Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Světelné zdroje a svítidla jsou v elektrotechnice samostatnou disciplínou. Nás elektrotechniky zajímá především způsob zapojení, instalace a výběr vhodného typu, aby splňoval předepsané normativní parametry. Podstatně větší byznys se však odehrává se ...
  • Projektanti budou muset zahrnout nové požadavky na požární zabezpečení již ve fázi návrhu. Budou potřeba detailnější plány a dokumentace, aby bylo zajištěno splnění všech požárních norem. Montážní práce budou časově náročnější a nákladnější. Budou ...

BF#2: Jak podle Marka Mikuše digitalizace ovlivnila schopnost učení?


Document Actions
BF#2: Jak podle Marka Mikuše digitalizace ovlivnila schopnost učení?
V dnešní době, kdy každý klik na internetu může znamenat lavinu nových dat, se může i zkušený elektrikář cítit jako při hledání zkratu ve spleti kabelů. Představte si, že hledáte návod k novému typu jističe a místo toho se prokousáváte hromadou e-booků, které slibují víc než nabízejí. Jako když si stáhnete manuál a první dvě kapitoly jsou jen reklama na další produkty. Místo toho, abychom se prokousávali přes nepotřebné informace, potřebujeme nástroje, které nám pomohou najít to podstatné. Jako když hledáte schéma zapojení a musíte procházet desítky stránek než ...
Miroslav Minařík, Tým portálu Elektrika, ze dne: 18.11.2023
reklama


... najdete tu správnou. A to může být práce na pět hodin, kterou byste mohli strávit na opravdové práci. Využití vyhledávačů a umělé inteligence může být jako použití správného nářadí – ušetří čas a pomůže nám najít to, co opravdu potřebujeme. Vědomí, že ne všechno, co najdeme, je zlato, je důležité pro každého, kdo se chce v dnešní informační záplavě neztratit. O tom se níže zmiňuje Marek ze svého úhlu pohledu!
Volný přepis rozhovoru ...

Marek Mikuš www.elisconsulting.cz
Jsme zahlceni obrovským množstvím informací a často ani nevíme, které z nich jsou důležité a hodnotné. Na LinkedInu například vidíme mnoho nabídek e-booků, které dostaneme výměnou za kontakt. Už se mi stalo, že jsem si e-book stáhl a nedostal jsem se ani ke třetí kapitole, protože první dvě kapitoly byly plné obecných informací a nezaujaly mě. 

Je to přesně tak, je toho obrovské množství. Mám desítky knih, audiozáznamy, spoustu elektronických materiálů, ale nejvíce času zabere jejich zpracování, abychom našli potřebné informace a mohli s nimi dále pracovat. Jako samostatní jedinci bojujeme s tím, jak data zpracovat a najít ty správné informace pro náš byznys. 

Často potřebujeme informace od regulátora nebo telekomunikačního úřadu a marně je hledáme. Když je konečně najdeme, může mi zabrat i pět hodin hledání informace, která by podle mého názoru měla být na první stránce. Musíme často použít vyhledávače nebo umělou inteligenci, aby nám pomohly tyto informace najít. Dnes je informací tolik, že jsme zavaleni ze všech stran a největší problém není ani pochopit jednotlivé informace, ale utřídit je tak, abychom vycházeli z těch správných, a ne z té převážné většiny, která je dostupná na internetu.
Všechny vydané díly Breaking fuse sledujte v textu zde a videu zde!
Pořad byl vytvořen v souvislosti s vysílání Digitální továrny #2.3 viz ... 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 10)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


FIREMNÍ TIPY
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Pojďme se krátce podívat tam, kde se dnes vychovávají budoucí elektrotechnici. Jaké mají dispozice k úspěšnému studiu elektrotechnického oboru? V jakém prostředí se pohybuje dnešní elektrikářský žák, učeň a student?
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933