Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

Úvaha: Zásuvky ...

Elektrická zásuvka může vypadat jednoduše, ale skrývá v sobě mnoho ...

Technické normy ...

Přikazují, doporučují, nebo zakazují? O normativních předpisech a ...
 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Řekl, že digitalizace významně ovlivnila schopnost učení. Současný přístup k datům umožňuje lidem vzdělávat se v oblastech, o které mají zájem, a to prakticky a pohodlně díky různým online nástrojům, jako jsou aplikace a weby. Například, učení ...
  • Jste-li výrobcem strojů či řídicích rozvaděčů a toužíte být v obraze o nejnovějších trendech a produktech ve vašem oboru, pak si nenechte ujít toto živé vysílání! V této prezentaci společnost Eaton představí svůj aktuální sortiment a poslední inovace ...

Příběh varhan Rudolfína řízených systémem WAGO


Document Actions
Příběh varhan Rudolfína řízených systémem WAGO
Varhany a WAGO? Moc to k sobě na první pohled nesedí ... V Krnově, centru tradičního varhanářství, působí Robert Ponča, odborník na varhany. Když historické varhany v Rudolfinu potřebovaly rekonstrukci, byl Robert na řadě. Pro řízení systému varhan použil technologie WAGO. A rozsáhlou rekonstrukcí obnovil jejich funkčnost. Po dokončení varhany začaly rezonovat s precizností a kvalitou. Robertova práce potvrdila jeho postavení v oboru a pro nás elektrikáře také to, že WAGO není jen Wagosvorka ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 16.11.2023


V malebném městě Krnově, kde historie a kultura se prolínají s moderním životem, má svou dílnu Robert Ponča. Je to vášnivý varhanář, který své řemeslo provozuje téměř dvě dekády. Jeho firma, malý rodinný podnik, je známá po celém Česku.

Robert si pamatuje doby, kdy varhany byly primárně nástrojem pro církevní hudbu. Ale časy se měnily a varhany začaly být více využívány i v orchestrech. Tento trend vedl k rostoucí poptávce po větších a větších nástrojích. Robert a jeho tým se snažili vyhovět těmto požadavkům, ale s rostoucími rozměry přicházely i nové výzvy.


Mnoho starších varhan, které byly postaveny původním způsobem, začalo vyžadovat zásadní rekonstrukce. Robert věděl, že klíčem k úspěchu je vyměnit technologie. Jedna z nich byla od WAGO. Proto se rozhodl pro ovládací systém firmy Wagner, s nímž měl již dobré zkušenosti z předešlých projektů, například v Brně u svatého Tomáše nebo ve Filharmonii Hradec Králové.

Jedním z největších projektů, na kterém Robert pracoval, byla rekonstrukce varhan v Rudolfinu. Tyto historické varhany byly postaveny v roce 1905 firmou Rieger-Kloss a byly považovány za jedny z nejlepších v Evropě. Ale po více než sto letech služby potřebovaly přece jen zásadní úpravu.

Rekonstrukce byla náročná, ale Robert chtěl vrátit varhanám jejich dřívější slávu. Po čtyřech letech tvrdé práce byly varhany v Rudolfinu obnoveny do své původní krásy, s moderními vylepšeními, které zajistily, že budou sloužit ještě mnoho let.

Robert Ponča není jen varhanářem. Je umělcem a inovátorem, který věří v sílu hudby a význam historie. Jeho práce v Rudolfinu je trvalým připomenutím jeho vášně a odhodlání přinést radost lidem prostřednictvím hudby.

Více videozáznamů WAGO naleznete zde!
Více technické dokumentace WAGO zde v redakční knihovně! 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
WAGO Elektro spol. s r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
Podívejte se jak technologie WAGO řídí cestu vody! Od úpraven vody po ultrafiltrace, jak sbírá data pro lepší správu vodních zdrojů, jak se překonala výzva ultrafiltrace a nanofiltrace. Řešení je kompaktní, jednoduché a spolehlivé. Jak to funguje? Voda se nesmí zastavit! Jak WAGO udržuje vodu v pohybu? Krátký příběh realizátora zakázky sledujte v tomto videozáznamu!
WAGO, značka nesoucí symbol rychlého a spolehlivého spojení, přichází s další zajímavou alternativou. V tomto případě jde o úkrok zpět pro vytvoření efektivnější varianty předchozího modelu. V loňském roce byla představena úzká svorka inline, u které se vnitřní klec otvírala páčkou. Letošní verze má sice shodnou funkci, ale po konstrukčním odstranění páčkového mechanismuje jsou rozměry menší. Vodič se pro spojení pouze zasouvá a pro případné vysunutí se použije již léta známá metoda uvolnění ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933