Elektrika.cz, reportážní portál instalační elektrotechniky, vyhlášky, schémata zapojení .

 
Oddíly
reklama
Bleskovky
Osobní nástroje
FUTURE okénko - V nejbližších dnech se zde dočtete ...
  • Přednáška o řadě výkonových jističů NZM vhodné pro systémy distribuce energie, od malých rozvaděčů po velké energetické rozvody. Univerzální použití zvyšuje možnosti návrhů, usnadňuje instalaci a zjednodušuje údržbu. Díky konektivitě a funkcím ...
  • Mezinárodní strojírenský veletrh 2024 se uskuteční 8.–11. října v Brně. Největší středoevropská přehlídka průmyslových technologií přiláká více než 12% firem navíc oproti loňsku, včetně vystavovatelů z 21 zemí. V pavilonu P se představí nové ...

Příběh varhan Rudolfína řízených systémem WAGO


Document Actions
Příběh varhan Rudolfína řízených systémem WAGO
Varhany a WAGO? Moc to k sobě na první pohled nesedí ... V Krnově, centru tradičního varhanářství, působí Robert Ponča, odborník na varhany. Když historické varhany v Rudolfinu potřebovaly rekonstrukci, byl Robert na řadě. Pro řízení systému varhan použil technologie WAGO. A rozsáhlou rekonstrukcí obnovil jejich funkčnost. Po dokončení varhany začaly rezonovat s precizností a kvalitou. Robertova práce potvrdila jeho postavení v oboru a pro nás elektrikáře také to, že WAGO není jen Wagosvorka ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 16.11.2023


V malebném městě Krnově, kde historie a kultura se prolínají s moderním životem, má svou dílnu Robert Ponča. Je to vášnivý varhanář, který své řemeslo provozuje téměř dvě dekády. Jeho firma, malý rodinný podnik, je známá po celém Česku.

Robert si pamatuje doby, kdy varhany byly primárně nástrojem pro církevní hudbu. Ale časy se měnily a varhany začaly být více využívány i v orchestrech. Tento trend vedl k rostoucí poptávce po větších a větších nástrojích. Robert a jeho tým se snažili vyhovět těmto požadavkům, ale s rostoucími rozměry přicházely i nové výzvy.


Mnoho starších varhan, které byly postaveny původním způsobem, začalo vyžadovat zásadní rekonstrukce. Robert věděl, že klíčem k úspěchu je vyměnit technologie. Jedna z nich byla od WAGO. Proto se rozhodl pro ovládací systém firmy Wagner, s nímž měl již dobré zkušenosti z předešlých projektů, například v Brně u svatého Tomáše nebo ve Filharmonii Hradec Králové.

Jedním z největších projektů, na kterém Robert pracoval, byla rekonstrukce varhan v Rudolfinu. Tyto historické varhany byly postaveny v roce 1905 firmou Rieger-Kloss a byly považovány za jedny z nejlepších v Evropě. Ale po více než sto letech služby potřebovaly přece jen zásadní úpravu.

Rekonstrukce byla náročná, ale Robert chtěl vrátit varhanám jejich dřívější slávu. Po čtyřech letech tvrdé práce byly varhany v Rudolfinu obnoveny do své původní krásy, s moderními vylepšeními, které zajistily, že budou sloužit ještě mnoho let.

Robert Ponča není jen varhanářem. Je umělcem a inovátorem, který věří v sílu hudby a význam historie. Jeho práce v Rudolfinu je trvalým připomenutím jeho vášně a odhodlání přinést radost lidem prostřednictvím hudby.

Více videozáznamů WAGO naleznete zde!
Více technické dokumentace WAGO zde v redakční knihovně! 
 

 

Diskutující k tomuto článku

   (počet diskutujících: 2)
TEXT Z OBLASTÍ SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
WAGO Elektro spol. s r.o.
Zaslání vizitky
Zobrazit záznam v adresáři


FIREMNÍ TIPY
WAGO na jaře na veletrhu představila krabicové svorky Green Line. Jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu a využívají technologii depolymerizace pro dosažení plnohodnotného nového plastu. I přes mírně vyšší cenu jsou pro technika zajímavé zejména díky jejich udržitelnosti a snaze o ochranu životního prostředí. Jsou vhodné, když je prioritou ekologický aspekt a kde není vyžadována extrémní odolnost.
Proč RTU? Kdo všechno do Zruče přijel a proč? Kdo je to RTUčkář a co má za znalosti a dovednosti? Jde o jednu z další znalostních profesí, která dnes nachází uplatnění v oblasti obnovitelných zdrojů. Je vaše podnikání spojené s dodávkami energie zpět do sítě? Sledujte krátké povídání s Filipem Cenefelsem, který událost za WAGO připravoval ...
Terminolog
Týdenní přehled
Přihlašte si pravidelné zasílání týdenního přehledu
Vyhledávání
Hledaný text zadávejte prosím s diakritikouPanacek
reklama
Tiráž

Neomezený náklad pro česky a slovensky hovořící elektrotechnickou inteligenci.

ISSN 1212-9933