Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Vzájemné ovlivňování připojovaných spotřebičů


Document Actions
 Vzájemné ovlivňování připojovaných spotřebičů
Víme, že spotřebiče by neměly být připojeny na jeden obvod tak, aby jejich celkový výkon překročil kapacitu obvodu, jinak může dojít k jejich odpojení z důvodu přetížení. Některé domácí spotřebiče, jako je pračka, sporák, nebo myčka nádobí, vyžadují napájení ze samostatných obvodů kvůli jejich vysokému výkonu. Pokles napětí, zejména při zapínání spotřebičů s vysokými rozběhovými proudy, může výrazně snížit světelný výkon, což je problém řešený vyžadováním samostatných obvodů pro osvětlení s omezeným úbytkem napětí.
Jiří Macháček, Michal Kříž, ze dne: 21.03.2024
reklama


Koncový spotřebitel neuvažuje nad principem obvodů elektroinstalace. Jednoduše připojí spotřebič a očekává jeho funkci. Až jednoho dne zvoní telefon a vyděšený hlas popisuje divné chování zařízení ...Michal Kříž uvádí ...
Spotřebiče se při svém provozu nemají vzájemně nepříznivě ovlivňovat. Ovlivňování provozu spotřebičů je nejzřejmější, připojíme-li na jeden obvod současně spotřebiče, jejichž součet výkonů překročí výkon, na který je tento obvod dimenzován. V případě správně přiřazeného jištění bude za krátkou dobu obvod s připojenými spotřebiči odpojen. Proto z hlediska svého výkonu vyžadují některé spotřebiče napájení ze samostatných obvodů.
V domovních a bytových elektrických instalacích to podle ČSN 332130 ed. 3 jsou:
  • pračka
  • sporák
  • myčka nádobí
  • ohřívač vody
  • sušička
  • mandl

Dalším jevem, který zřejmým způsobem nepříjemně ovlivňuje provoz zejména světelných spotřebičů, je pokles napětí. Výrazné snížení intenzity osvětlení je zvlášť nepříjemné, pokud se opakuje často. Dochází k němu při zapínání motorů s poměrně velkými rozběhovými proudy. U běžných žárovek i u halogenových žárovek na malé napětí se při poklesu napětí o 7% snižuje světelný výkon již o 20% a při poklesu napětí o 11% již o 30%. To, že kolísání napětí má značný vliv na intenzitu osvětlení, je zohledněno tím, že podle ČSN 332130 ed. 3 musí být světelné obvody zřízeny jako samostatné a také v tom, že úbytek napětí v těchto obvodech nesmí být větší než 2%, zatímco u zásuvkových obvodů je povolen úbytek napětí až 5%.
Jako příklad si můžeme vzít krátkodobý rozběhový proud vysavače 1000W. Ten může být přibližně pětinásobkem jeho jmenovitého proudu, což je asi 22A. Při předpokládaném jištění 16A je pro tuto velikost proudu přípustné, aby úbytek napětí byl 5%. Pak pro 22A je úbytek napětí právě asi 7%, a to znamená znatelný pokles světelného výkonu pro svítidla připojená na stejný zásuvkový obvod o 20%. S novými typy světelných zdrojů (LED, plazmových výbojek, a polovodičových světelných zdrojů) již problémy spojené s poklesy napětí nehrají takovou roli.
- Michal Kříž


A jak to přeložit neodborným uživatelům? Zde je můj návrh ...
  • Nepřetěžujte obvody! Když zapojíte do jedné zásuvky nebo obvodu příliš mnoho spotřebičů, které dohromady spotřebovávají více energie, než kolik daný obvod zvládne, může se stát, že to "vyhodí" pojistky, dnes spíš jistič.
  • Některé spotřebiče potřebují vlastní obvod! Spotřebiče, které používají hodně energie, jako pračky, sporáky, myčky, ohřívače vody, sušičky a mandly, by měly mít vlastní obvod. To znamená, že na stejnou zásuvku nebo obvod by neměly být zapojeny žádné další spotřebiče.
  • Pokles napětí může snížit intenzitu osvětlení! Když zapnete spotřebič, který na startu využívá hodně energie (jako je třeba vysavač), může to dočasně snížit napětí v celé síti a způsobit, že světla budou svítit slaběji. Proto by obvody pro osvětlení měly být navrženy tak, aby byly oddělené od zásuvek, a měly by mít menší povolený pokles napětí, aby světla zůstala dostatečně jasná.

Zjednodušeně řečeno, abyste se vyhnuli problémům s elektrikou doma, je dobré nepřipojovat příliš mnoho věcí do jedné zásuvky, dát větším spotřebičům vlastní "prostor" v elektrické síti a pamatovat na to, že zapínání některých věcí může na chvíli ovlivnit, jak svítí vaše světla.
 
 

 

Diskutující k tomuto článku

  ... a další (počet diskutujících: 4)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKTFIREMNÍ TIPY
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Pohyblivá napájecí jednotka HoverCube VH od OBO. V dílenských prostorách tam, kde se na pracovní ploše objevují různá zařízení, různých rozměrů, se pevně instalovanými zásuvkami prakticky, jejich počtem a blízkostí nikdy nezavděčíme. Jinak je tomu u pohyblivých přívodních boxů. Ty se přiblíží na potřebnou vzdálenost a stejně tak rychle uklidí do bezpečné vzdálenosti. A parametry? Krytí IP20, rozměry ...
Definice průmyslových svítidel. Průmyslové svítidlo je speciálně navržené a vyrobené pro použití v průmyslových prostředích, kde může být vystaveno náročnějším podmínkám, jako jsou vyšší nebo nižší teploty, vlhkost, prach, chemikálie, mechanické nárazy a vibrace. Je konstruováno tak, aby odolávalo těmto extrémním podmínkám, a často splňuje specifické bezpečnostní a výkonové normy relevantní pro daný ...
Po dvanácti letech jsme si s Janem Lojkáskem sedli u kávy a zavzpomínali na dobu, kdy jsme byli oba označováni za snílky. Server iiSEL a portál Elektrika.cz se v mnohém liší. Každý má zcela jiné zaměření. Pokud chcete vědět více podrobností, poslechněte si autora sami v tomto videospotu!
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Na výstavě Světlo v architektuře 2010 představila firma WILLIAMS originální řadu svítidel OCCHIO. Jedná se o zajímavě řešený modulární osvětlovací systém, který nabízí uživateli velké množství možných kombinací a způsobů pro kreativní řešení osvětlení ...
Sortiment energeticky úsporných světelných zdrojů zažil po "pádu" klasických žárovek nebývalý rozvoj a neustále je rozšiřován. Velkých změn doznaly jak variabilita tvarů, tak i účinnost a délka životnosti. Pojďme se podívat, co na to přední výrobce světelných zdrojů, společnost OSRAM ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933