Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Evropská unie umožňuje firmám a OSVČ poskytovat služby po celé EU, aby se snížila byrokracie a zlepšila spolupráce mezi zeměmi. V Česku platí zákony, které toto upravují. Firmy mohou posílat zaměstnance na zakázky do jiných zemí a podnikatelé mohou ...
  • Konference plná informací o kybernetické bezpečnosti, bezpečnosti datových sítí, monitoringu, výstavbě sítí, legislativě a třeba i souvislostí s ai. Zajímat to nebude jen majitele firem ale hlavně techniky, kteří bezpečnost realizují. A co ti, co řeší ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Normalizace

Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC)

  • 14.11.2002
Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC)
(18.) Jaká je činnost komise IEC? S kým tato organizace spolupracuje? Kolik má členů? A jak je to s členstvím a hlasováním? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Převzetí normy překladem, převzetí originálem...

  • 16.09.2002
Převzetí normy překladem, převzetí originálem...
(16.) Co obsahuje převzatá norma? Co obsahuje norma převzatá originálem? Seriál o vzniku norem, jejich tvorbě, významu a principu. Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Přejímání evropských a mezinárodních norem.

  • 21.08.2002
Přejímání evropských a mezinárodních norem.
(15.) Co je to EN norma? Jakými způsoby se přejímají normy? Co se vlastně rozumí pojmem "převzetí" normy? Seriál o vzniku norem, jejich tvorbě, významu a principu. Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Obecné zásady pro stavbu, členění a úpravu českých technických norem (ČSN)

  • 13.08.2002
Obecné zásady pro stavbu, členění a úpravu českých technických norem (ČSN)
(14.) Tušíte podle jakých kritérií se má tvořit ČSN? Jak tedy má vypadat ČSN? Co má obsahovat? Seriál o vzniku norem, jejich tvorbě, významu a principu. Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Když normu nevytvoříme sami, musíme ji převzít!

  • 2.08.2002
Když normu nevytvoříme sami, musíme ji převzít!
(13.) Jak je to s tvorbou norem v Česku? Víte kdo může podat návrh na zpracování normy? Nelíbí se vám některá norma? Co vám brání k prostudování cizích norem? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Podmínky tvorby a vydávání norem

  • 10.07.2002
Podmínky tvorby a vydávání norem
(12.) Víte jaké podmínky musí být splněny aby se mohly normy tvořit a následně schválit a vydat? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Zabezpečení tvorby norem

  • 26.06.2002
Zabezpečení tvorby norem
(11.) Kdo je pověřen tvorbou norem? Kdo hradí náklady na tvorbu norem? Jaký je postih za neoprávněné šíření norem? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Charakteristika české technické normy ....

  • 17.06.2002
Charakteristika české technické normy ....
(10.) .... a pojem harmonizovaná česká technická norma. Jak je to tedy se závazností ČSN? Když nejsou závazné, tak co tedy? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Právní úprava národní technické normalizace

  • 12.06.2002
Právní úprava národní technické normalizace
(9.) O čem je zákon č.22/1997 Sb. a zákon č.59/1998 Sb.? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Služby ČSNI a věstník ČSNI

  • 6.06.2002
Služby ČSNI a věstník ČSNI
(8.) Kam na normy? Lze si je půjčit? O čem se dočtete ve věstníku ČSNI? Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ)

  • 22.05.2002
Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví (ÚNMZ)
(7.) Seriál o vzniku norem, jejich tvorbě, významu a principu. Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Československá (česká) normalizace po roce 1989

  • 16.05.2002
Československá (česká) normalizace po roce 1989
(6.) Seriál o vzniku norem, jejich tvorbě, významu a principu. Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.

Československá a mezinárodní normalizace do roku 1945

  • 30.04.2002
Československá a mezinárodní normalizace do roku 1945
(4.) Seriál o vzniku norem, jejich tvorbě, významu a principu. Tyto informace by měl znát každý, který chce normám rozumět.
FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a nainstalovat vše potřebné v jakémkoliv vozidle. Přečtěte si nebo sledujte v instruktážním videu, jak může tato novinka může zjednodušit práci na střechách ...
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
... české zastoupení firmy DEHN + SÖHNE každé dva roky vždy k příležitosti veletrhu Amper vydává zkrácený český katalog svých výrobků. Opravdovou lahůdkou je druhá kapitola tentokrát žlutá, tedy Yelow/Line ...
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
Řešíte, jakou ochranu před bleskem zvolit? Co vám říká pojem oddálený hromosvod? Jak konstruovat tuto ochranu v různých podmínkách radí společnost Dehn. Nechybí výtažky z norem, tabulky a konkrétní postupy. Více zde ...
Jak má vypadat správně provedený skrytý svod podle ČSN 34 1390- Předpisy pro ochranu před bleskem? Mohlo by se zdát, že správné provedení jímací soustavy a svodů podle dnes již neplatné normy je mrtvé téma, ale hromosvody provedené podle této normy z roku 1969 nás ještě mnoho let budou doprovázet a bude docházet k jejich opravám a opakovaným revizím podle ČSN 33 1500.
Pokud se chceme svou argumentací stavět na uvádění rozdílu, musíme se podívat na oba póly. V tomto případě na § 47 vyhlášky 137/1998 Sb., jehož obsah je v nové vyhlášce 268/2009 Sb. nahrazen § 36. Jaký je tedy rozdíl mezi zmíněnými paragrafy?
Olovo je v současnosti považováno za nebezpečnou závadnou látku. V minulosti se ale využívalo pro vytvoření vodivého spoje mezi součástmi hromosvodu. Čím tedy můžeme v dnešní době nahradit olovo? Více zde ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933