Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • S novými teleskopickými jímači je instalace jednodušší, rychlejší a dostupnější. Jímače, navržené pro snadný transport a snadnou montáž, přinášejí změnu postupů pro montéry všude. S teleskopickými jimači může jedna osoba bez problémů převézt a ...
  • Jak naplno využít schopností programovatelných relé easyE4? Podívejte se jaké možnosti vám dávají nové přístroje. Od různých způsobů vizualizace procesů až po komunikaci s okolním světem. Ovládněte programování relé easyE4 a staňte se expertem v ...

Témata pokrývající všechny uvedené oblastí

Připomínky z teorie

Přístroje pro odpojování a spínání ČSN 33 2000-5-537 Vydání 12/94

  • 11.06.2002
Přístroje pro odpojování a spínání ČSN 33 2000-5-537 Vydání 12/94
Co musí být zřetelně vyznačeno na přístrojích sloužících k odpojování? Jak musí být navrženy přístroje pro vypínání z důvodu mechanické údržby?

Ochrana střídavých rozvodných zařízení nad 1kV před přepětím

  • 30.05.2002
Ochrana střídavých rozvodných zařízení nad 1kV před přepětím
Ochrana elektrických stanic před přepětím, Ochrana před přímým úderem blesku, Užití výběhových lan a uzemnění stožárů, chráněné zaústění vedení do stanice, opatřené bleskojistkami nebo omezovači přepětí, chrání el.zařízení stanice....

Ochrana elektrických strojů točivých před přepětím

  • 28.05.2002
Ochrana elektrických strojů točivých před přepětím
Mají-li se spojit elektrické stroje točivé vn s venkovním vedením, spojí se přes transformátor s dvojím odděleným vinutím (izolační transformátor).

Ochrana před přepětím v silových zařízeních podle ČSN 38 0810

  • 21.05.2002
Ochrana před přepětím v silových zařízeních podle ČSN 38 0810
Tato norma pojednává o opatření u elektrických silových zařízení,které poskytují ochranu před přímým úderem blesku a účinky atmosférických a provozních přepětí. Norma platí pro novou projekci a rekonstrukci.

Ochrana střídavých rozvodných zařízení nad 1kV před přepětím.

  • 14.05.2002
Ochrana střídavých rozvodných zařízení nad 1kV před přepětím.
Chráněné zaústění vedení do stanice, opatřené bleskojistkami nebo omezovači přepětí, chrání elektrické zařízení stanice.

Ochrana před přepětím v silových zařízeních podle ČSN 38 0810

  • 6.05.2002
Ochrana před přepětím v silových zařízeních podle ČSN 38 0810
Tato norma pojednává o opatření u elektrických silových zařízení, které poskytují ochranu před přímým úderem blesku a účinky atmosférických a provozních přepětí. Norma platí pro novou projekci a rekonstrukci.

Ochrana venkovních vedení před přepětím

  • 29.04.2002
Ochrana venkovních vedení před přepětím
Vodiče venkovních vedení vvn a zvn se chrání před přímými údery blesku jedním nebo několika zemnícími lany. Vodiče venkovních vedení vvn a zvn se chrání před přímými údery blesku jedním nebo několika zemnícími lany. Od ochrany pomocí lana lze upustit u vedení procházejících oblastmi se zvláštními geologickými a klimatickými podmínkami za předpokladu, že bude respektován ...

Ochrana stanic před přepětím

  • 15.04.2002
Ochrana stanic před přepětím
Před údery blesku do vodivých částí venkovní stanice se chrání pomocí hromosvodů instalovaných na sloupech rozvodného zařízení nebo stojícími hromosvody.

Revize a preventivní údržba nevýbušných elektrických zařízení (ČSN EN 60079-17 Vydání 3/99)

  • 29.03.2002
Revize a preventivní údržba nevýbušných elektrických zařízení (ČSN EN 60079-17 Vydání 3/99)
(díl.1) Elektrická zařízení nainstalovaná v prostorách s nebezpečím výbuchu jsou navržena tak, že mají takové vlastnosti, aby jejich provoz v těchto výbušných atmosférách byl možný a bezpečný. Toto je zejména závislé na neporušenosti vlastnosti těchto předmětů po celou dobu jejich provozu.

Bezpečnostní předpisy pro obloukové sváření kovů ČSN 05 0630 (vydána 2/93)

  • 12.03.2002
Bezpečnostní předpisy pro obloukové sváření kovů ČSN 05 0630 (vydána 2/93)
Tato norma určuje bezpečnostní opatření pro obsluhu, údržbu a opravu zařízení na obloukové sváření. Před obloukovým svářením se zvýšeným nebezpečím úrazu elektrickým proudem se musí provést bezpečnostní opatření, které zabrání pádu svářeče po případném zasáhnutí elektrickým proudem. Rozsah a druh bezpečnostních opatření určí vedoucí práce.

Příkazy (B) u vícepodlažních kobek

  • 17.09.2001
Příkazy (B) u vícepodlažních kobek
Jak psát příkaz "B" u vícepodlažních kobek? Na každé podlaží kobky - pracoviště - samostatný příkaz "B" ? Totéž u kobek nebo skříní dvousystémových rozvoden - psát dva příkazy "B" i když napájejí společný vývod?

Čistá energie tokamaků

  • 4.01.2001
Čistá energie tokamaků
Smog? Kyselé deště? Radioaktivita? Při alternativě termojaderné fúze nikoli!

Ochranné pospojování

  • 18.03.1999
Ochranné pospojování
Je také možné použít ocelový pozinkovaný vodič o průměru...
FIREMNÍ TIPY
Umíte odpovědět? Vysvětlete, proč musíme elektrické stroje chladit a co by se stalo, kdybychom je nechladili. Popište rozdíly mezi chlazením vzduchem a chlazením kapalinou. Vysvětlete, jak teplo putuje elektrickým strojem a jak nám tepelný okruh pomáhá toto teplo správně odvést. Co přesně znamená ventilace v kontextu elektrických strojů? Jaký je rozdíl mezi ...
V přednášce na konferenci SOLID Team se Miroslav Záloha ze SUIP zmínil také o nutnosti a významu technické dokumentace při revizích. Přestože jsou běžné argumenty o ztrátě nebo zastarání dokumentace, zdůraznil, že legislativa, vládní nařízení a provozní bezpečnostní předpisy, jasně stanovují povinnost udržování a aktualizace technické dokumentace. Připomněl význam dokumentace pro správné provedení revize. Hlavním bodem bylo, že revizní technik musí nejen ... Více sledujte zde!
Digitalizace nás kromě jiných služeb zasypává také daty. Máme tolik dat, že se v nich často nemůžeme vyznat. O tom, co nám dnes poskytuje digitalizovaná knihovna, hovořím s Petrem Žabičkou z Moravské zemské knihovny. Žijeme v době, kdy nové publikace nevznikají, nejsou žádní autoři odborných článků. Jsme zasypávání krátkými reklamními úryvky a zdroje ke studiu nám zůstávají skryty pod tlustou vrstvou marketingových cílů. Co s tím?
Jaké problémy mohou nastat při tvorbě projektových dokumentací hromosvodu pro rodinné domy? Je časté, že nízká kvalita dokumentace komplikuje práci realizovních firem? Co obvykle chybí v těchto nedostatečných projektech? Jak důležitá je analýza rizik v projektování hromosvodů? Co všechno by měla obsahovat kvalitní technická zpráva? Je pravda, že někteří lidé nevědí, jak by měla správná dokumentace vypadat, a jsou spokojení jen s několika listy papíru? Jaký rozdíl je mezi zkušenými projektanty a těmi, kteří "podvádějí" v projektování? Co všechno zahrnuje dobře vypracovaný projekt hromosvodu a uzemnění?
DALŠÍ FIREMNÍ ODKAZY
V současné době platí povinnost nechat certifikovat každý rozvaděč, ať už se jedná o malou rozvodnici s jedním modulem nebo velký průmyslový rozvaděč. Neustálým bodem diskuzí mezi odbornou veřejností je pak spor o této povinnosti u malých domovních rozvaděčů, které se prakticky skládají z již certifikovaných komponentů. Přeptali jsme se tedy přímo konkrétních řemeslníků, jaký je jejich názor ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikou



Panacek
Autor článku
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933