Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#4: ...

Čtvrtý díl učebního textu je určen pro pracovníky pověřené prováděním ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 413
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • MCF-NAR – ochrana před bleskem a přepětím v připojovacím prostoru na straně sítě. Kombinovaný svodič MCF-NAR typu 1+2 je nejnovější člen týmu proti přepětí ze stáje OBO Bettermann. Dodatek NAR označuje připojovací prostor na straně sítě – instalovaná ...
  • Zakončení vodičů pro upevnění ve svorkách je velice důležitým procesem. V průmyslové, komerční sféře nabývá podstatně vyšší důležitosti a při výrobě elektrických zařízení se můsí kromě rychlosti dbát také vysokou spolehlivost vytvářených spojů. Rittal ...
POZOR! JEŠTĚ NEPROŠLO JAZYKOVOU KOREKTUROU!

Vytápění domů


Document Actions
Článek
Čím tedy topit?
Komerční sdělení, ze dne: 20.11.2000
reklama

Přímotopné vytápění elektřinou by mělo od 1. ledna vyjít pro standardní domácnost dráž o 300 Kč měsíčně. Nejlevnější topení i nadále představuje dřevný plyn, a to asi desetinu ceny elektřiny. Není to však jediná varianta úspor.
Ceny energií opět porostou. Elektřina má být od ledna dražší v průměru o 14 %, plyn by měl podle návrhu ministerstva průmyslu a obchodu podražit dokonce o 25 % až 35 %. Stále zajímavějšími tak začínají být technologie, které pomáhají získávat energii z přírodních zdrojů. Solární panely, tepelná čerpadla, malé větrné nebo vodní elektrárny.
Martin Dašek, SEVEN, středisko pro efektivní využití energie:
Dnes dostupné energie nám umožňují postavit domy s tzv. nulovou energetickou spotřebou, to znamená naprosto energeticky soběstačné. Nicméně tyto technologie jsou ještě ekonomicky velmi drahé.
Martina Novotná, ENERG, s.r.o.:
Takové systémy na ohřev teplé užitkové vody ze sluneční energie, jsou to tzv. malé soustavy, vyjdou kolem 60 000 Kč. Pokud máte zájem už o větší soustavu, která vám bude dejme tomu v létě ohřívat bazén a v zimě se bude nějakým způsobem podílet na ohřevu topné vody, tak taková soustava může stát 180 000 až 200 000 Kč. Ceny tepelných čerpadel se pohybují mezi 170 000 - 350 000 Kč. Taková investice se ovšem vrátí.
Martina Novotná, ENERG, s.r.o.:
Vzhledem k nárůstu cen energie, v poslední době i předpokládanému dalšímu růstu, myslím si, že ta návratnost bude čím dál zajímavější. V současné době se může pohybovat tak kolem 7 - 10 let.

Podnikatel Lubomír Polák využívá tepelné čerpadlo již pět let a je spokojen.
Lubomír Polák, podnikatel:
Toto tepelné čerpadlo funguje na principu obrácené lednice. Vlastně je udělaný vrt do země hluboký a využívá teplých pramenů ze země. Na tuto budovu celkem je schopnost ze 60 - 70 % zabezpečit.
Zmíněné technologie ovšem nejsou všelékem, většinou představují jenom doplňkové řešení. Běžná domácnost se podle odborníků zatím neobejde bez napojení na standardní energetickou síť. Lidé se tedy zřejmě pokusí nárůst cen energií kompenzovat také menší spotřebou. Od ledna by jim v tom mohlo pomoci, že v obchodech bude snazší nalézt úsporné spotřebiče.
Martin Dašek, SEVEN, středisko pro efektivní využití energie:
V současné době prochází jednáním v parlamentu zákon o úspoře energií, jehož jedním paragrafem je povinnost výrobců a prodejců označovat své spotřebiče energetickými štítky. Pokud tento zákon projde, tak by od prvního ledna příštího roku měl být v našich obchodech na každém spotřebiči vylepen takovýto štítek. Štítky budou odlišné pro pračky, ledničky, mrazničky a podobně, nicméně ten základní design dá velmi rychlou informaci o tom, zdali je ten spotřebič úsporný či nikoliv.

Zdroj: Televize ČT2
Autor: Tomáš Stingl

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Největší tok odborných informací EATON se v roce 2020 odehrál na internetu. Produktoví specialisté si v krátkých blocích připravili nejen novinky v sortimentu značky, ale praktické informace pro návrh, projektování a také následnou revizní činnost. Čeho se obsah týkal? Proudové chrániče, rozvaděče, software Pavouk, UPS a zálohování, frekvenční startery, měniče, selektrivita jističů, nebo bezdrátová instalace xComfort ... Krátký přehled vzdělávacích a produktových webcastů EATON v roce 2020 naleznete v krátkém článku ...
Světoznámá americká přehrada Hoover Dam na hranici Nevady a Arizony doznala změn. Při naší první návštěvě v roce 2006 byly viditelná první místa pilířů ve skalách. Dnes již chybí ke spojení mostu pouze desítky metrů ...
KALIFORNIE: Za devatero kopci, za devatero kaktusy se objevil horizont posetý větrníky. Pohled spíše z vědeckofantastického filmu, než z pohádky o hloupém Honzovi. Když jsem se mnutím očí pokoušel probudit z toho amerického snu, znovu jsem si uvědomil, že se musíme smířit s tím, že místní inženýři umí také počítat.
Častou negativní zkušenost mají (nejen) elektrotechnici z přístupu stavebních úřadů. Nejedná se tentokrát o problém "tvrdohlavosti" úřadu, ale naopak o přílišnou benevolentnost, hraničící až s ignorací zákonných vyhlášek a nařízení. Zajímali jsme se tedy o zkušenosti se stavebními úřady a pohled odborníků na danou problematiku ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933