Elektrika.cz - elektrotechnické zpravodajství
Tisknete článek: Příběh varhan Rudolfína řízených systémem WAGO (klik pro návrat)
Stránka byla vytvořena: 16.11.2023
Všechna práva vyhrazena (c)1998-2023 Elektrika.cz
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materálu není povoleno bez předchozího písemného (e-mailového) svolení redakce portálu Elektrika.cz.

Příběh varhan Rudolfína řízených systémem WAGO


Příběh varhan Rudolfína řízených systémem WAGO
Varhany a WAGO? Moc to k sobě na první pohled nesedí ... V Krnově, centru tradičního varhanářství, působí Robert Ponča, odborník na varhany. Když historické varhany v Rudolfinu potřebovaly rekonstrukci, byl Robert na řadě. Pro řízení systému varhan použil technologie WAGO. A rozsáhlou rekonstrukcí obnovil jejich funkčnost. Po dokončení varhany začaly rezonovat s precizností a kvalitou. Robertova práce potvrdila jeho postavení v oboru a pro nás elektrikáře také to, že WAGO není jen Wagosvorka ...
Tým portálu Elektrika, ze dne: 16.11.2023V malebném městě Krnově, kde historie a kultura se prolínají s moderním životem, má svou dílnu Robert Ponča. Je to vášnivý varhanář, který své řemeslo provozuje téměř dvě dekády. Jeho firma, malý rodinný podnik, je známá po celém Česku.

Robert si pamatuje doby, kdy varhany byly primárně nástrojem pro církevní hudbu. Ale časy se měnily a varhany začaly být více využívány i v orchestrech. Tento trend vedl k rostoucí poptávce po větších a větších nástrojích. Robert a jeho tým se snažili vyhovět těmto požadavkům, ale s rostoucími rozměry přicházely i nové výzvy.


Mnoho starších varhan, které byly postaveny původním způsobem, začalo vyžadovat zásadní rekonstrukce. Robert věděl, že klíčem k úspěchu je vyměnit technologie. Jedna z nich byla od WAGO. Proto se rozhodl pro ovládací systém firmy Wagner, s nímž měl již dobré zkušenosti z předešlých projektů, například v Brně u svatého Tomáše nebo ve Filharmonii Hradec Králové.

Jedním z největších projektů, na kterém Robert pracoval, byla rekonstrukce varhan v Rudolfinu. Tyto historické varhany byly postaveny v roce 1905 firmou Rieger-Kloss a byly považovány za jedny z nejlepších v Evropě. Ale po více než sto letech služby potřebovaly přece jen zásadní úpravu.

Rekonstrukce byla náročná, ale Robert chtěl vrátit varhanám jejich dřívější slávu. Po čtyřech letech tvrdé práce byly varhany v Rudolfinu obnoveny do své původní krásy, s moderními vylepšeními, které zajistily, že budou sloužit ještě mnoho let.

Robert Ponča není jen varhanářem. Je umělcem a inovátorem, který věří v sílu hudby a význam historie. Jeho práce v Rudolfinu je trvalým připomenutím jeho vášně a odhodlání přinést radost lidem prostřednictvím hudby.

Více videozáznamů WAGO naleznete zde!
Více technické dokumentace WAGO zde v redakční knihovně!TEXT Z OBLASTÍ
SOUVISEJÍCÍ KONTAKT
WAGO Elektro spol. s r.o. - Rozvodova 1116/36, Praha 4 - Modřany - 261 090 143 - info.cz@wago.com

Konec tisknuté stránky z portálu Elektrika.cz.