Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Záblesk průchozí ...

WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje

Průvodce výběrem produktů EcoStruxure Building - integrovaný systém řízení budov


Document Actions
Průvodce výběrem produktů EcoStruxure Building - integrovaný systém řízení budov
Mírný odklon od instalační elektrotechniky k automatizaci je vzhledem k vývoji souvisejících technologií nezvratný. Podívejme se krátce na vyšší dívčí, která patrně oslovuje ty, kdo se odborníky zaměřené na oblast energetického managementu. Optimalizace spotřeby energií v průmyslových a obchodních budovách je v těchto dnech stále častější téma a vlastníci, správci budov a energetičtí manažeři hledají nová řešení. A nakonec se vše objeví na prkně projektakta elektroinstalace ... moje zkušenost zatím žádná a vaše?
Igor Nováček, ze dne: 11.04.2023
reklama


Když jsem kdysi začínal jako běžný projektant domovních elektroinstalací, nenapadlo by mě, že budu nakonec pracovat v prostředí automatizace. Tedy alespoň v domovní, když už ne průmyslové. Pokud se nad tím zamyslíme, zase tak velkým překvapením to není, ostatně i zde, na místních diskusích najdeme mnoho podobných profesí. Aby ne! Na dveře nám klepe Průmysl 4.0 a internet věcí zapleveluje média čím dál více. Výsledkem je tedy stále více "polovodičů" v naší tradiční silnoproudařině.


Pro více informací kliknout!


Protože se posledních několik let zajímám o řízení technologií v budovách a vývoj se odehrává stále více tímto směrem, pátrám po všech souvisejících technologiích. Na mém pracovním stole mi kolega zanechal tento technický sešit s odkazem "Toto znáš?". Neznám, pomyslel jsem si a otevřel jej ...

... ovšem když jsem četl řádky například:
 • ... pozvedněte hodnotu vaší budovy, zvyšte produktivitu
 • ... náš nejnovější IP hw a sw překračuje rámec základních funkcí MaR
 • ... řešení EcoStruxure Building přináší inovaci ve všech úrovních
 • ... neustále hledíme za hranice standardního s cílem poskytovat inovativní řešení
 • ... práce s partnery, kterým důvěřujeme, je pro nás stejně důležitá, jako pro naše zákazníky
... tak jsem chtěl tuto technickou publikaci zahodit, protože to vypadá na práci copywritera, digitálního marketéra, nebo v nejhorším případě AI (chatbot GPT). Ale v rámci mé badatelské záliby jsem pokračoval v dedukci a rešerši z více zdrojů. Jde o systém energetického managementu budov s otevřenou systémovou architekturou. Mým jazykem bych to popsal tak, že jde o vrstvu nad systémovou instalací, která umožňuje monitorovat a vizualizovat více propojených systémů současně. Vzhledem k tomu, že v dnešních budovách se nachází více různých technologií, je namístě se ptát, jak je všechny spojit, aby byla činnost všech systémů efektivně synchronizována.Pro více informací kliknout!


Ale vraťme se k publikaci. Prokousal jsem se prvními listy, dogůglil jsem souvislosti a zastavil se u obsahu:

 • Řešení EcoStruxure Building
  Software
  Uživatelské rozhraní
  Rodina modulů Automation Server
  SmartX Edge Server – AS-P
  Napájecí zdroj a svorkovnice
  Tabulka pro výpočet odběru napájení
  I/O moduly
  I/O moduly – porovnávací tabulka
  SmartX Edge Server – AS-B
  SmartX Edge Server – AS-B – vstupy a výstupy
  Příslušenství
  SmartX panel – AD
 • Automaty SmartX IP
  Automaty SmartX IP – řada MP
  Příslušenství
  Prostorová čidla SmartX
 • Další užitečné nástroje EcoBuilding
  Zjistěte více o dalších nástrojích


Pohledem na tuto obsahovou strukturu jsem toho ovšem moc nepochopil. Pokračoval jsem na Tabulku funkcí. Ta mě přinesla již bližší představu o tom, co systém může umět. Rozjasnění přišlo s Architekturou EcoStruxure a samozřejmě s doptáním u starších kolegů. A patrně nejdůležitější tabulkou pro představu systému je na stránce Portfólio služeb pro chytré domy.

Respektive:
 • Dohled
  Alarm monitoring, Condition monitoring, záloha v cloudu
 • Údržba
  Preventivní prohlídky, vzdálený přístup, Condition Based zásahy
 • Reporty a poradenství
  Alarmy a součastný stav, zdraví budovy, zdraví budovy plus finanční rozvaha


Pro více informací kliknout!


Jednotlivé položky v dříve uvedeném seznamu dávají smysl tomu, kdo se již v základu orientuje. Pak ovšem nedává smysl úvod pro ty, kteří systém ještě neznají.


Velká většina publikace je psána "reklamštinou", což je pro technika "jazyk neznámého kmene". Přesto jde o zajímavou technologii, jejíž princip bychom měl znát. Ale tomu by mohlo předcházet nějaké školení, seminář výrobce. Rozhodně tento sešit ve své knihovně postrádat nebudu a v případě potřeby si ho stáhnu z archívu.


 

Pravidelný sobotní přehled novinek a bonusů
z celého portálu Elektrika získáte přihlášením

 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 1)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT

SCHNEIDER ELECTRIC CZ, s.r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Rakouská pobočka OBO BETTERMANN začíná stavět další objekt! S heslem "Růst potřebuje prostor" startuje výstavba nového kancelářského, logistického a školicího centra v Gramatneusiedlu. Tam vzniká budoucí zázemí OBO Austria. Do konce roku bude nová budova OBO přístřeším pro zhruba třicet pracovníků značky. Do budoucna značka OBO zpevní svou dosavadní síť. A jaké je ohlédnutí za českou pobočkou? V květnu 2019 společnost OBO BETTERMANN oslavila na pražském ...
Kam se v budovách vyvíjí uplatnění vysokorychlostních dat optickými vlákny? Příchod elektroinstalačních podomítkových trubek Fraenkische se zabudovaným optickým vláknem se datoval dřív než známost standardů datových přenosů Industry 4.0. Trubky s označením FFKuS DATALIGHT se v českých e-shopech objevují, ale na běžných stavbách určitě ne. Jde o speciálku, říkají dataři, v běžném obydlí stačí spotřebiteli Wi-Fi. Jiná situace může ...
Videospot názorně ukazuje použití můstkových systémů pro propojení řadových svorek. K použití není potřeba speciálních nástrojů, přes to je připravena praktická pomůcka. Řešení, které umožňuje přehledné spojení sousedících i vzdálenějších svorek včetně rozdílných průřezů ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933