Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Když si starší pár pořídil fotovoltaickou elektrárnu na základě slibů obchodníka, netušil, jaké problémy je čekají. Po výpadku elektřiny v obci zjistili, že jejich investice nefunguje tak, jak očekávali. Co způsobilo, že jejich FVE nebyla schopna ...

Postřehy z výrobních linek KOPOS Kolín 2024


Document Actions
Postřehy z výrobních linek KOPOS Kolín 2024
Článek nabízí pohled za kulisy výroby plastových produktů KOPOS. Od vstřikování plastů až po extruzi, nahlédneme do tajů výroby. Automatizace hraje klíčovou roli při osazování instalačních krabic šroubky, kamery kontrolují, zda výrobek odpovídá kvalitativním vzorům ve tvaru a velikosti. Zajímavé je sledovat, jak stroje zvládají i složité úkoly, jako je krácení ohebných trubek. Výroba nezahrnuje pouze plastové díly, ale také pancéřové trubky, ocelové kabelové lávky a hliníkové instalační krabice. Každý detail má svůj význam. Více zde ...
Jan Franěk, ze dne: 7.03.2024


Postřehy z výrobní linky KOPOS v Kolíně ukazují na dva hlavní způsoby výroby plastů. Prvním je vstřikování, při kterém je roztavený plast vtlačován do formy. Tento proces se uplatňuje hlavně u výroby produktů, jako jsou instalační krabice a podobné plastové díly. V závislosti na velikosti konkrétního produktu se často vyrábí více kusů najednou, aby se maximálně využila kapacita strojů a plocha formy. Pro udržení kvality a pro účely ověření v případě reklamací se uchovávají vzorky z první a poslední várky každé série. Automatizace hraje klíčovou roli také ve fázi osazování instalačních krabic šroubky, kdy kamery kontrolují, zda výrobek odpovídá kvalitativním vzorům ve tvaru a velikosti. Pokud ne, produkt je vyřazen a obsluha zjišťuje příčinu - chybějící šroubek či problém s kvalitou krabice.

Druhým způsobem je extruze, kdy materiál prochází přes formu a vytváří se tak například vkládací lišty nebo trubky Kopoflex. Tento nepřetržitý proces zahrnuje výrobu "nekonečných" délek, které jsou po ochlazení pokryty ochrannou fólií a následně kráceny na požadovanou délku. Při krácení lišt dochází ke změně z řezného kotouče na rozpálený nůž, což zlepšuje kvalitu řezu a zabraňuje otřepům na hranách lišt.

Většina procesů v KOPOS je plně automatizována, a lidský zásah je potřebný pouze při balení hotových produktů, ukládání na palety nebo při údržbě a změnách ve výrobě. Fascinující je sledovat, jak výrobní linka zvládá namotávat ohebné trubky, řezat je a připravovat další délku.

Výroba nezahrnuje pouze plasty, ale i pancéřové trubky a ocelové kabelové lávky, kde se z ocelového pásu postupně vysekávají otvory a tvarují hrany nosníků. Pozornost zaujme i stroj na výsek různých dílů z plechových tabulí, který maximalizuje využití materiálu.

Zajímavým prvkem je i příprava hliníkových instalačních krabic, kde se z odlitků vyřezávají závity a krabice se kompletují. Ačkoliv jde o menší výrobní série, význam této výroby spočívá v nabídce odolných řešení, která jsou na trhu obtížně nahraditelná.

Celkově návštěva výrobní linky KOPOS v Kolíně nabízí pohled na technicky sofistikovaný a kvalitou řízený proces, který je příkladem dobře fungujícího průmyslového podniku. Tato zkušenost je obzvláště obohacující pro techniky a všechny, kteří ocení inovace a pečlivost, s jakou firma přistupuje k výrobě svých produktů. Navštívit podnik a nahlédnout "pod pokličku" výroby je doporučeno každému, kdo má možnost tuto unikátní příležitost využít.
 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 10)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
KOPOS Kolín a.s.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Malé zastavení nad krabicemi do omítky. V životě jsem nainstaloval více krabic na omítku, než pod omítku, ovšem na tom moc nezáleží. Občas se zamýšlím nad tím, kolik výrobců dodává na trh podobný produkt a jak se pro který my nakonec rozhodujeme. Nebo snad vidíme nějaké krabice, napočítáme potřebný počet kusů a pokračujeme? To asi ne.
Představte si, že míjíte firmu KOPOS každý den a jednoho dne se rozhodnete prozkoumat, co se skrývá za jejími červenými zdmi. Má krátká poznámka je jedné z předních českých výrobních společností elektroinstalačního materiálu. Prohlídku provozů nových technologií a automatizace jsem nemohl odmítnout. Chtěl jsem na vlastní oči vidět, jak oživují produkty známé nejen po celém Česku. Zjistil jsem například, jak malá změna v poměru přísad může radikálně změnit vlastnosti plastů a jak KOPOS využívá každý kousek odpadu k recyklaci.
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933