynovou přípojku vůbec, ale také nemají obyvatele slyšícího trávu růst.Proč hovořím o třífázovém tichém spínání?
Všude máme třífázové bojlery s různým objemem a více než patnáct let vše funguje dle očekávání. Tři fáze znamenají rychlý dohřev, což znamená kratší blokování v naplánované soudobosti. Zmiňuji se o tom pouze proto, že pokud by pro někoho bylo limitní se vejít do svého příkonu, třemi fázemi v bojleru to jde lépe řídit.

V čem je problém?
Bojler, spínaný stykačem v rozvaděči. Nechci tvrdit, že v mém nervním bratrovi, ale technicky chybějícím řešení tichého spínání tří fází. Jednu fázi lze řešit polovodičovým prvkem, ale pro tři fáze jsem nic podobného za normálních finančních podmínek nenašel.

Proč se jednoduše neprovede rekonstrukce elektroinstalace?
Za prvé, rekonstrukce není jednoduchou věcí. Snad jen bláhový laik se domnívá, že nakoupí pár položek v supermarketu a spíchne to sám. V domě bydlí dvě rodiny a na počet osob je málo místností, krom toho by se mělo vyměnit topení a voda.Pokud tedy stykač, pak kde ho instalovat?
Kde? V rozvaděči! To napadne každého. Ovšem ta naše oceloplechová skříň, někdy z roku 1970 je velice dobrou domovní ozvučnicí. Všechny děje jistících přístrojů jsou zvukově spolehlivě signalizovány obyvatelům, o stykači nemluvě. Možná by bylo částečným řešením jiné zavěšení, upevnění. Místo umístění na standardní DIN lištu společně vedle ostatních jistících přístrojů, umístit stykač samostatně na "silentblok". Nebo stykač umístit v blízkosti bojleru v samostatné skříňce, v takovém případě je potřeba přivést ovládací vedení HDO.Možná řešení:
  • konstrukčně tichý stykač (narážíme na cenu pořízení)
  • SSR spínací prvek (narážíme na cenu pořízení)
  • silentblok (záleží na provedení), variantu visícího stykače na drátech zamítám vzhledem k pravidlu upevnění přístrojů v rozvaděči.
  • spínací aktor systémové instalace spíná v nule bistabilní relé, malé tiché, ovšem ekonomické v systémové instalaci


Nepředpokládám, že toto má být návod pro kutily, problematice souvislostí neznalé, proto zde neuvádím všechny okolnosti aplikace. Zaměřuji se pouze na vyřešení hlučného sepnutí. Nutno podotknout, že nejsme na Bastlírně a řešení by mělo být na dodavatelské úrovni. To znamená, že když takovou službu někdo poskytuje, fakturuje, očekává se nejen záruka, ale také provedení dle předpisů a norem.

Cílem není objevit to jediné správné řešení. Spíš ukázat problematiku z více úhlů a zvážit pro a proti různých alternativ.

- Adam Novotný

Na téma tichého spínání diskutujeme v níže otevřeném tématu!
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 13)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Další detailní rozbor katalogu, který nabízí mnoho různých uložení vedení. V článku se dozvíte nejen podrobný komentář dlouholetého specialisty k vyráběnému portfóliu, ale také odkaz na příslušný katalog. Ten prozrazuje kromě technických podrobností také praktické zkušenosti. Například jak zvolit správný rozměr ukládacího kanálu vzhledem k plánovanému počtu kabelů, tedy velice praktická pomůcka projektanta. Celou problematikou provází Jiří Mráz slovem, písmem i obrazem ...
Rittal se svými produkty vyjel blíže svým odběratelům. Poslední rok osobnímu setkávání a veletržním událostem sféře B2B skutečně nepřál. Elektronická komunikace, prezentace a vzdělávání byla sice alternativou, která se nabízela, ovšem skutečný osobní kontakt, potřebný pro obchodní vztah zcela nenahradí. Rittal po loňských a letošních sériích specializovaných webcastů se v září vydal na tradiční autobusové TOUR po vybraných českých městech. Co bylo k vidění, komentuje Hana Reviĺáková a Milan Vild v mini reportáži ...
Katalog, ve kterém se poprvé objevuje více produktů než by byl český trh schopen nakupovat! Je zaměřen na rozvaděče a rozvaděčové přístroje. Objevíme přes dva tisíce nových prvků na více než tisíci stránkách vážící přes dva kilogramy. Z produktů nové kompaktní jističe, obloukové ochrany AFDD, spínací hodiny s možností nastavování pomocí smartphone a software v češtině, bezšroubové přístroje a patřičné příslušenství. Na krátký pohled se podívejte v recenzi ...
Co vše se u trvale připojených elektrických zařízení a přístrojů ověřuje prohlídkou? Které technické normy potřebujeme znát v souvislosti s prohlídkami a kontrolami? Kdy se mají prohlídky a zkoušky provádět? A čemu musí prohlídka předcházet? Jak se postupuje při prohlídce, namátkou, pouze něco, nebo existuje jiný postup? Nadrilujme si také body: bezpečnostní požadavky, správná volba a instalace, viditelné poškození, způsob ochrany, požární přepážky, zvolené vodiče, jistící prvky, přepěťové ochrany, vnější vlivy a mechanické namáhání, označení vodičů ... a co ještě?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Pokud dnes uslyším Dubaj, představím si horko, písek a arabský svět. Jak může vypadat taková elektroinstalace v islámském podání? Chodí se někdo přezkušovat z vyhlášky 50? Co bezpečnost, hygiena a výdělky? A mnoho dalších otázek jsme měli před cestou do Arabských emirátů. Náš cíl byl staveniště mrakodrapu! Kdo staví šejkům mrakodrapy v Dubaji?
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Mnozí prožijí celý život v mylných domněnkách a skutečná pravda je zcela minula. V archívech se dá nalézt mnohé, třeba i jiní vynálezci. Žijeme ve století trumfů, kdy pro nás pracují nejrozmanitější elektrické stroje. Ale kde je počátek elektrické energie a kdo je strůjcem prvních elektrických zařízení? Historie je možná jiná než ji známe. Více zde ...
Spojovací prvky elektroinstalací jsou nedílnou částí každého projektu. OBO Bettermann má ve své nabídce položky, které jsou velmi oblíbené pro svou snadnou použitelnost, dostupnost v lokálních velkoobchodech a také díky dobré propagaci ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933