Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

UČEBNICE EVP#4: ...

Čtvrtý díl učebního textu je určen pro pracovníky pověřené prováděním ...

OBO: Vkládací ...

Vkládací lišty jsou samozřejmostí. V případě instalačních ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Důvěryhodnost média
Které čtyři možnosti v přenosu informací označíte za důvěryhodnější?
Hlasu ze záznamu
Hlasu přímého přenosu
Videozáznamům
Živým videopřenosům
Zprávám z doslechu
Osobnímu kontaktu
Textu odborných tiskovin a webu
Fotografie časopisu a novin

[ Výsledky | Hlasování ]
Hlasů : 413
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • MCF-NAR – ochrana před bleskem a přepětím v připojovacím prostoru na straně sítě. Kombinovaný svodič MCF-NAR typu 1+2 je nejnovější člen týmu proti přepětí ze stáje OBO Bettermann. Dodatek NAR označuje připojovací prostor na straně sítě – instalovaná ...
  • Zakončení vodičů pro upevnění ve svorkách je velice důležitým procesem. V průmyslové, komerční sféře nabývá podstatně vyšší důležitosti a při výrobě elektrických zařízení se můsí kromě rychlosti dbát také vysokou spolehlivost vytvářených spojů. Rittal ...

Adaptor Schuko-kolík na světě! (upřesnění 1.)


Document Actions
schukred.jpg
Redukce mezi zásuvkou Schuko a zásuvkou v provedení s kolíkem jsme objevili zcela náhodou na jednom měřícím přístroji přenosných elektrických spotřebičů.
Miroslav Minařík, ze dne: 25.01.2002
reklama

Nedávno jsme uveřejnili články s tématikou používání u nás neschválených zásuvek. Protože ve světě se používá mnoho různých typů a při cestování se tak můžete snadno dostat do potíží se svým cestovním spotřebičem, tak k tomu účelu se začaly ve světě vyrábět "adaptory". Jedná se o zařízení, kterou použijete v případě, že vidlice vašeho spotřebiče neodpovídá tvarem dané zásuvce v příslušné zemi.

O používání "adaptorů" a o možném nebezpečí bude pojednávat jiný článek. Zde chceme ukázat "adaptor", který bude u nás velmi potřebný, pokud vejde v platnost používání zásuvek s Schuko kontakty.
Ovšem v naší normě jsme našli zmínku o "adaptorech", které jsou pouze dočasným řešením. Tedy například při cestování dočasně použijete "adaptor" k oholení.

ČSN 33 2000-4-46 Elektrická zařízení. Část 4: Bezpečnost. Kapitola 46: Odpojování a spínání
46N6.6 Adaptory

Tam, kde v důsledku cestovního ruchu používají osoby při cestách elektrické spotřebiče, připojované zásuvkovým spojením jiných vzorů (např. americké, britské, švýcarské) lze použít adaptorů.
Adaptory musí odpovídat požadavkům na ochranná zařízení a uspořádání požadována systémy, které adaptor přizpůsobuje a musí vyhovovat požadavkům norem, které se na něj vztahují.
Poznámka:
Za spotřebiče používané při cestách se považují zpravidla v ruce držené spotřebiče např. holící strojky, krátkodobě používané fény apod. Adaptory nejsou uvažovány pro trvalé připojení.

V případě, že se u nás budou používat oba systémy současně, může si tento prvek vysvětlovat jako prostou redukci (navěky).

Tento kousek jsme bohužel prozatím nezískali k bližšímu prozkoumání.

Jaká je země původu prozatím nevíme. Zda takový typ "adaptoru" prošel některou zkušebnou se dotážeme.

 
 

 

TEXT Z OBLASTÍ


FIREMNÍ TIPY
Výrobce nové řady vypínačů a zásuvek Sedna poskytuje technickou podporu všemi dostupnými kanály. Mezi ně patří i technický sešit zaměřený na elektrikáře samotné. Ty zajímají podrobnosti ovládání konvenčních a nových přístrojů, poskytování komfortu, provedení zásuvek, dostupné příslušenství, dostupnost a možnosti krycích rámečků, montáž krabic pro povrchovou montáž a samozřejmě detailní technické informace poskytované k výše uvedeným produktům. Krátkou recenzi katalogu sledujte v článku. A nutno poznamenat, že si lze objednat ještě i papírové provedení! Což se nyní stává téměř raritou ...
Hledáte odolná svítidla pro žárovky nebo úsporné zdroje? Používáte na stavbách často pohyblivé prodlužovací přívody? Pak by vás mohla zajímat PUR, prakticky nezničitelná trojzásuvka!
Zajímavé záznamové zařízení představila na brněnském strojírenském veletrhu 2010 společnost TR instruments. Pokud exportujete své zboží a zajímá vás, jak bylo po čas transportu se zbožím zacházeno, máte možnost využít speciálního záznamníku.
Novinka společnosti SEZ - bezšroubová řada LEADER PLUS - byla vůbec poprvé představena letos na veletrhu ELOSYS. Tato produktová řada přináší atributy moderního řešení, vycházejícího z požadavkům uživatelů i trhu ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933