Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Záblesk průchozí ...

WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Komentáře

BF #23.5: Kdy lze očekávat "prediktivní údržbu" v domácnostech?

 • 5.10.2023
BF #23.5: Kdy lze očekávat "prediktivní údržbu" v domácnostech?
Představa, že máme zahradníka, uklizečku, údržbáře, kominíka, automechanika, topenáře, elektrikáře, kteří myslí na blaho naší domácnosti a bez našeho přičinění pečují o blaho našeho rodinného domu je asi stejný sen jako vše pojmout technicky a vypůjčit si z průmyslu pojem "prediktivní údržba". Ovšem možná proč ne? Těch prvků, které dnes umí měřit, snímat a odesílat je tolik, že při troše fantazie by se snad dal vytvořit nějaký servisní home kit, nebo ne? Co nám v takové myšlence ještě brání? Ekonomický, technický, mentální, nebo bezpečnostní problém?

DF#23.4: Jak dalece může být DNES teoretická Digitální továrna opravdu digitální?

 • 4.10.2023
DF#23.4: Jak dalece může být DNES teoretická Digitální továrna opravdu digitální?
Pokud někdo vysloví digitální továrna, můžeme si představit scénu vědeckofantastického filmu, kde se v prostoru pohybují roboty, stoprocentní automatizace, pracovníci v přilbách, rukavicích, ochranných brýlích včetně rozšířené reality, popřípadě rouškou a tabletem v rukou. Vše perfektní, čisté, klidné a s tichým strojovým bzučením na pozadí. S největší pravděpodobností lze od takové představy pro zachování předkládaného principu podstatně slevit. Zvláště pokud se podíváme na některé "továrny", které známe. Kde je tedy nějaká pomyslná čára mezi ne/digitální továrnou?

BF#23.3: Pokud nám digitalizace přináší nové příležitosti, přináší nám úměrně k tomu i dostatečný prostor kritického pohledu?

 • 3.10.2023
BF#23.3: Pokud nám digitalizace přináší nové příležitosti, přináší nám úměrně k tomu i dostatečný prostor kritického pohledu?
Pro kterou variantu se rozhodnout? Když máme příliš mnoho možností, bývá těžké se rozhodnout. To vede k tomu, že nakonec nevybereme žádnou z možností, nebo se můžeme stát náchylnými k "shiny object syndrome", kdy neustále skáčeme z jedné novinky na druhou. Pak nám chybí čas na reflexi. Jak připomíná citát od Aischylosa, důležité je rozlišování mezi tím, co můžeme a co nemůžeme změnit. V dnešním rychlém digitálním světě nám ale často chybí čas na hloubkovou reflexi více jak kdy jindy. Nebo znáte zaručený recept pro dnešní rozhodování?

BF#23.2: Jak digitalizace ovlivnila naši schopnost sebevzdělávání a schopnost analýzy?

 • 2.10.2023
BF#23.2: Jak digitalizace ovlivnila naši schopnost sebevzdělávání a schopnost analýzy?
Pokud srovnáme minulost, kdy jsme museli vynakládat velké úsilí k získávání potřebných znalostí s dnešními možnostmi, jde o naprosto nesrovnatelné situace. Chodili jsme do knihoven, kde jsme trávili desítky hodin nad tím, co bylo zrovna k dispozici. Vyhledávali jsme podle kartotečních lístků a poznámky jsme zapisovali do nekonečných papírových sešitů. Dnes máme prakticky nekonečné množství různých možností jak přijít k jakémukoliv dokumentu, přednášce, workshopu elektronicky. Jak se novodobé možnosti odrazily na našem pracovním výkonu?

BF #23.1: Kde digitalizace zcela změnila rozměr dosavadních postupů?

 • 1.10.2023
BF #23.1: Kde digitalizace zcela změnila rozměr dosavadních postupů?
Zjišťovali jsme, jak digitalizace ovlivňuje práci odborníků v oblasti instalační elektrotechniky. Oslovili jsme desítky pracovníků a otázky směrovaly k tomu, jak se digitalizace promítla do jejich každodenní práce. Prakticky ovlivnila téměř všechny oblasti činností. Projektanti, revizní technici, elektromontéři a údržbáři mohou, nebo musí provádět mnohé aktivity zcela jinak. Zároveň nepřekvapilo, že stále existují oblasti, které nelze zcela digitalizovat. Některé historické budovy a složité průmyslové zařízení stále vyžadují lidskou intervenci a kreativitu. Přesto nelze ignorovat nově přicházející možnosti. Elektroinstalace se dnes stávají hybridním prostředím, kde se tradice setkává s technologiemi, které jsou za dveřmi. A ptáme se dál ...

Kolik závad lze vytvořit na jediné instalaci tepelného čerpadla

 • 25.09.2023
Kolik závad lze vytvořit na jediné instalaci tepelného čerpadla
V domě s instalovaným tepelným čerpadlem a fotovoltaikou od známé firmy se objevila série elektrických přešlapů, které odhaluje nezávislý revizní technik. Nejenže instalace tepelného čerpadla a fotovoltaiky překypuje nebezpečnými a nesprávnými připojeními, ale nechybí ani riziko elektrického úrazu kvůli špatně napojenému vedení. Opravné práce těch nejhorších problémů dodavatel pouze povrchově zamete pod koberec. A ponechají za sebou nové, potenciálně smrtelné pasti. I po druhé revizi zůstávají závady a bezpečnostní rizika, zatímco investoři čelí rostoucím finančním nákladům. Taková noční můra však není ojedinělá. Přečtě te si tento příběh z praxe!

Revize na dálku: Když technika nahrazují fotografie

 • 24.09.2023
Revize na dálku: Když technika nahrazují fotografie
V dnešní době digitálních technologií a instantních komunikací je snadné na jedné straně obdivovat rychlost a efektivitu, s jakou se dají vyřešit různé situace. Což se od dnešních digitálních nástrojů vlastně vyžaduje. Na druhé straně se však naskýtá otázka, zda je v některých případech rychlost na úkor důkladnosti na místě. Takovým případem je provádění revize elektrických instalací na dálku. Co když se za podrobnou inspekcí a měřením skrývá jen několik fotografií pořízených někým jiným? Je možné důvěřovat elektroinstalaci, kterou nikdy nespatřil žádný revizní technik? Je možné, aby byl někdo tak odvážný, aby podepsal dokument o stavu zařízení, aniž by jej kdy viděl nebo testoval?

ABB investuje do společnosti Pratexo

 • 15.09.2023
ABB investuje do společnosti Pratexo
Pratexo, technologická společnost specializující se na edge-to-cloud platformy, nabízí výrazná vylepšení v oblasti řízení elektrických distribučních sítí. Jejich přizpůsobená decentralizovaná softwarová řešení jsou příkladem tohoto portfolia. Systémy umožňují provozovatelům distribučních sítí sledovat a spravovat elektrické systémy v reálném čase, přičemž identifikují potenciální problémy a dokážou provoz optimalizovat na místní úrovni. Co je ještě důležitější, tato řešení jsou schopna rychle reagovat na měnící se podmínky a zajistit, že energie je využívána efektivně a bezpečně. Tato inovativní technologie by mohla být velmi prospěšná pro provozovatele distribučních sítí a přispět k modernizaci energetického sektoru.

Záhady domácností, tichý zabiják proudových chráničů a ...

 • 6.09.2023
Záhady domácností, tichý zabiják proudových chráničů a ...
Krátký pohled na detaily, které mohou ovlivnit provoz technologických zařízení v každé domácnosti. Jak může stejnosměrný proud ovlivnit chránič typu AC? Jakou roli hrají vizuální indikátory na jističích při rozlišování jejich kapacity? A proč je pro tepelná čerpadla klíčový chránič typu F? Odpovědi a vhledy, které pomohou lépe porozumět a navigovat ve světě dnešní elektroniky letos přinesly Odborné semináře OEZ. Stačilo pouze dobře poslouchat nebo se o přestávce zeptat :-)

Hradec Králové: Obchod, vztahy, nový tón, veletržní zážitek společenských zón

 • 4.09.2023
Hradec Králové: Obchod, vztahy, nový tón, veletržní zážitek společenských zón
Ohlédnutí za výstavou SONEPAR 2023. Tradiční elektrotechnická veletržní událost se vrátila na scénu prostřednictvím obchodního veletrhu uspořádané opět na Zimním stadionu. SONEPAR v minulých ročnících řešil pandemická omezení prostřednictvím virtuálního formátu a v loňském roce v nedalekém restauračním prostředí. Letos se účastníci opět setkali tváří v tvář na důvěrně známém sportovním dějišti. Událost nabídla příležitost pro prezentaci aktuálních produktových novinek a služeb, a to prostřednictvím různých vystavovatelů spojených s elektrotechnikou. Kromě odborného zaměření byla akce také příležitostí pro neformální setkání a společenské propojení mezi účastníky.

eGra: Podle čeho se investoři FVE rozhodují a co často netuší #2

 • 31.08.2023
eGra: Podle čeho se investoři FVE rozhodují a co často netuší #2
Sníte o tom, stát se energeticky soběstačnými díky fotovoltaice? Pozor, abyste se nestali obětí energetických mýtů! Než se vrhnete po dotacích, zjistěte, proč mít doma příliš mnoho 'chytrých' zařízení, nemusí znamenat skutečnou inteligenci. A to i přesto, že slova obchodníků mohou být ohromující, nebývá v mnoha případech vyřčeno vše. Nad tím se krátce zamýšlí Jaromír Klaban v rozhovoru o častých mylných domněnkách při investicích do fotovoltaických systémů ...

TP: Zásada správně připojeného ochranného vodiče

 • 29.08.2023
TP: Zásada správně připojeného ochranného vodiče
"Představte si, že jsou elektrická zařízení jako rošťácké děti. Někdy mohou být neposlušné a způsobit neplechu. Ale stejně jako byste oblékli své děti do gumových holínek předtím, než vyrazí ven do louže, i elektrické zařízení potřebuje svou izolaci a ochranný vodič, aby bylo v bezpečí! V tomto článku se podíváme na to, jak udržet pomyslnou 'elektrickou rodinu' v bezpečí a jak předejít šokujícím situacím."

Domovní dorozumívací a přístupové systémy TESLA Stropkov 2023

 • 31.07.2023
Domovní dorozumívací a přístupové systémy TESLA Stropkov 2023
TESLA Stropkov v roce 2023 nabízí širokou škálu produktů, včetně domovních dorozumívacích systémů, telefonních přístrojů, houkaček, zvonků, elektroinstalačního materiálu, zámků, registračních pokladen a komponentů pro automobilový průmysl. Zajímavým produktem je 6BUS vstupní domovní dorozumívací audio-video systém. Ten umožňuje propojení dveřní/vchodové jednotky s vnitřními jednotkami resp. videotelefony. Řešením je zapojení pomocí videorozbočovačů ve hvězdicové topologii, což zvyšuje nezávislost a spolehlivost systému. TESLA Stropkov uvádí odolnost proti vodě a mechanickým poškozením a nabízí různé možnosti montáže a volby účastníka. Celkově jde o dobře vybavený systém, který vylepšuje tradiční značku TESLA. Katalog s jejich nabídkou je zde dostupný pro prohlížení online v redakční knihovně.

O tom, jak se můžeme těšit strojové technické podpoře

 • 15.07.2023
O tom, jak se můžeme těšit strojové technické podpoře
Při krátkém zastavení v nákupním centru jsme spolu s Markem Mikušem mluvili o jeho specializaci. Protože jsem chtěl otestovat další reportážní sestavu v prostředí pro natáčení rozhovorů akusticky nepřátelském. Téma se ustálilo na dnes aktuálním využívání umělé inteligence. Konkrétně v oblasti komunikace. To je krůček k tomu, čemu se u nás říká podpora, tedy technická podpora. Můžeme si položit otázku, zda nepřijdou někteří takovou službou AI o práci. Někteří si to možná zaslouží a naopak jiní se díky svým schopnostem posunou. Nebo nám také může AI pomoci v lepší orientaci v technických normách ...

Proč bývá konference SOLID tradičně plná a bude i on-line?

 • 15.05.2023
Proč bývá konference SOLID tradičně plná a bude i on-line?
Jaro každého roku je podobné. Málokdo stihá vše, co by stihnout chtěl. Kromě staveb, zakázek bývá pravidelně v tomto období mnoho výstav, veletrhů, konferencí, či pouhých setkání. Samozřejme se v tom objevuje ještě dozvuk webcastů a webinářů. Osobní setkání vedou, jako bysme tu neměli skoro dvouletou ukázku toho, co umí internet. Vypadá to však, že se odhaluje podstata, co my jako návštěvníci konference skutečně chceme. Málokoho skutečně zajímá, že je "jistič hranatý, kabel má dva konce, nebo že má společnost ISO". Proč je někde v Kulturním domě ve Šterberku stále plno? Je tu něco zdarma? Nebo oč jde?
FIREMNÍ TIPY
Repríza KNX výroční konference k 30. výročí KNX ve světě. Událostí prováděl Josef Kunc s Vítem Pivoňkou. Z programu této události očekávejte významné novinky pro všechny partnery KNX, jejich hodnocení a doporučování potencionálním zákazníkům, poznatky z vynikajícího projektu KNX systémové instalace, chyby v projektech a při jejich realizaci a předcházení jim, představení všech ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933