Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Vzájemné ovlivňování připojovaných spotřebičů (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 21.03.2024
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2024 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Vzájemné ovlivňování připojovaných spotřebičů


 Vzájemné ovlivňování připojovaných spotřebičů
Víme, že spotřebiče by neměly být připojeny na jeden obvod tak, aby jejich celkový výkon překročil kapacitu obvodu, jinak může dojít k jejich odpojení z důvodu přetížení. Některé domácí spotřebiče, jako je pračka, sporák, nebo myčka nádobí, vyžadují napájení ze samostatných obvodů kvůli jejich vysokému výkonu. Pokles napětí, zejména při zapínání spotřebičů s vysokými rozběhovými proudy, může výrazně snížit světelný výkon, což je problém řešený vyžadováním samostatných obvodů pro osvětlení s omezeným úbytkem napětí.
Jiří Macháček, Michal Kříž, ze dne: 21.03.2024



Koncový spotřebitel neuvažuje nad principem obvodů elektroinstalace. Jednoduše připojí spotřebič a očekává jeho funkci. Až jednoho dne zvoní telefon a vyděšený hlas popisuje divné chování zařízení ...



Michal Kříž uvádí ...
Spotřebiče se při svém provozu nemají vzájemně nepříznivě ovlivňovat. Ovlivňování provozu spotřebičů je nejzřejmější, připojíme-li na jeden obvod současně spotřebiče, jejichž součet výkonů překročí výkon, na který je tento obvod dimenzován. V případě správně přiřazeného jištění bude za krátkou dobu obvod s připojenými spotřebiči odpojen. Proto z hlediska svého výkonu vyžadují některé spotřebiče napájení ze samostatných obvodů.




V domovních a bytových elektrických instalacích to podle ČSN 332130 ed. 3 jsou:
  • pračka
  • sporák
  • myčka nádobí
  • ohřívač vody
  • sušička
  • mandl

Dalším jevem, který zřejmým způsobem nepříjemně ovlivňuje provoz zejména světelných spotřebičů, je pokles napětí. Výrazné snížení intenzity osvětlení je zvlášť nepříjemné, pokud se opakuje často. Dochází k němu při zapínání motorů s poměrně velkými rozběhovými proudy. U běžných žárovek i u halogenových žárovek na malé napětí se při poklesu napětí o 7% snižuje světelný výkon již o 20% a při poklesu napětí o 11% již o 30%. To, že kolísání napětí má značný vliv na intenzitu osvětlení, je zohledněno tím, že podle ČSN 332130 ed. 3 musí být světelné obvody zřízeny jako samostatné a také v tom, že úbytek napětí v těchto obvodech nesmí být větší než 2%, zatímco u zásuvkových obvodů je povolen úbytek napětí až 5%.




Jako příklad si můžeme vzít krátkodobý rozběhový proud vysavače 1000W. Ten může být přibližně pětinásobkem jeho jmenovitého proudu, což je asi 22A. Při předpokládaném jištění 16A je pro tuto velikost proudu přípustné, aby úbytek napětí byl 5%. Pak pro 22A je úbytek napětí právě asi 7%, a to znamená znatelný pokles světelného výkonu pro svítidla připojená na stejný zásuvkový obvod o 20%. S novými typy světelných zdrojů (LED, plazmových výbojek, a polovodičových světelných zdrojů) již problémy spojené s poklesy napětí nehrají takovou roli.
- Michal Kříž

Více o spotřebičích v domácnost naleznete například v této publikaci ...





A jak to přeložit neodborným uživatelům? Zde je můj návrh ...
  • Nepřetěžujte obvody! Když zapojíte do jedné zásuvky nebo obvodu příliš mnoho spotřebičů, které dohromady spotřebovávají více energie, než kolik daný obvod zvládne, může se stát, že to "vyhodí" pojistky, dnes spíš jistič.
  • Některé spotřebiče potřebují vlastní obvod! Spotřebiče, které používají hodně energie, jako pračky, sporáky, myčky, ohřívače vody, sušičky a mandly, by měly mít vlastní obvod. To znamená, že na stejnou zásuvku nebo obvod by neměly být zapojeny žádné další spotřebiče.
  • Pokles napětí může snížit intenzitu osvětlení! Když zapnete spotřebič, který na startu využívá hodně energie (jako je třeba vysavač), může to dočasně snížit napětí v celé síti a způsobit, že světla budou svítit slaběji. Proto by obvody pro osvětlení měly být navrženy tak, aby byly oddělené od zásuvek, a měly by mít menší povolený pokles napětí, aby světla zůstala dostatečně jasná.

Zjednodušeně řečeno, abyste se vyhnuli problémům s elektrikou doma, je dobré nepřipojovat příliš mnoho věcí do jedné zásuvky, dát větším spotřebičům vlastní "prostor" v elektrické síti a pamatovat na to, že zapínání některých věcí může na chvíli ovlivnit, jak svítí vaše světla.




TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.