Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
 • Poškozený pracoval na stavbě, když ztratil rovnováhu a spadl do nechráněné šachty, což mu způsobilo vážné zranění. Všichni si uvědomili, že i pád z menší výšky může mít katastrofální následky, a začali dávat větší pozor. Určitě by díky lepšímu ...
 • Co je transformátor a jaký je jeho princip fungování? Jaké jsou hlavní části transformátoru a jakou mají funkci? Jak funguje transformace střídavého proudu v transformátoru? Proč jsou transformátory důležité pro přenos a distribuci elektrické energie ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Materiály nn

CD Luma plus, přepěťové elementy

 • 27.03.2002
CD Luma plus, přepěťové elementy
Popis CD firmy zabývající se aplikací ochran proti pulznímu a atmosférickému přepětí.

Typy domovních zásuvek ve světě.

 • 22.03.2002
Typy domovních zásuvek ve světě.
Víte jak ošklivě vypadají domovní zásuvky některých zemí? Naše zásuvka s ochranným kolíkem je polarizovaný a konstrukčně dobře řešený systém. Proč se vracet ke staršímu a méně dokonalému systému Schuko systému?

Víte o inovaci stožárových svorkovnic?

 • 15.03.2002
Víte o inovaci stožárových svorkovnic?
ELEKTRO, výrobní družstvo v Bečově nad Teplou ukončuje výrobu nejstaršího provedení stožárové výzbroje v typech SV 6B, SV 9, SV 10B a SVA 9-16, které zároveň nahrazuje novou řadou SS.

Rychlá instalace WINSTA? Proč rychlá?

 • 8.03.2002
Rychlá instalace WINSTA? Proč rychlá?
Jak známe ve výpočetní technice systém Plug and Play, tak v podobném duchu nazývá Wago svůj nový systém konektorů pro el. obvody.

Sluneční energie

 • 7.02.2002
Sluneční energie
Slunce jako přirozený zdroj energie, využívaný od starověku, přitahuje i dnes pozornost při úvahách a jeho uplatnění vedle průmyslových energetických zdrojů.

Adaptor Schuko-kolík na světě! (upřesnění 1.)

 • 25.01.2002
Adaptor Schuko-kolík na světě! (upřesnění 1.)
Redukce mezi zásuvkou Schuko a zásuvkou v provedení s kolíkem jsme objevili zcela náhodou na jednom měřícím přístroji přenosných elektrických spotřebičů.

MOSER, výsuvné energetické sloupky

 • 5.09.2001
MOSER, výsuvné energetické sloupky
Podrobné informace o plánování a instalaci těchto sloupků v praxi. Přívody energií přímo ke spotřebiteli bývají často docela oříškem. Tedy jak dovést energii tam, kde ji potřebujeme a přitom aby neutrpělo vedení nebo lidé pohybující se v blízkosti.

Kogenerační jednotky

 • 17.07.2001
Kogenerační jednotky
Kogenerační jednotky jsou zařízení, která spalováním paliva, vyrábí současně elektrickou energii a teplo. Kombinovanou výrobou tepla a elektřiny se primární paliva využívají efektivnějším způsobem.

Releová technika Tele-Haase

 • 24.03.2001
Releová technika Tele-Haase
Od roku 1969 se firma Tele-Haase specializuje na výrobu relé, přičemž její silnou stránkou je, že zákazníkovi dokáže nabídnout komplexní sortiment - od pomocných relé přes časová, hlídací až po relé bezpečnostní. Všechny přístroje jsou vyráběny nejmodernější technologií ve výrobním závodě firmy ve Vídni.

Zářivkové trubice - konstrukce, zapojení

 • 4.12.2000
Zářivkové trubice - konstrukce, zapojení
Co vše víme a nevíme o zářivkových svítidlech a zapojeních? ... za studena se tyto elektrody nedotýkají až se zářivka připojí na síťové napětí, v doutnavce startéru vznikne "doutnavkový výboj". Tím se elektroda z bimetalu zahřeje a ...

TEHALIT: Odmotej si kus vkládací lišty!

 • 27.11.2000
TEHALIT: Odmotej si kus vkládací lišty!
Ano správně, odmotej! Že se lišta nedá smotat? Tudíž ani odmotat? Omyl!

Vytápění domů

 • 20.11.2000
Vytápění domů
Čím tedy topit?

Opět nášlapná lišta

 • 30.10.2000
Opět nášlapná lišta
Nezbytný doplněk k parapetním rozvodům se objevil i u firmy Polyprofil.
FIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Tajemství rychlé práce i tak zručného elektrikáře. Zručnost není pouze otázkou hbitých prstů, ale také dostatečných vědomostí, co a kdy použít za nástroj. Například odizolovací nářadí Quickstrip, nářadí k upevnění krycích dutinek pro laněné vodiče ...
Jak vést datová vedení bezpečně v průmyslových prostorách? Pokud potřebujete umístit do prostoru krabici, vzniká několik problémů. Zatížení, krytí IP, dostatečný prostor pro případné práce s vedením. V tomto videospotu se seznámíte s řešením KM Rack z AMPERu 2010. Nezapomeňte, že všude nelze použít běžné podpodlažní krabice určené do administrativních prostředí!
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Společnost Schrack je známá nejenom svým sortimentem, ale také jako pořadatel nejrůznějších promo akcí pro své zákazníky. Záběr je opravdu široký, a tak zatímco klidnější povahy s dětmi se mohou zúčastnit dětských dnů, ti adrenalinově závislí mají na výběr od jízdy na raftu, přes horská kola, lanové centrum, fotbalové turnaje až třeba po vodní lyžování. A na podzim je čas na Schrackiádu …
Proudové chrániče prakticky (archivní premiéra). Sledujte, nebo si jen poslechněte premiéru archivního záznamu přednášky Jana Krejčího z posledních Odborných seminářů OEZ 2019, kdy jsme se měli možnost setkávat osobně. Co v této dobře připravené přednášce zaznělo? Jaké typy proudových chráničů používáme? Jak souvisí nasazení proudových chráničů s ČSN, které vstoupily v platnost v roce 2018. Popis a důvody nasazení více chráničů v rodinném domě a dozvíme se také o ...
Univerzálnost a efektivnost, spolu s velmi kompaktním provedením jsou hlavními přednostmi nového programovatelného mikro-PLC Simatic S7-1200 od společnosti Siemens, který lze využít pro široké spektrum aplikací. Čím se odlišuje od předchozích modelů a co nového dokáže nabídnout?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933