Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Když si starší pár pořídil fotovoltaickou elektrárnu na základě slibů obchodníka, netušil, jaké problémy je čekají. Po výpadku elektřiny v obci zjistili, že jejich investice nefunguje tak, jak očekávali. Co způsobilo, že jejich FVE nebyla schopna ...

SOUE: Co je to stroj a jaké známe typy? (1973)


Document Actions
Článek
Z mého sešitu ... Elektrické stroje jsou základními prvky moderní elektrické techniky, které umožňují přeměnu elektrické energie na pohybovou energii a naopak. Ve světě elektrických strojů se setkáváme s různými druhy a typy, které slouží ke generování, přenosu nebo pohonu elektrické energie. V tomto článku se zaměříme na jejich rozdělení a význam v elektrotechnickém světě. Co dál vyčteme z mých poznámek ...?
Věčný student, ze dne: 19.08.2023
reklama


Elektrické stroje jsou zařízení, která přeměňují elektrickou energii na pohybovou energii nebo naopak a umožňují změnu elektrické energie z jedné soustavy na jinou. Rozdělují se do různých kategorií podle druhu proměny, druhu proudu, působení a dalších faktorů.

Rozdělení elektrických strojů

 • Generátory: mění mechanickou energii na elektrickou energii
 • Motory: mění elektrickou energii na mechanickou energii
 • Měniče: přeměňují druh elektrické energie

Rozdělení elektrických strojů podle druhu proudu
 • Stejnosměrný proud
 • Střídavý proud: jednofázový a třífázový

Rozdělení elektrických strojů podle působení
 • Transformátory
 • Synchronní stroje
 • Indukční (asynchronní) stroje
 • Jednosměrné stroje
 • Střídavé stroje s komutátorem
 • Usměrňovače a střídače

Rozdělení otáčivých elektrických strojů
 • Otáčivé stroje zahrnují generátory, motory a měniče
 • Mohou pracovat se střídavým i stejnosměrným proudem

Schéma rozdělení otáčivých strojů na střídavý proud
 • Indukční motory
  - s kotvou nakrátko
  - s kroužkovou kotvou
 • Synchronní
  - motory
  - alternátory
  - kompenzátory
 • Komutátorové motory
  - jednofázové sériové
  - jednofázové repulzní
  - třífázové sériové
  - třífázové derivační

Schéma rozdělení otáčivých strojů na jednosměrný proud
 • Dynama s cizím buzením
 • Dynama a motory s vlastním buzením
  - derivační
  - sériové
  - kompaudní
Tímto jsme si stručně představili rozdělení elektrických strojů a jejich význam v elektrotechnice. Elektrické stroje hrají klíčovou roli v našem moderním světě a jejich studium je důležité pro každého, kdo se zajímá o elektrotechniku a energetiku.
Zápis dobové výuky, kdy jsme si probíranou látku museli všichni opisovat buď z tabule nebo jediné cyklostylované kopie! (Cyklostyl byl ruční tiskový stroj používaný k množení dokumentů pomocí průchozího inkoustu a matrice). Co na to říkáte?
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Co je transformátor a jaký je jeho princip fungování? Jaké jsou hlavní části transformátoru a jakou mají funkci? Jak funguje transformace střídavého proudu v transformátoru? Proč jsou transformátory důležité pro přenos a distribuci elektrické energie? Jaký je rozdíl mezi primárním a sekundárním vinutím v transformátoru?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Potřebujete transformátor, ale máte napjatý rozpočet? Co tedy ušetřit a raději se poohlédnout po kvalitně repasovaném kusu? Zajímá-li vás, jak v dnešní nesnadné ekonomické situaci snížit náklady při pořizování těchto druhů zařízení, tak bychom měli jeden tip ...
Jak výhodné je bydlet pod vedením vvn. A jak jsou nebezpeční sousedi když nesmyslně kopete na zahradě jámu. Vedení velmi vysokého napětí nad pozemkem, obzvlášť, když fázová lana mají průvěs nad vaším nejoblíbenějším místem, je doposud předmět diskuzí mnoha občanů a odborníků.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933