Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

BF#1: Co vše změnila digitalizace Otto Havlemu za poslední dobu


Document Actions
BF#1: Co vše změnila digitalizace Otto Havlemu za poslední dobu
Digitalizace klíčí, data hledají svůj směr, analog ztrácí sílu ... v éře digitalizace, kdy se zdá, že všechno je jen o nulách a jedničkách, je snadné zapomenout na původní analogové technologie, které nás doprovázely po desetiletí. Přestože digitalizace nabízí rychlý přístup k informacím a efektivní zpracování dat, přechod z analogu na digitál nebyl nikdy hladký. Zkušenosti z průmyslu ukazují, že i nejmodernější technologie může narazit na překážky, ať už jde o energetickou náročnost nebo omezené možnosti uložení dat. Ačkoli umělá inteligence může nabídnout řešení, je důležité si uvědomit, že každý technologický pokrok přináší své příležitosti a hrozby. Vývoj nikdy nekončí, a tak jako analog ustoupil digitálu, i digitální technologie jednoho dne ustoupí něčemu novému ...
Miroslav Minařík, ze dne: 31.10.2023Volný přepis mluveného slova ...


Otto Havle, www.electroindustry.cz
Digitalizace přinesla v nedávné době mnoho změn. Osobně jsem se snažil restrukturalizovat data, abych měl lepší přístup k informacím, ale často to byly marné pokusy. Ačkoli jsem se obrátil na konzultanty a vizionáře, zdá se, že umělá inteligence, která dokáže prohledávat a třídit velké množství dat, může být řešením, i když pro mě možná už je pozdě.

V průmyslu jsem pracoval jako vývojář, kde jsme se věnovali geofyzikálnímu výzkumu. Používali jsme špičkovou technologii z Ameriky a sondy se spouštěly do vrtů. Tyto přístroje zaznamenávaly data analogově. Byly pokusy o jejich digitalizaci, například pomocí čínského počítače Wang. Jedním ze způsobů bylo mechanické digitalizování křivek, což jsem viděl dokonce i v Sovětském svazu, kde měli ještě dokonalejší systém.

Další pokus o digitalizaci byl založen na počítači SAP8, ale narazil na problémy s napájením v terénu. Ačkoli analogové přístroje měly nízkou spotřebu a mohly být napájeny z generátoru v autě, SAP 8 byla příliš energeticky náročná.

Dalším problémem bylo uložení dat. V té době byly k dispozici pouze kazety, což bylo daleko od toho ideálního. To byla moje první zkušenost s přechodem z analogu na digitální technologii.


Všechny vydané díly Breaking fuse sledujte v textu zde a videu zde!
Pořad byl vytvořen v souvislosti s vysílání Digitální továrny #2.3 viz ...
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 6)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT


Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933